Ochire cu recurve

Gap, instinctiv...
User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia
Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 12 Apr 2011, 20:34

Am tras astazi cateva sageti, daca la 40 m trageam cu varful sagetii pe tinta si aratatorul in "gura", la 30 m, trag cu mijlociul in "gura", cu corectiile necesare. Din pacate a fost vant puternic si nu am reusit sa "aprofundez", dar eu cred ca metoda e buna. Mai ramane sa vad cat e de precisa! Oricum e incurajant pentru mine ca reusesc sa lovesc tinta fara dispozitiv de ochire. Arcul meu are suport de sageata, pierd ceva daca-l dau jos si lipesc o bucatica de piele?

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 12 Apr 2011, 21:29

Ai dreptate, singur e greu, iar ajutorul vostru e foarte important! Sper sa pot ajunge si eu la una din intalnirile arcasilor din zona!

kokosrl
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:5
Joined:07 Jan 2011, 00:39
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::sf gheorghe
judet:covasna
Varsta:29

Re: Ochire cu recurve

Post by kokosrl » 14 Apr 2011, 20:19

Salut! Eu zic sa nu dai jos sprijinul de sageata pentru ca daca tragi cu sageti aluminiu de easton penele de plastic o sa se rupa daca ai pene naturale atunci e bine spun asta dupa am incercat si eu! :d

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 15 Apr 2011, 12:50

Multumesc Maestro! Am un arc Samick Polaris 28livre, 68". Sagetile sunt Easton XX75 Platinium Plus. Vreau sa invat instinctiv, pentru ca sper ca nu o sa raman doar la acest arc, mi-ar place unul mongol.
Oricum, chiar si cu sprijin, mi s-au mai deslipit din pene, asa ca nu vad ce as pierde. O sa-mi fac un si un set de sageti de lemn, numai sa traca Pastele, sa taie vecina curcanul! Mi-am facut cateva, dar varfurile facute de mine erau prea grele si penele ce le-am lipit nu erau prea grozave, dar viitoarele sageti sper sa iasa mai bine!

magikco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ochire cu recurve

Post by magikco » 16 Apr 2011, 10:16

Salut! Imi place explicatia ta pentru trasul instinctic si mi se pare logica, acum fiecare isi formeaza cate un stil aparte si nu stiu daca sunt 2 oameni care treag la fel.

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 17 Apr 2011, 19:54

Am fost plecat si nu am apucat sa citesc postarile, dar o sa incerc, si sper sa si reusesc! In cateva zile o sa vad de ce sunt capabil! Ieri am dat jos sprijinul de sageata, am lipit o bucata de piele. La inceput am tras destul de imprastiat, dar dupa cateva serii, am reusit sa le grupez. Multam de ajutor! Cu arcul oricum nu am tras mai mult de 30m, la tara trag la 17m, ca atat e tarlaua, iar la Alba trag la 17 si 30m. Nici nu prea pun cercuri pe tinta, ma intereseaza mai mult sa trag grupat, decat sa lovesc galbenul.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Ochire cu recurve

Post by Dediu00ro » 18 Apr 2011, 09:43

Foarte frumos chiar vroiam sa iti spun daca ai putea sa faci un tutorial. Sau o mica demonstratie care iar ajuta pe cei foarte noi.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 19 Apr 2011, 20:28

Pe mine m-a ajutat deja! Am urmat instructiunile, am tras relaxat doar cu privirea la tinta si spre surprinderea mea am nimerit-o, chiar punctul galben! Doar ca m-a luat valul si am inceput sa trag de la vre-o 10 -12 m dupa un bidon de plastic, si din 10 sageti gauream bidonul cu cel putin 5, celelalte atingandu-l. Nu vreau sa trag concluzii pripite, am tras foarte putin, dar mie i-mi place foarte mult acest stil. Azi m-am distrat, dar de acum incolo o iau icet, progresiv, dupa cum m-a sfatuit Maestro.

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 24 Apr 2011, 07:57

Cateva impresii despre trasul instinctiv dupa o saptamana. I-mi place tot mai mult! Ieri am tras de la 10 si 15 m, si am lovit tinta(30cm) cu fiecare sageata. Daca trag in cercuri sagetile sunt imprastiate, dar daca pun o bulina contrastanta pe tinta, sagetile se grupeaza. Acum problema mare e ca arcul meu e slab, si daca vreau sa trag la distanta mai mare i-mi trebuie altul! O sa ma mai folosesc pe acesta cateva luni, inca mai am mult de exersat, apoi o sa caut unul "de barbati". Multumesc Maestro pentru sfaturile tale, din filmele de pe net nu as fi inteles cred niciodata ce inseamna instinctiv. Multumesc la toata lumea pentru bunavointa!

Hristos a inviat!
Imagine0020.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ochire cu recurve

Post by florinarnaut » 24 Apr 2011, 19:59

Salut,
daca ai tras din unghiuri sau pozitii diferite se explica de ce sagetile au penetrat tinta diferit , mai ales cele cu pana mov;
Daca ai mentinut aceias pozitie de tragere atunci ceva nu e ok...
Indiferent de stilul folosit, sageta trbuie sa se infiga drept, pe directia arcas - tinta, mai ales de la 10 m care este o distanta de reglaj.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply