TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Anunturi de tot felul....
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 10 Jun 2010, 19:32

Bucuresteni!!!
Am trecut azi in mare graba prin parcul Cismigiu si am observat ca pe peluza centrala (aia mare LUNGA) se "toaletau" tisele. Tisele pe partea dreapta erau reduse la statutul de cvasi-cioturi, adica s-a taiat ENORM din ele, craci intregi, si MULTE, ca sa faca spatiu sa puna niste flori, :-O . Banuiesc ca nu au aruncat inca crengile. Ei au de obicei un loc unde depoziteaza ceva de genul asta, pe langa cercul ala cu statui de poietzi. As trece maine pe la 11-12 sa incerc sa vad daca contra unei sume modice de spaga nu s-ar putea obtine acele craci, mai e cineva interesat? Si daca au inceput pe o parte a peluzei, e probabil sa continue si de-a lungul ei si pe partea cealalta.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 10 Jun 2010, 23:09

Salut arcasi,
eu ma duc maine oricum sa vad ce se intampla, si daca pot iau niste tisa. Nu am nivel sa craftez arc din ea dar s-o gasi cineva s-o vrea, banui eu. pun maine seara pe forum daca reusesc sa iau ceva. In caz ca vrea sa mai vina cineva cu mine, sa nu parem nebuni care apar asa, independent, sa dea post reply sau pm, pe la 11-12 e ok pt mine.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Greenarrow » 11 Jun 2010, 00:48

Salut eu doresc vro 2 creci daca nu si mai multe :)) .Daca e ceva vb pe pm

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 11 Jun 2010, 12:40

Am luat 4 craci, 2 la 1.90, una la 1,40, una la 1.20, cam 8-10 cm diametru fiecare la baza
e tot ce am putut sa car, si le-am luat f repede, am zis ca sunt bune de sculptat :)
pun poze diseara daca reusesc sa gasesc cablul usb de la aparatu foto
nu m-a costat nimic, e, ma rog, 5 lei cinste la un muncitor care a zis ca doar azi si luni pana in 2 mai taie
seful lor, la care am cerut permisiune sa iau a zis ca ma lasa sa iau cateva, dar ca el le da la magazie. Nu am habar daca magazia e ceva la Cismigiu sau la firma lor de horticultura. Celor care doresc sa ia si ei, le adresez indemnul sa se grabeasca. Se taie MULT, ENORM din tise, nu stiu daca e doar tampenie sau inconstienta, dar ramane cam 20% din fiecare tufa. craci MARI, groase se taie la greu. trebuie luat tot ce se poate lua, fie mers la magazie, fie de la muncitori.
O sa mai incerc sa trec acu, in drum spre autobuz. Dupamasa plec la munte, si mai scriu de acolo.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 11 Jun 2010, 12:44

mai scriu diseara, nu is asa bun sa pot face eu arc din ele, ma gandesc la o forma de schimb, sa dau cuiva 2 si sa-mi faca si mie dintr-una ceva

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 11 Jun 2010, 20:09

Dragi arcasi
mai intai voi posta un desfasurator al episodului tisa de azi, cu indrumari pt cei care vor sa incerce sa ia si ei.
dupa aceea voi pune poze si voi cere sfaturi, in alt topic.
- cele 4 bucati le-am procurat in cate 2 reprize a 30 de secunde. Prima data rocmai taiau tisele cu drujba, sub indrumarea unui sef, caruia
i-am cerut permisiunea sa iau si eu niste craci si mi-a zis ca poate sa-mi dea cateva, doar, ca restul le duce la depozit.
Am luat cele doua creci mai lungi, care au cam 195 cm inaltime. De la pomul ala erau cele mai mari, restul deja le facusera bucati cu drujba.
Am revenit mai tarziu si am rugat un muncitor care incarca lemnele in tractor sa imi dea si mie niste bucati mai groase, mi-a dat cele doua bucati mai mici, de cca 1.40 si 1.20, care erau cele mai mari din tractor. am toate bucatile au la baza diametru de 8-10 cm, si la vf 5-6 (7-8 daca se taie mai de jos un pic)
Am mai revenit, dar nu mai erau bucati la vedere, tractorul plecase. Am vorbit iar cu seful, l-am intrebat unde le duc si daca de acolo se pot cumpara. Mi-a zis ca se duc la depozitul
firmei lor, din Ghencea, care cica ar depinde de primarie. Pe camionase scria ceva cu firma x.... de horticultura si amenajari bla bla.
Mi-a zis ca la depozit nu s-ar vinde, si ca nu stie ce fac cu ele. A mentionat ca stie ca e tisa si ca e un lemn foarte bun si elastic si rezistent. Cred ca s-a cam prins ce si cum, dar a fost amabil.
Am mai vorbit cu o muncitoare, si am aflat ca luni vor reveni, intre 8-14 sa taie cealalta parte a peluzei. Muncitoarei (Stela parca, mai baietoasa, cu par sbarlit si sapca) i-am spus ca s-ar putea luni sa mai vina niste baieti care sa vrea creci, si dak ii ajuta o sa o recompenseze.
Eu sunt la munte, ma intorc saptamana viitoare, miercuri sau joi, si si ieri si azi toata faza asta cu tisa a fost pt mine contracronometru.
Va implor, grupati-va, mergeti luni, cautati date despre depozit, etc. Se taie ENORM, ENORM. Pe partea netaiata sunt tise stufoase de 6-7 metri cu craci groase, cu coroane de 5-6 metri diametru pe partea taiata sunt niste ramasite de 1 m max 1,5 metri, la max 1 m diametru. Au taiat craci de 15-25 cm diametru, am vazut cioatele, e incredibil.
Ar trebui cineva sa faca poze cu partea taiata si aia netaiata, e un document istoric incredibil.
Daca nu reusiti sa va grupati, dati-mi mesaj, si o sa caut vreun prieten sa mearga luni sa incerce sa mai ia.
Acum incerc sa pun pozele, photobucketu nu mere, tot imi da failed. O sa caut o solutie, intre timp postez textul asta.

