Arcasi Traditionali la TV

Anunturi de tot felul....
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Arcasi Traditionali la TV

Post by dady » 19 Dec 2009, 02:58

Salutare, azi(sau cel putin acum am vazut eu) pe postul The Money Chanel a fost invitat Horia (Nottingham) intrun interviu despre arcurile traditionale in tara noastra, nu am vazut de la inceput emisiunea dar tin sa-i multumesc in numele arcasilor pt participare fiind un pas f important pt noi. A vorbit despre pozitia arcului traditional in Romania fata de alta tari, cum e privit acest "sport" si care ne-ar fi doleantele. A amintit un lucru foarte important, legislatia privind posesia unui arc traditional. Il rog pe horia daca poate sa ne dea mai multe detalii despre ce s-a discutat.

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by Nottingham » 19 Dec 2009, 22:49

S-au vorbit multe si putine in acelasi timp.Omul era interesat in special de arcurile moderne.Pe urma n-am vorbit numai despre arcuri, ci despre tirul cu arcul in general.Am tras si eu cat am putut pe ulita mea, dar trebuiau respectate si dorintele gazdei.Sa vedem ce-o fi mai departe.Oricum, e bine ca cineva a bagat in seama tirul cu arcul.Omul afost multumit si a zis ca ar vrea sa mai faca o emisiune si anul viitor.O sa-i aduc aminte promisiunea.
Pana atunci, care vrea si poate...Emisiunea e in reluare in noaptea asta la 4 si maine dimineata la 8.Astept critici si sugestii pentru o eventuala data viitoare.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by dady » 20 Dec 2009, 03:00

Horia, e un pas facut si dupa mine cu dreptul, normal ca era mult mai bine sa fi fost un alt canal mai urmarit dar luand in considerare cine se uita la Money Chanel e bine si asa. Acum nu conteaza cat de mutl sau putin s--a vorbit, conteaza ca s-a vorbit, oricum subiecte importante au fost atinse, asteptam urmatoarea emisiune, sper sa ne anunti din timp sa stim de ea, si sa vedem reactiile celor in masura sa faca ceva pt noi :), nu vreau sa parem victime dar adevarul e ca avem nevoie de ajutor.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by Pisic » 21 Dec 2009, 11:17

daca te mai uiti pe mc,o sa o mai bage peste vreo saptamana cred......nu am vazut-o nici eu,ca nu m-am trezit :(
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by baloghbela00_HD » 21 Dec 2009, 21:24

Dupa parerea mea intilnirea de la TG MUres si Bistrita au fost reusite .Poate la anul am putea aduna mai multi si sa invitam si televiziunea .Ar fi ceva inedit pt ca eu nu am vazut nici emisiune sau stiri nici de la competitiile arcasilor si cluburilor de tir cu arcul.Ar fi o metoda de popularizare .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by Greenarrow » 22 Dec 2009, 01:49

Salut,am citit ultimele posturi si vreau sa ma bag si yo in seama.... :d ....Pe mine personal nu ma intereseaza in mod special competitiile oficiale si din pacate nici nu am reusit sa merg la vre-una pt ca nu am avut un arc cat de cat pe gustul meu cu care sa particip la o astfel de competitie,asta ar fi o chestie,iar a 2-a chetiune e legata de ce zicea Florin.E mult mai frumos sa ne strangem de cateva ori pe an o mana de arcasi intr-un loc si sa petrecem cateva zile asa cum stim noi,pt ca in primul rand nu conteaza prea mult niste medalii ci sa te simti bine.Asa ca o paranteza....e important pt arcasii treditional sa participe la concursuri oficiale pt ca astel ne creem o reputaie in acest sport,iar astfel tirul traditional incepe sa fie privit cu seriozitate si la noi in tara....Parerea mea :) .

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by Mugurbb » 22 Dec 2009, 10:19

Va salut
razvan ai mare dreptate sa spui ca daca nu participi la concursuri si nu popularizezi tirul cu arcul, acest sport va ramane la limita dintre obscuritate si infractiune.
Dar, incearca sa treci peste problemele personale pe care le ai cu fast_arrow si nu mai cauta gratuit subiect de cearta: "adica noi astia care mergem la concursuri suntem niste papagali in ochi unora?", pentru ca nu te-a facut nimeni papagal in acest topic.
Intelege si respecta optiunea altora de a se intilni pe dealuri si a trage cu arcul in mod neorganizat de federatie. Spun asta ca unul care incerc, impreuna cu alti arcasi, sa fac un club de tir, sa intru in legalitate si sa promovez acest sport.
Si ca sa nu se duca discutia aiurea: Bravo Nottingham pentru interviul de la Money Channel! =D>
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by Pisic » 22 Dec 2009, 15:14

eu cred ca o mai mare "popularizare" se face prin participari la concursuri;banuiesc ca daca la un concurs ar merge 20 de traditionali,nu cred ca nu vor fi bagati in seama,dar cand participa 2-3,le da o tinta acolo dupa o tufa si gata....
concursuri sunt destule din cate vad eu,dar participanti nu prea...daca as avea un set calumea de sageti si un arc de vreo 20 de kile,eu as participa :d ,de ce nu?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by Sorin » 22 Dec 2009, 18:41

Sa va spun cum am participat eu la primul concurs. Nu aveam arc, nu aveam sageti, de tolba nici nu mai vorbesc. Am aflat de concurs (Eforie 2009) cu o saptamana inainte cand m-am intalnit cu Cristi in Decathlon si ma uitam la arcuri. A vazut ca sunt interesat si m-a invitat la concurs. M--am decis cu o zi inainte de concurs, am vorbit cu Cristi, a luat materiale de sageti si le-a facut in parcare inainte de concurs. Mi-a imprumutat un arc si o tolba, manusa am imprumutat-o de la Eugen. Mai trasesem cu arcuri in copilarie si de curand cu un pseudo arc facut din tuburi de plastic. Deci experienta aproape zero. In concluzie, am participat la un concurs, fara sa fiu legitimat, cu un arc pe care nici macar nu-l vazusem pana atunci. Credeti ca ma gandeam sa castig? In nici un caz, dar am castigat ceva experienta si cel mai important cativa prieteni buni.

