posta romana...nu tocmai sigura

Anunturi de tot felul....
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by anasazzy » 06 Feb 2012, 23:11

[
Apoi poti afla AVB-ul si poti monitoriza on line cu precizie de 1-3 ore cind ajunge coletul la destinatie, sau ora la care a plecat dintr-o anumita locatie aflata pe traseu etc.
da ,dar platit pentru livrare in 24 de ore si ajunge dupa 72 este diferenta, si am dat telefoane de am inebunit si doar au spus ca se vor interesa. mi-au dat un raspuns dupa 4 zile sa imi spuna ca a ajuns coletul ,bine inteles eu stiam deja de o zi si jumate =))
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Mugurbb » 07 Feb 2012, 09:18

Uite-l si pe amicul nostru (care este si arcas si pe care probabil il vom cunoaste la intalnirea de la Cluj) ce a patit cu posta (ai cu scrisorile :)) ) http://www.youtube.com/watch?v=ctCsfSQ_tYw
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by soimu` » 07 Feb 2012, 12:53

fast_arrow wrote:Salut!

Data viitoare il invelesc complet in banda scoci si pun si o cursa de soareci! :(
total incorect florin
scoci au si ei....de toate felurile
pui maro...il deschide si iti lipeste apoi peste tot cu scochi maron
pui tramsparent...idem
cei de la posta recomanda sa invelesti in scoci ca o plasa de des si sa semnezi la fiecare 8 cm pe el
eu zic ca e mult mai simplu sa pui la curier rapid
eu am facut reclamatia si on line pe situl postei
in prima zi mi-au venit deja 2 confirmari (de la doua servicii separate) ca sa inregistrat reclamatia mea si e in studiu
na...am zis eu, mai frate, dar treaba merege bine asa
bun, asta era acum o luna, ca de atunci tot nimic...
IN VECI cu posta romana nu mai trimit nimic
Last edited by Anonymous on 07 Feb 2012, 13:22, edited 1 time in total.
Reason: - atentie la limbaj

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by baloghbela00_HD » 07 Feb 2012, 13:06

Tare ,patania amicului ,Mugur .Si din pacate nu este singurul patit . :-<
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Dediu00ro » 07 Feb 2012, 13:44

Daca permiteti o mica gluma pe seama postei Romane, era la o emisiune cu posta engleza si cum merge ea totu codificat automatizat, si era un caz....cineva nu stia exact unde sta respectivu care trebuia sa primeasca scrisoarea si a desenat o harta pe plic, si postasu a urmarit harta si a gasit persoana.... fantastic..

Daca ar face o emisiune despre cum merge posta romana nu ar mai trimit nimeni nici o data un plic =)) =)) =)) va dati seama postasu roman ce ar face cu plicu cu harta pe ea? .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Pisic » 07 Feb 2012, 18:31

faina treaba cu posta asta romana
trebuia sa primesc un colet din bucuresti cu ramburs, (adica de la bucuresti la cluj) in mod normal dureaza 3 zile
tot ok pana aici
dupa 3 zile astept fituica in posta ,fituica care anunta venirea coletului
ooookkkkkk,stiind ca el,coletul,soseste dupa 3 zile,merg frumos la posta si intreb :buna ziua,zilele astea ar trebui sa imi soseasca un colet,nu il aveti cumva pe aici? -formulez in felul asta,ca sa nu imi reproseze ca le-as sugera ca postasii nu isi fac treaba :)) faza ii ca postasii chiar nu isi fac treaba :))

ridic coletul si totul e ok,de data asta imi da si ceva factura legata de colet (care banuiesc ca ar trebui sa mi-o fi dat la fiecare colet cu ramburs,interesant e faptu ca din 10 colete,am primit factura numai la unu)

si acuma vine si partea interesanta
azi mi-o venit fituica despre colet,la numai o saptamana de la ridicarea coletului,dragut

in rest nu am ce sa ma plang,nu mi-a cotrobait nimeni prin pachete,sau macar a facut-o intr-un mod discret
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Mugurbb » 07 Feb 2012, 22:18

No hai ca mi-am amintit 3 glume pe care vi le spun in ordine cronologica:

Una din Cluj de pe vremea lui Ceausescu, cand postasul de cartier Tibor o cam tragea la masea... Si intr-o zi, Tibi era intins in zapada anesteziat, linga blocul meu, si 2 băbuţe se serveau cu pensiile din geanta.

A doua, cu scrisoarea primita de mine din Anglia de la un bun amic, prin 1996. Amicul meu uitase sa puna timbrul pe ea si totusi a fost trimisa de englezi şi a ajuns inaintea copiei ei timbrata... Oare ai nostrii ar trimite-o fara timbru?

A treia, de anul trecut, cand factorul postal a intrat in curtea unui coleg din Gilău fara "sa fi anuntat inainte". Si colegul are 2 (doi) ciobanesti caucazieni care s-a nimerit sa fie liberi prin curte. Unul "si-a revendicat" camasa factorului postal si celalat geanta cu scrisori. Cand am trecut mai tarziu pe acolo am calcat pe un covor de confetti imbibat cu saliva ;) . Postasul s-a salvat cu cateva zgarieturi.
Last edited by Anonymous on 08 Feb 2012, 10:33, edited 1 time in total.
Reason: - atentie la limbaj
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by soimu` » 09 Feb 2012, 10:15

azi, deja, :d am primit raspunsul la lacrimatie

Urmare sesizarii dvs. referitoare la primirea retur a coletului postal nr. 4043 prezentat in data de 06,12,2011 ,(ambalat intr-un plic) greutate 0,310 gr. , valoare 350 lei , ramburs 350 lei , continut piese auto ; va comunicam urmatoarele :
-coletul postal v-a fost predat retur, fara urme de violare si fara a avea diferenta de greutate fata de prezentare ;
Conform normelor de lucru in vigoare, coletele sunt trimiteri postale prin care se pot expedia bunuri materiale cu exceptia celor prevazute in “LISTA OBIECTELOR INTERZISE LA EXPEDIERE' si care se prezinta cu sau fara valoare declarata potrivit dorintelor expeditorului . Mentionam ca Lista obiectelor interzise la expediere precum si Lista obiectelor admise la expediere pe riscul expeditorului sunt afisate in toate oficiile postale unde exista ghiseu de prezentare colete postale.
In timpul cercetarilor ati declarat ca in colet ati pus un cutit de vanatoare . Va comunicam ca un cutit de vanatoare este interzis la expediere prin colet postal . La prezentarea coletului reclamat ati inscris pe buletinul de expeditie la continutul coletului “piese auto “ .
Deoarece coletul postal v-a fost predat retur fara diferenta de greutate fata de prezentare si fara urme de deteriorare consideram reclamatia neintemeiata. Referitor la continutul coletului mentionam ca la prezentare coletele sunt acceptate ambalate de expeditor iar continutul lor este inscris de acesta pe buletinul de expeditie .
Va multumim .
deci....mortul e devina
oricum, le-am urat sa nu ii mai sustina statul si sa falimenteze, dupa cum merita pentru serviciile oferite

Laura
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Laura » 23 Mar 2012, 01:36

Subscriu, ca Poșta Română.... mai rar. Mi-a trimis Florin niște chestii. Toate bune până aici.
Sosește fițuica prin poștă și mă duc să ridic coletul. După ce stau vreo 40 de minute la rând,
ajung și eu la casă și i-o dau doamnei de la ghișeu. Îmi cere și buletinul, să verifice numele.

Ok, îi dau și buletinul. Începe să-mi spună că trebuie să plătesc o taxă adițională de 21 de lei
pentru că adresa pe care mi-a venit coletul (adică adresa de corespondență) nu e adresa de
buletin. Încep să-i explic doamnei că nu mai este prevăzută în lege de câțiva ani obligativita-
tea flotantului la adresa de chirie. Ei nu-i pasă, să-i plătesc penalizarea.

Asta este, îi zic că îi plătesc cât vrea numai să-mi dea coletul. După care îmi spune că de fapt
nu mi-l poate da că nu a apucat să-l introducă în baza de date că a sosit la sediul respectiv abia
de dimineață (toată povestea se întâmpla în jur de 14.30 după amiaza) și să revin mai spre seară
că poșta se închide la 20 și am timp să revin.

Mă uit la dânsa, mă uit la colet, mă uit iar la dânsa și-i spun: nu vă supărați doamnă, coletul meu
e chiar acolo (acolo fiind exact 2 pași în spatele ei, un singur pas chiar dacă trăiești pe picior mare).
Culmea, îmi răspunde: doamnă, acolo sunt doar niște bețe, dumneavoastră aveți colet.

Îi răspund cu ultima picătură de control de sine posibilă: doamnă, eu niște bețe primesc!

Cu toate acestea refuză să mi le dea și insistă să mă întorc. Încerc să-i explic că la fel ca dânsa, am
și eu un servici și că pe șeful meu nu-l interesează că ei îi este greu să-mi bage numele în calculator
în dreptul coletului și să confirme primirea și că pur și simplu nu am cum să revin până la închidere.

Răspunsul ei: reveniți mâine atunci.

Acestea fiind spuse, m-am deplasat frumos până la sediul 1 al Poștei, care s-a dovedit a nu fi sediul
central până la urmă, să depun o reclamație. Doamna de acolo a pus mâna pe telefon și a sunat la
sediul de la care venisem, după care m-a anunțat cordial că nu este necesar să depun plângere și că
coletul e pregătit pentru ridicare, trebuie doar să merg după el.

Așa că m-am întors. În mod convenabil, doamna s-a ridicat de la ghișeu când am ajuns și a postat o
plăcuță de pauză 15 minute. Și a revenit la ghișeu după o jumătate de oră. Între timp, lumea deja
sătulă de așteptat, a început să vocifereze și doamna de la ghișeul alăturat ne-a invitat pe cei cu
colet fără ramburs să ridicăm pachetul.

Culmea, nu a trebuit să introducă nici o dată de livrare în calculator, nici nu a avut nevoie de buletin
și nici de taxă de adresă de corespondență.

Și ghiciți ce? Pachetul cu bețe de care vorbea doamna cu atâta nonșalanță era... hai că o știți pe asta...
bine-nțeles PACHETUL MEU!

Am pierdut mai bine de 2 ore jumate pentru că o angajată a poștei era supărată că doar ea și colega fă-
ceau toată treaba, în timp ce colegele mult mai tinere ieșiseră în pauza de masă. Și culmea, pe lângă că
sunt mai tinere și nu au aceeași experiență, tot primesc salar mai mare ca ea (asta nu se datorează sub
nici o formă faptului că alea mai tinere știu să folosească calculatoarele, sau că fac același volum de mun-
că într-un timp mai scurt =)) )

Nu zic că firmele de curierat ar avea angajați mai străluciți (am pățit-o și cu ei; mă sună că în 5 minute
ajung și eu le explic că sunt la servici și pot ajunge cel mai repede în 15 și ei pleacă), dar cel puțin ai
opțiunea să îți aducă ei pachetul unde le indici fără să întâmpini probleme legate de sistem și de stat la
coadă. Ori 15-20-25 lei mi se pare o sumă infimă față de timpul și nervii mâncați cu Poșta Română.

Post Reply