-------
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by ------- » 11 Jun 2010, 22:00

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata userul se ofera sa ataseze pozele lui Artelad
P1010529.JPG
P1010532.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 11 Jun 2010, 22:04

Multumesc tuturor pt sfaturile de pe pm. multumesc pt postarea pozelor
Va rog sa va uitati la poze, si sa va exprimati parerile
Date:
- nu dispun de utilajele pt a le taia. Pot gasi insa fie la munte, unde am casa, la vreun tamplar, fie la un amic care face viori, si are un circular special foarte precis si fin. Am un plan eu in cap sa-l conving sa faca arcuri la un moment dat, ca el ca mester e super priceput, face niste viori....
- nu am inca indemanarea personala de a face ceva valoros din tisa. Daca lemnele sunt cat de cat bune, as dori sincer ca ele sa fie un prilej de bucurie pt mai multi si sa se foloseasca la maximum (avand si eu o parte din ea, bineinteles :) ). Adica in functie de ce se va discuta pe topic, fie le aduc la o intalnire unde sa se prelucreze in grup, fie voi da lemn contra ceva.
Adica nu are rost de pilda sa schimb piesa de tisa contra arc tisa si tot asa x 2 sau x 3, o sa ma multumesc cu unul de tisa, iar la restul o sa iau ceva in schimb ce va fi convenabil pt ambele parti (arc de alt lemn eventual, sageti, ce o fi, om vedea, intai sa vedem daca lemnul e bun)

Intrebari:
- ce se poate face din lemnele astea? Imi dau seama ca nu sunt f drepte, nici f lungi 2 din ele.
- ar putea iesi de pilda 2 arcuri dintr-un lemn? (mai ales din alea lungi?)
- care ar fi solutiile secundare? din lemnele mai scurte. shortbow sau? Ar merge de pilda un longbow din 2 bucati, un takedown cum am vazut parca la Anassazy? cu cele 2 bucati bagate intr-o teava la mijloc. Alte optiuni?

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Neacsu Ionut » 11 Jun 2010, 23:19

salut

se pot face multe....nu-mi dau sema daca merg despicate alea lungi....pana una alta n-ar fi rau se le legi de ceva drept, nu te teme sa le fortezi un pic, ca nu se rup.....daca se usca mai drept sunt mai usor de facut dupaia :)

ar trebui sa iasa minim 2 arcuri long-bow

din alea mai mici ies niste arcuri indiene la fix.....acolo cu Y-ul ala nu stiu cum se rezolva, daca se poate cumva evita.....tre sa se poata......

daca sunt mai scurte imbinate in maner cu W sau cu teava
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: TISA, ATENTIE!!! TISA PROBABIL DISPONIBILA!!!

Post by Arthelad » 12 Jun 2010, 14:01

Asa, am masurat cele 2 lemne mai scurte, aduse de maica-mea cu masina ei la munte azi.
Deci: Craca in Y
- inaltime 150 cm
- inaltime pana in Y 120 cm
- diametru la baza 7.5 cm si 5.5 cm (e ovala)
- diametru pana in Y cca 6.5 cm si 5 cm (ovala)
diametru creaka mai groasa de la Y 4.5
nr. de inele pe inch (pe heartwood) cca 25-30 sau chiar mai multe, sunt cam 1, 1.5. 2 inele pe mm, depinde de an probabil.
in total are cam 45-50 de inele pe heartwood

Craca scurta curba
inaltime 130, lungimea urmarind curba cca 135
diametru la baza 8cm si 6 cm (tot ovala)
diametru sus 6 cm
nr de inele, la fel, nr total de inele, cca 80-100, craca aia a crescut in aproape o suta de ani, si aia au taiat TONE de craci.

Am incercat sa le leg de ceva drept (de balcon mai precis).
Frati romani si arcasi: astea merg indreptate doar cu camionu, am impins in ele cu ambele picioare, am facut un fel de scripete dintr-o sarma invelita in plastic, aiurea, se misca cam 1 cm maximum.

Post Reply