antrenament de noapte

Mediteraneana, asiatica....
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
antrenament de noapte

Post by domide » 04 Jul 2014, 23:39

Zilele se scurteaza, si cum nu ajung sa trag ziua:

Image

Tinta este la 12m
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

phonexro
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:10 Jan 2015, 17:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:45

Re: antrenament de noapte

Post by phonexro » 25 Dec 2015, 12:58

Ai sters poza... Pacat.
In fine, trage cineva dupa ce se insereaza? Mi s-a intamplat recent. Tocmai imi luasem niste sageti noi si le incercam... pana cand m-a prins intunericu' p-afara. Asa si? Am pus in fata tintei la 1m o lanterna. In jur bezna. Si parca trageam mai bine. Tinta e la 20 de metri. Ca posibila explicatie, cred ca ma concentram mai bine pe singurul lucru vizibil...

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: antrenament de noapte

Post by domide » 26 Dec 2015, 17:10

asta este poza:

Image

da, ai dreptate, nu numai pe lumina redusa, chiar si ziua daca "focalizezi" pe o imagine mica - un spot luminos - si incerci sa il pui pe varful sagetii vei avea rezultate surprinzatoare.

cei care ma cunosc, stiu ca nu sunt un tragator inrait si nu am nici rezultate remarcabile, dar am observat ca reusesc sa ma concentrez mai bine asupra unei tinte mici. de ex. daca am o tinta fita de 40 sau un animal 2D, din trei sageti una sigur este pe afara. in schimb o tinta 3d cu dimensiuni similare de la aceeasi distanta o lovesc cu toate trei sagetile - nu neaparat vital. tinta 3d find mai bine conturata imi este mai usor sa o pun pe sageata - cum spun eu...

daca tragi in curte sau un teren protejat, iti mai dau o idee pentru distractie: pune pe sageti varfuri blunt si umple sticle de plastic cu dimensiuni si forme diferite cu spuma poliuretanica. le plasezi in curte la distante diferite, si sa inceapa distractia :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

phonexro
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:10 Jan 2015, 17:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:45

Re: antrenament de noapte

Post by phonexro » 26 Dec 2015, 20:46

Multam pentru poza. E interesant... Sfatul cu sticle e de retinut: sper sa tin minte sa inlocuiesc berea cu spuma poluretanica. Imi imaginez cum se aude cand intra sageata-n sticla...
Una peste alta, m-am cam intaratat pe tema asta si uite ce mi-a iesit chiar in seara asta: nu e cine stie ce, la 25 de metri. Am facut cateva poze, cu explicatie de rigoare (sper sa nu ma incurc in comenzi la postare).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply