Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

FITA FIELD ARCHERY

Pe unde ne zboara sagetile si de ce...

FITA FIELD ARCHERY

Mesajde Dediu00ro » 14 Sep 2011, 22:30

Trageam o data inclinat si observam cum sagetile cad diferit desi am tras bine, dupa mai multe investigatii pe net am gasit acest mic PDF care sunt sigur ca e informativ pentru toti.

http://www.archery.ie/field.pdf
Show without showing what u know without knowing
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 41 times
Been thanked: 45 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Galati
judet: Galati
Varsta: 24

Re: FITA FIELD ARCHERY

Mesajde deceneus » 16 Sep 2012, 21:04

De mare folos pentru toti cei ce trag field sau 3d, o lucrare foarte instructiva si utila. Multumesc Sorine!
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Brasov
judet: Brasov
Varsta: 46

Re: FITA FIELD ARCHERY

Mesajde Mugurbb » 17 Sep 2012, 08:15

Merci Sorin! Foarte utila informatia. Buna de raspandit printre arcasi =D>
Silence is golden and Duct Tape is silver.
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 78 times
Been thanked: 54 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 37

Înapoi la Distante si elevatii