Nu trebuie sageti "calumea" sau arcuri tari ca sa participi. La concursul Besta a fost un concurent care tragea cu arc de 18lbs (nu mai retin exact taria dar era mica si la 30 m tragea cu elevatie de minim 30 grade). Si nu tragea prost deloc. Atata timp cat reusesti sa arunci o sageata la 30m poti participa la concurs.

Atunci cand la un concurs traditionalul nu o sa mai traga la tintele din colt, sau din tufis, si cand vom fi mai mult de 8 oameni, poate ca vom fi bagati mai mult in seama. Speram ca anul acesta sa avem si competitii dedicate pentru arcul traditional, dar daca vor veni doar 8 oameni nu cred ca vom reusi sa convingem pe nimeni sa sponsorizeze concursurile noastre in anii urmatori.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcasi Traditionali la TV

Post by akila » 22 Dec 2009, 22:10

Maestro frate...se pare ca gandim la fel.....eu abia acuma citesc topicul...dar inainte de a ma apuca de citit, am postat ceva...apropo de acei 20ani....se pare ca doar noi 2 ne-am gandit la ei....e bine totusi ca isi mai aduce cineva aminte si de ei... <):)
Acuma vad ca s-au aprins iar spiritele cu acest topic....in primu rand il felicit pe Horia...din pacate in seara cand era emisiunea, mie mi s-a dus curentu...nah...traim in Romania...si nu am vazut nik...si pe urma nu m-am putut trezi....la mine dimineata incepe pe la ora 10.30...defect profesional....acuma vad ca s-a zis una alta pe aici.....eu sunt din ambele tabere...in ultima luna am tras doar pe camp, si a fost senzational..... tot la fel imi place si cand merg la competitii...cunosti oameni extraordinari, oameni cu care impartasesti aceasi pasiune....nu exista ura, nici certuri, nu ne baga nimeni "dupa o tifa" sa tragem....la oradea am fost la fel de multi arcasi ca si cei de la olimpic, si de la compound...asa ca nu suntem chiar asa 2-3...sau o adunatura de oameni care vor doar medalii....multi dintre voi ar mai trebui sa se gandeasca ca noi cei care ne ducem la competitii de multe ori o facem pe banii nostri...unii dintre noi o fac pe banii lor tot timpu....eu la capitolul asta stau mai bine multumita clubului la care sunt legitimat...noi mai iesim si cu microbuzu, si atunci nu mai platesc drum, motorina, etc....deci multi dintre noi facem eforturi, ca sa existam si noi in peisajul asta al arcului traditional....iesirile in natura sunt superbe...eu personal am fost de 1 mai , in 2 randuri, si a fost extraordinar...ne-am simtit excelent...dar....si exista un mare dar aici....daca se va continua doar asa la stadiu de natura, camp, padure, fiecare la el acasa....nu se va ajunge nicaieri....pana la urma, ca sa fii bagat in seama, si sa te asculte cineva, trebuie sa faci ceva concret...daca faci arcuri in gradina , sincer nu-i nimic concret...dimpotriva..e ilegal...dar daca la camp. national ar veni 30-40 de arcasi...de nu ar mai avea aia unde sa ne bage... atunci lucrurile ar sta altfel in mod sigur....anu asta 30, anu urmator 40, si pe urma mai vine si presa, lumea incepe sa se intereseaze, si eventual se iau si interviuri, si atunci poti sa-ti zici ofu....si poate....ma repet..POATE...cineva o sa ne bage in seama... si poate si legislatia o sa se schimbe...daca stam doar acasa, si cioplim noi acolo in legea noastra, nu o sa ne bage nimeni in seama...uneori mai trebuie sa facem si sacrificii, daca vrem sa obtinem ceva....sincer si eu am avut momente cand incepusem sa ma tot plictisesc sa trag la tinta pe sistemul asta de arc olimpic...dar am zis...hai ma, sa ma duc, ca sa nu fie iar doar 2-3 arcasi la traditional....si uite, ca s-a obtinut ceva promisiuni, ca la anu sa se organizeze camp. national de arc traditional....cu probe specifice...ca sa fie mai interesant si mai fain..sa nu mai fie plictisitor....dar v-am zis...mai trebuie facute si sacrifiicii, mai tragem si la concursuri oficiale, nu doar pe camp si-n gradina...am zis eu odata, si lumea s-a cam suparat...dar adevarul asta e....cei care trag in gradina nu exista...e foarte simplu..poti sa tragi super bine, sa nimeresi moneda de la 50m.....atata timp cat tu tragi la tine in gradina, nu existi.....eu sper ca la anu sa creasca numarul celor care vor veni la competitiile oficiale....ca daca o sa o tinem tot asa, pana la urma o sa ne lasam si noi pagubasi...credeti-am nu-mi face nici o placere, sa merg de fiecare data si sa observ ca de fiecare data vin aceleasi persoane... numai bine la toti....sarbatori fericite..

Post Reply