Byron Ferguson-Extreme marksmen

Mediteraneana, asiatica....
Post Reply
topliner
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:38
Joined:30 Jan 2013, 18:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::TarguJiu
judet:Gorj
Varsta:35
Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by topliner » 29 Sep 2011, 18:52

Dupa cum am promis la Greaca-cu scuze pt intarziere dar a fost o saptamana infernala.

Partea I+II- Merita vazut - nu cred ca sunt multi in lume la nivelul acesta!!

http://dl.transfer.ro/extreme_marksmen- ... babf66.avi
http://dl.transfer.ro/more_extreme_mark ... bab1ff.avi

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by Sharpshooter » 29 Sep 2011, 18:57

Este o legenda printre arcasi , trage instinctiv.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by AlinAndreica » 29 Sep 2011, 22:24

Multumim,intr-adevar deosebit !

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by Mugurbb » 06 Mar 2012, 10:58

Citind recent cartea lu Byron Ferguson "Become the Arrow" mi-a atras atentia faptul ca autorul sustine si explica pe larg faptul ca atat el cat si inaintasul sau Howard Hill trag Gap Shooting si nu instinctiv. Hill ii spunea "Split Vision" putin diferit explicata de Gap dar in esenta acelasi lucru.
Byron crede ca trasul instinctiv se intampla o singura data in viata, atunci cand omul trage prima sageata.
Avand cateva cunostinte de etologie imi pare pertinenta aceasta parere. Incepand de la a doua sageata, creierul, care a inceput sa invete din experienta anterioara (constient sau inconstient), preia controlul si nu se mai poate vorbi de un proces instinctiv.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by Dediu00ro » 12 Mar 2012, 14:32

Din explicatiile care lea dat in Interview-uri si el si Howard Hill eii trageau pur instinctiv doar la tintele miscatoare, si GAP la tintele stationare, in special la distante mari Howard Hill a spus ca tragea GAP. Byron are o vorba daca stiu GAP-U trag instinctiv, din cauza ca procesele se intampla asa de rapid incat e reflex corpu deja stie tot ce trebuie facut intr-o clipa.

Cred ca cumva a aparut o anumita parere negativa despre GAP, si cumva se crede ca trasu instinctiv e superior in orice situatie fata de GAP.
Am mai spuso si o mai spun o data, la tinte fixe cu distante cunoscute si distante mari GAP-ul este superior. La tinte mobile dar si la tinte stationare la distante apropiate dar necunoscute e superior INSTINCTIVU.
Un arcas adevarat foloseste ambele metode de ochire pentru a maximiza precizia in functie de situatie.

In situatiile de vanatoare cu arcul intalnim doua situatii ori tinta este mobila, ori tinta este stationara sau semi stationara la distante mici 20-30 de metri. Si de asta Howard Hill spunea ca e mai bine sa tragi asa (Instinctiv) daca vrei sa vanezi, daca vrei sa faci puncte la concursuri pe hartie e mai bun GAP-ul.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by Dediu00ro » 14 Mar 2012, 19:20

Maestro ce spui tu este si logic, la fel cum e logic ce spun si marii maestrii ai trasului cu arcu.
Sa ne imaginam urmatorul scenariu, daca un arcas trage instinctiv la o tinta la 50 de metri si prima sageata o rateaza cu mult sub tinta, e clar ca la a doua sageata va ridica arcul si probabil va nimeri tinta.
Dar daca stai si te intrebi la a doua incercare mai trage instinctiv? sau doar trage GAP fara sa dea mare importanta la tintitul cu varful sagetii.
Prima sageata garantat a tras instinctiv dar la a doua a treia sageata e clar ca a modificat elevatia arcului intr-un mod constient si deliberat exact cum face un tragator GAP cand pozitioneaza varful sagetii pe tinta si trage prea jos, la a doua tragere va pune varful sagetii mai sus pentru a nimeri tinta.

Trasul instinctiv adevarat e acel moment cand tragi prima sageata si nimeresti sau ratezi o tinta, la o distanta necunoscuta intr-o pozitie necunoscuta fara ca sa fi incercat vreo tragere la acea tinta in trecut. Similar cu tragerea la disc nu are o traiectorie stabila, si poti sa tragi o singura data pana cade jos.
Cei care vaneaza cu arcul traditional au o singura incercare de a nimeri animalu, de asta trebuie sa foloseasca metoda de ochire instinctiva, a doua incercare foarte rar mai exista deci sanse de a corecta si a trage din nou foarte slabe.

Dar la aceasta equatie trebuie adaugata si abilitatea tragatorului de a simti distanta intre el si tinta. Sunt unii care sunt asa de buni incat ghicesc distantele 90%+ corect si folosind acest lucru in combinatia cu stilul de ochire GAP nu sunt nici o data prea departe de centrul tintei cea ce da un punctaj superior la concursurile(majoritatea) unde tintele sunt stationare si la o anumita dimensiune. Cineva care sa obisnuit sa traga la o tinta de 40 de cm de la 18 metri, poate sa spuna din prima daca e mai mult de 18 metri pana la tinta lui sau mai putin. La fel cum poate sti cati metri sunt pana la o tinta standard de 80 de cm de la o anumita distanta. Folosind baza cunoasterii lor de distante in comparatie cu forma unei anumite tinte standard la o distanta da avantaj metodei GAP de ochire, ma intreb eu oare care ar fi situatia daca nu ar exista tinte standard ar da peste cap foarte multi tragatori care se bazeaza pe anumite chestii specializate in sportul asta.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Byron Ferguson-Extreme marksmen

Post by Mugurbb » 16 Mar 2012, 19:25

Cred ca sunt 2 puncte de vedere:
1. cel "aproape stiintific" in care se considera ca a face ceva din instinct inseamna ca nu ai invatat acest lucru anterior, deci nimeni nu trage instinctiv decat o data in viata. In rest, constient sau inconstient, trage dupa un reper (Gap). Acesta e punctul de vedere a lui Byron Feruson.
2. cel larg raspandit si printre noi, in care Gap e atunci cand in mod constient si voit iti iei un reper cand "ocheşti" si iti corectezi tragerea dupa acest reper si Instinctiv atunci cand tragi "inconstient" la distante variate sau la tinte in miscare.

Howard Hill zicea ca un arcas poate rata cu prima sageata dar cu a doua nu are voie sa rateze.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply