Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Mediteraneana, asiatica....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 02 Feb 2012, 17:34

Image
Image
Antrenament pt warbow, intins doua arcuri o data unu are 75 la 28" altu are 66 la 28" =141 livre in poze e undeva la 29-30 de inch. 156 livre. Am acuma in constructie un flatbow de salcam care il planuiesc la 150-160 de livre forta la @28" pt teste medievale.
Dar am intins si mai mult ultima data am intins surubel 81 la 28" si falco de 75 la 28" amandoua o data cam 30 de inch undeva la 187 de livre forta pe moment nu am avut nici o problema dar a doua zii nu mai puteam sa ridic mana 3 zile la rand ma durut umaru si incep sa imi revin de abia acu. 187 am intins cel mai mult pana acuma cu efecte negative....asupra umarului cu care am tras. Nici umaru drept nu ma ajuta el fiind accidentat grav in trecut nu prea imi permite sa fortez nota, si nici nu cred ca se merita sa intinzi arcuri asa de puternice de dragu de a ale intinde.
Oricum cu doua arcuri e mai greu decat cu un singur arc, nu iti da voie sa aliniezi intinderea pre bine, si iti da inchietura peste cap avand palma deschisa. Sper ca daca folosesc un singur arc o sa fie mai usor.....
Daca va apucati de asa ceva incalzitiva bine, si aveti grija de sanatatea voastra mie mi-a luat ceva timp sa ajung la nivelu asta si am luato treptat.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by oroborusgeorge » 02 Feb 2012, 18:00

mai Sorine nu vad totusi utilitatea unui arc de razboi de o asemenea forta, mai ales daca a doua zi nu mai puteai intinde nici unul de jucarie, eu totusi ma gandesc ca daca ar trebui sa lupt cu un arc in evul mediu as alege un arc rapid si pe care sa-l pot folosi cu o mare acuratete , nu sa-mi dardaie mainile :))

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 02 Feb 2012, 19:49

Daca citesti posturile mele anterioare ai sa vezi ca sunt de acord cu tine George dar trebuie testata si teoria arcului puternic, cel putin eu vreau. Trebuie sa fi avut o anumita functie daca a existat, atatea relatari istorie care spun ca se tragea cu arcuri ultra puternice trebuie sa fi fost un motiv.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Mugurbb » 02 Feb 2012, 20:56

Dar grija Sorin sa nu patesti ceva la umar. Iti zic din proprie experienta ca tras de arc tare fara incalzire poate sa dureze mult mai mult de 3 zile sa te refaci. Unii ajung si la chirurg si recuperarea e grea si nu 100%.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 03 Feb 2012, 09:51

Au trece mai mult de 2 sapt de la incidentul ala.....de asta si zic nu am fortat prea tare de data asta, cand ma simt in stare pun si o poza cu o intindere mai nervoasa. Tura asta vad ca am apucat si corzile prea de sus si nu intindeam de la mijlocul arcurilor.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by oroborusgeorge » 03 Feb 2012, 18:15

utilitatea unui arc purernic :-?? , cred ca vine atunci cand erai obligat sa asediezi o cetate si trebuia sa tragi doar de jos neavand ca avantaj inaltimea , totusi ma gandesc ca din aceiasi necesitatae au aparut balistrele cu o precizie de tragere oarecum sporita plus ca trageau cu sageti grele capabile sa perforeze anumite obstacole ce in mod obisnuit nu puteau fi strapunse de o sageata normala , da , daca cautam utilitatea unui arc de mare putere cred ca aici o gasim , daca gresesc pot fi corectat inca nu stiu prea multe , mai studiez :-b , si nu stiu de ce ma gandesc ca arcasii dintr-o armata nu erau neaparat cei mai fortosi militari ................... :-?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 07 Feb 2012, 16:46

Terminat azi antrenamentu zilnic de warbow, am reusit sa intind de 11 ori ambele arcuri 80 de cm=31.5 inch. Falco'u are 96# la @31" si Equsu 84# la @31". Desi sunt dreptaci natural si teoretic partea dreapta ar trebuii sa fie mai puternica decat partea stanga, cu mana dreapta nu pot sa intind arcurile mai multe de 25-26 de inch zero tehnica pe partea dreapta.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Dediu00ro » 13 Feb 2012, 20:17

Azi am incercat sa intind peste 32" ambele arcuri, am fost destul de aproape zic eu.
http://www.youtube.com/watch?v=BrvADvXYlfE
Image
Image
Incet incet ma apropii de ala micu care intindea arcuri tari :) .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by Mugurbb » 13 Feb 2012, 20:35

Nu trebuie sa ma uit la stiri si stiu sigur ca Dunarea e inca inghetata. Imi place ca nu pierzi vremea =D>
Silence is golden and Duct Tape is silver.

phonexro
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:10 Jan 2015, 17:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:45

Re: Arcuri Puternice Si Tehnica De Intindere

Post by phonexro » 28 Dec 2015, 18:45

Frati arcasi! Sa fim seriosi: daca vine un calaret full plate spre tine omori calu' si cu 60#... Dupa care-i iei gatu' calaretului cu pumnalu' din dotarea ta... Ala, odata pus jos, e ca o cutie de conserva cu sardine... Cursa inarmarii spune ca trebuie sa schimbi arma, adica treci la flinte, archebuze, muschete, ceea ce nu-si mai are locu' p-acilea... Judeci? Ca nu esti copac...

Post Reply