tiller si priza pe coarda

Mediteraneana, asiatica....
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
tiller si priza pe coarda

Post by domide » 31 Mar 2012, 22:59

Salutare,

Din ce am mai citit, am ramas putin in ceata. Se zice ca la unele arcuri tiller-ul se face in functie de stilul de tragere, trei degete sub, trei degete si mai sub, doua degete sub si unul peste nock...

Am observat la arcul lui Petre, ca bratul de jos este putin mai slab. Acum nu mai stiu cum este corect, bratul mai slab sus sau jos?

Care sunt diferentele? eu daca trag "split finger", cum este mai bine sa-mi tilter-esc batul, in cazul in care imi si iese...

Ii rog pe cei cu experienta sa lamureasca putin subiectul.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: tiller si priza pe coarda

Post by obe22 » 01 Apr 2012, 11:23

Nu stiu daca nu cumva Storm e asimetric, mai ales ca e horse-bow. Asa s-ar putea explica tillerul "negativ".

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: tiller si priza pe coarda

Post by Mugurbb » 01 Apr 2012, 12:19

Pai priza o ai cu degetul opozabil la mijlocul arcului si de acolo manerul coboara spre bratul de jos. Inseamna ca bratul inferior este mai scurt decat cel superior si trebuie deci sa fie mai elastic.

Am vazut si eu formulare pentru comanda de arcuri "custom" unde esti intrebat pe langa lungime, inaltime, intindere, forta etc. si daca tragi "split" sau "3 sub".

Nu-s 100% dar cred ca daca tragi split, bratul inferior trebuie sa fie mai slab pentru ca urci punctul de ancorare pe coarda si aplici mai putina presiune pe acest brat inferior. Pentru 3-degete-sub, sunt tillerite egal bratele.
Pe unde am mai citit eu, se spune ca nu e asa de mare diferenta intre aceste arcuri, doar unele pot fi mai zgomotoase daca sunt folosite invers decat au fost tillerite. Cel mai important este sa-i gasesti nocking point-ul si sagetile sa zboare corect.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: tiller si priza pe coarda

Post by domide » 01 Apr 2012, 17:18

@Mugur, nockpointul ar trebui sa difere de la un arc simetric la un arc asimetric (ma refer la taria bratelor). Cat despre zgomotul cand sageata paraseste coarda, este dat si de braceheigt.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: tiller si priza pe coarda

Post by Dediu00ro » 02 Apr 2012, 15:24

Cand construiesti un arc laminat din fibra sau de lemn si vrei sa ii faci un maner cu fereastra, te intalnesti cu urmatoarea problema.
Pentru un transfer optim de energie cinetica de la arc spre sageata, trebuie ca sageata sa plece exact de la jumatea arcului.
Exemplu arcul are 180 de cm, jumatatea lui este la 90 de cm din pozitia aia trebuie sa plece sageata din arc, cand vrei sa pui maneru automat pierzi 10-20 cm dintr-un brat aproape toate au bratul de jos mai scurt si in consecinta e facut mai tare nu mai slab.

Si asta forteaza toti producatorii de arcuri laminate sa scurte bratul de jos (Tiller pozitiv), sau cel de sus(Tiller Negativ).

La arcurile olimpice se poate modifica tilleru cele care au setari de modificare a tillerului dupa necesitatile arcasului si stilul de tragere.

Exemplu cum stilul de tragere afecteaza tillerul arcului:
http://img40.imageshack.us/img40/1687/20110626.jpg
http://img834.imageshack.us/img834/316/201106263.jpg



Tiller adjustment
Because the arrow leaves the bow somewhat above the pressure point, a symmetrical bow tends
to kick upwards on release. To counter this effect, the lower limb is usually made or adjusted to be
slightly stiffer than the upper limb, ‘balancing’ the bow better through the shot. This balancing act
is commonly called ‘tillering’. Tiller can be measured directly on most bows as the difference
between distances from string to limb at the riser or ‘fade-out’ positions (Figure 1-3). Because the
ideal tiller setting depends on the exact pressure point of the archer’s hand on the bow, and is
also influenced by stabilisation, tiller may need adjusting for best performance. The following
sections suggest three methods of adjusting tiller; it is also possible (particularly for compound
bows) to use micro tuning techniques to fine tune tiller (see section 6.2).

4.1 Static tiller adjustment
McKinney (McKinney 1997) recommends adjusting tiller to give no sight movement during the
draw; instructions are as follows:
i) Standing 5-15 yards (m) from a 40-60cm face or other aiming point near eye level, lift the bow
to pre-draw position and place the sight pin on the gold, with string hand level with the normal
face reference (anchor position).
ii) Draw directly back to the face reference point, slowly and without vertical movement of either
hand and keeping the head still. Observe the behaviour of the sight pin.
iii) If the sight pin drifts up, the top limb is too stiff: increase tiller slightly. If the pin drifts down,
reduce tiller slightly.
It may be useful to have an independent observer watch the bow from the side.

