Instinctiv Cu Rich Welch

Gap, instinctiv...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Instinctiv Cu Rich Welch

Post by Dediu00ro » 11 Apr 2011, 16:09

Intrati pe canalu lui si uitativa la videouri....
Sistemul lui de tragere instinctiva pe care il invata la studenti, se bazeaza pe 2 lucruri.

Primul lucru este tragerea pe partea ochiului dominant, cu amandoi ochi deschisi se mai si numeste paralax vision.

Al doilea lucru este un sistem de ancorare constant degetu mare atinge urechea, si pana sagetii atinge nasul. Dand asfelm o cosistenta tragerii dar un lucru si mai important este back tension. Se foloseste tehnica de 3 degete sub, nu split fingers sau mediteraniana...... mai multe de vorbit aicia.....

Back tension din punctul meu de vedere(care posibil sa fie gresit) este extrem de important la release, back tension reprezinta incarcarea muschilor din spate si extensia completa a bratului/umarului care trage de coarda, mentinand o tensiune constanta de tragere asupra corzii care este continuata chiar si dupa release. Daca exista cineva cu pareri diferite, sau cu baza de cunoastere mai mare.... impartitile asa poate invatam cu toti ceva.

Alte sfaturi mentineti 2 secunde sageata armata la full draw, si mentinand back tension constant. Concetrarea este cheie! Concetrarea pe moment este un alt lucru pe care il preda Rich Welch.

Am postat acest subiect cu speranta de a ajuta pe cineva mai incepator, si nu a preda cuiva care deja stie.(nu sunt eu in masura)

Eu asta am vazut la multi arcasi foarte buni, foarte multa lume spune ca merge sistemul.... Rich Welch e cel ce preda.... eu m-am uitat la toate videourile si am incercat sa ma pun, imaginativ in pielea celui antrenat de el. Si pot sa spun ca ma ajutat... sper sa va ajute si pe voi.


http://www.youtube.com/user/DAKOTAENTER ... gUWUy28Ayc
http://www.youtube.com/watch?v=xzKjD-Y6 ... ideo_title
http://www.youtube.com/watch?v=SJZn6uzg ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=SX6S7PJN ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=aTYQSzvu ... re=related
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Instinctiv Cu Rich Welch

Post by Dediu00ro » 11 Apr 2011, 16:12

Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Instinctiv Cu Rich Welch

Post by Dediu00ro » 12 Apr 2011, 12:43

Ei folosesc 3 degete sub sageeata nu se vede de la manusa cam groasa, dar poti sa tragi si cu un deget peste sageata 2 sub. Din ce spui tu folosesti si o tehnica de facewalking in combinatie cu instinctivu, cum fac foarte multi care trag cu longbow. Eu cred ca multi arcasi combina tehnicile de tragere pentu o completare a stilului. Spre exemplu este foarte greu sa tragi pur instictiv la peste 50 de metri, din cauza ca acoperi tinta cu arcu, si atunci ai nevoie de o alta tehnica. Cum este tehnica gap, sau facewalking acelash lucru il face Jarkko Lehtinen dar el trage gap. Eu ieri am tras instictiv la peste 50 de metri, si a fost foarte greu sa pun o sageata pe tinta.... era si un vant extrem........ la 30 de metri puneam tinta un metru in dreapta tintei sa o nimeresc...
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Instinctiv Cu Rich Welch

Post by Dediu00ro » 12 Apr 2011, 14:15

Punctul de ancorare nu determina stilul de tras de acord. Si despre cei ce trag cu mana la ureche sau mai in spate, parerea mea e ca pierzi din precizie si castigi viteza, daca armezi pana la obraz sau la gura sau la ochi, ai sa ai o precizie mult mai mare decat daca treci cu sageata de punctu vizual.
Si cred ca tehnicile de a arma arcul pe la ureche sau peste, au fost gandite in scopul de a lansa o sageata de razboi spre un grup de oameni, unde precizia nu este chiar esentiala avand multe tinte sigur sageata ta va lovi pe cineva, si ea va avea avantaju puterii in plus si vitezei in plus. Din cunoasterea mea cu cat intinzi mai mult un arc cu atata va trage mai rapid o sageata. Un arc care trage 28 de inch cu 10gpp va avea sa spunem 165 fps, acelas arc cu o sageata tot de 10gpp armat la 30 de inch va castiga viteza sa spunem 7 fps deci 172 fps.

Eu m-am referit la faptu ca schimbi punctu de ancorare in functie de distanta. La distanta mica ancorezi diferit si la distanta mare ancorezi mai jos sub barbie.

In stilul de facewalking asta e baza numai ca ei tintesc nu trag instictiv tu tragi instinctiv, ei au un punct de ancorare pe fata in functie de distanta, la 10 metri la ochi , la 20 de metri la coltul gurii, si la 40-50 de metri sub barbie.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Instinctiv Cu Rich Welch

Post by Dediu00ro » 13 Apr 2011, 18:04

Nu exista stilul facewalking astea sunt prostii inventate de americani
Eu asa am citit si nu numai eu.... Si altii spun ca exista, si este un stil eficient ca precizie. Ca tu spui ca nu exista..... asta e doar o chestie de parere si de denumirea unei actiuni.

Da e foarte corect ce spui despre stilul instictiv e si greu de perfectionat(eu nu te-am contrazis), dar simplicititate stilului gap elimina posibile greseli si da o cosistenta matematica sagetilor, daca utilizatorul este in stare........

Cand e vorba de a nimeri tinte miscatoare, sau tinte la distante necunoscute avantaj INSTINCTIV.
Cand e vorba de a nimeri tinte stationare cu distante cunoscute avantaj GAP.
La urma urmei conteaza talentu, antrenamentu, si abilitatea naturala a tragatorului in amandoua stiluri.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Instinctiv Cu Rich Welch

Post by Dediu00ro » 06 Jun 2011, 22:13

Show without showing what u know without knowing

Post Reply