4.2 Dynamic tiller adjustment
This procedure adjusts tiller to give visually balanced bow behaviour on the shot.
i) Set up the bow with a light long rod. Shoot the bow at any comfortable distance, and observe
the behaviour of the tip of the rod and subsequent behaviour of the limbs.
ii) If the rod kicks up instantly, increase tiller; if downwards, decrease the tiller. Repeat until the
rod moves essentially straight forward. Take care to distinguish the natural bow movement
from anything the archer does following the shot, and from natural forward or backward roll;
look for the instant reaction to the shot.
iii) During the exercise, monitor the limb behaviour. Vertical oscillation after the shot, which may
show as the nocking point vibrating rapidly up and down, suggests tiller imbalance. This
should be minimised by adjusting tiller as necessary.

4.3 Adjusting for ‘feel’
An alternative is to adjust tiller for subjective feel when shooting the bow (with stabilisers). Simply
shoot for a while to get the feel of the bow, adjust tiller slightly and check out the feel. If there is no
significant difference, return to the original setting; otherwise, adjust accordingly.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: tiller si priza pe coarda

Post by Mugurbb » 03 Apr 2012, 08:53

Dediu00ro wrote:Cand construiesti un arc laminat din fibra sau de lemn si vrei sa ii faci un maner cu fereastra, te intalnesti cu urmatoarea problema.
Pentru un transfer optim de energie cinetica de la arc spre sageata, trebuie ca sageata sa plece exact de la jumatea arcului.
Exemplu arcul are 180 de cm, jumatatea lui este la 90 de cm din pozitia aia trebuie sa plece sageata din arc, cand vrei sa pui maneru automat pierzi 10-20 cm dintr-un brat aproape toate au bratul de jos mai scurt si in consecinta e facut mai tare nu mai slab.
...
Parerea mea de tragator si nu de constructor, insa dupa ce m-am documentat si intrebat in stanga si dreapta, este ca bratul mai scurt trebuie sa fie mai slab sau mai elastic. Asta pentru a se indoi mai mult pe o lungime mai mica.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: tiller si priza pe coarda

Post by Dediu00ro » 03 Apr 2012, 14:03

Parerea mea de tragator si nu de constructor, insa dupa ce m-am documentat si intrebat in stanga si dreapta, este ca bratul mai scurt trebuie sa fie mai slab sau mai elastic. Asta pentru a se indoi mai mult pe o lungime mai mica.
Pare asa dar in realitate bratu de jos e mai puternic decat bratul de sus. Din cauza ca bratul de sus fiind putin mai lung trebuie facut mai slab ca intinderea sa fie egala cu cel de jos, care e mai scurt si intinderea lui e diferita si coarda sa nu cada la unghiuri diferite la capete.
Daca te uiti foarte atent la tillerul arcului ai sa observi ca bratul de sus se inconvoaie ceva mai mult decat bratul de jos, si in asa fel ambele capete ale arcului sa cada egalizate la intinderea completa.


Daca ar fi bratul de jos ar fi mai slab capatul de la bratul de jos ar fi inaintea bratului de sus la intinderea completa, cea ce naste un handshock mare, si vibratii.
Bows are traditionally tillered to produce a stiffer lower limb; ie, the bowstring to belly measurement on the lower limb is less than the same measurement on the upper limb.
Show without showing what u know without knowing

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tiller si priza pe coarda

Post by Greenarrow » 03 Apr 2012, 15:50

Il sustin pe Dediu. Eu la toate arcurile facute de mine am bratul de sus cu maxim 3 cm mai lung si putin mai slab decat cel de jos si se pare ca functioneaza perfect. ;)

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: tiller si priza pe coarda

Post by obe22 » 03 Apr 2012, 17:11

“Taria” bratului cand e indoit e invers proportionala cu lungimea lui. Pana la urma la tiller pentru split is urmatoarele situatii :
Aceeasi lungime, brat inferior mai puternic - tiller pozitiv( distanta de la coarda la brat este mai mica jos)
Brat inferior mai scurt, tarie asemanatoare a bratelor -tiler echilibrat
Apare si situatia daca bratul inferior e mult mai scurt si atunci trebuie sa fie mai slab “Asta pentru a se indoi mai mult pe o lungime mai mica” si capatul sa nu fie inaintea celui de sus la intinderea completa - tiller negativ (distanta de la coarda la brat este mai mare jos)
Personal cred ca cel mai bine e sa tileresti un arc exact asa cum il intinzi ( adica pe maner il ancorezi de unde faci priza si intinzi coarda de unde crezi ca va fii nock pointu’). Daca vrei sa fii si mai exact, probabil ca poti sa faci niste gheare cu care sa-l tragi simuland cele 3 degete. In felul asta arcul la tragere ar trebui sa se comporte ca pe dispozitivul de tiller. Si tillerul dinamic se mai modifica umpic dupa tuning la pozitionarea nock pointului pe coarda. Nu mai stiu care nume de mare arcar a incercat metoda asta de tiller la cateva arcuri si lui cica i-a iesit in final tiller negativ ( dupa calculele mele ar fii trebuit sa-i iasa pozitiv ca ancora deasupra mijlocului la arc simetric, dar nu sunt in masura sa-l contrazic). In final, daca un arc iti place cum trage povestile astea nu mai conteaza, multi trag bine-mersi stringwalking fara schimbari de tiller, desi unii mai tipicari modifica si tillerul odata cu pozitia mainii pe coarda.

Post Reply