Constitutia arcasilor

Anunturi de tot felul....
Post Reply
User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:
Constitutia arcasilor

Post by morometeb » 08 Jan 2012, 16:38

Va salut!
Arcasu', cand n-are treaba, se dezbraca si-si pazeste hainele. Sau ia pixu-n mana si felinaru-n dinti si se pune pe cugetat. Pe mine m-o traznit ceva ca o constitutie. Am zis ca lume s-a adunat destula, evenimentele noastre obscure incep sa capete miros de traditie si bulgarele mic de la inceput se face mare-mare si nu mai incape in curte. Inainte de orice, repet ca m-o traznit, asa ca nu dati cu pietre. Maine poate ca o sa regret ce scriu azi, dar pana maine mai este. Deci:
Consiliu
Mie mi se pare ca avem nevoie de un cap. Vorba vine CAP, ca atunci iese dictatura, ca sa nu zic altceva care incepe tot cu un cap. Sa zicem capete. Sunt in toata tara cateva nuclee majore, cum e Muresul, Clujul, Hunedoara, Sibiu sau Bucuresti. Mai sunt cativa microbi razleti, care au toate sansele sa se transforme in focare (ma gandesc la florinarnaut in Brasov, dediu00ro in Galati, Sharpshooter in Oltenia, Neacsu Ionut ori Casspius in Dobrogea sau Ender in Banat). Or, ma gandeam ca ar fi fain sa se aleaga un soi de Consiliu dintre toti oamenii astia. Consiliul va fi compus din consilieri condusi de un prim-consilier. Sa fie stabilite "centrele de influenta", fiecare centru sa detina un numar de consilieri, in functie de influenta. Numarul de centre sau numarul de consilieri pe centru pot fi modificate cu acordul majoritatii consiliului.
Intotdeauna am crezut ca o turma nu poate fi condusa de turma ci de ciobani.
Intalniri
Intalnirile incep sa capete un caracter permanent. Pana acum sunt, in ordine intamplatoare, asa: Tg. Mures, Cluj, Cheile Turzii, Dumbraveni, Greaca, Hunedoara. Se prea poate sa se mai infiripe si altele. Sau, Doamne fereste!!! [-o< , sa se rareasca si astea deja vii. Pana acum una singura a avut data fixa, intalnirea de 1 mai de la Mures. Probabil asa va ramane in veci, amin. Mai este intalnirea de la Cluj care pana acum a fost cea de deschidere, la inceputul primaverii, si cea de la Dumbraveni, din mijlocul verii. Nu stiu daca datele acestora sunt batute in cuie si nici n-are prea mare importanta. Propunerea mea este ca la stabilirea calendarului intalnirilor sa se lase un minim de 3 saptamani intre ele.
Concursuri
Concursurile in cadrul intalnirilor sa fie obligatorii. Premiile si diplomele sa nu fie obligatorii. Diplomele sa se acorde in functie de clasament. Premiile sa se acorde in functie de recomandarile consiliului care participa la concurs.
Probele si modul de punctare se stabilesc exclusiv de catre organizatori. Tot in sarcina organizatorilor sa intre si notarea punctajului si calcularea clasamentului.
Pe timpul intalnirilor arcasii consilieri vor purta eticheta de consiler, eventual si o suba de oaie, iar arcasii organizatori vor purta eticheta de organizator, eventual brighidele. Cei care sunt in acelasi timp si consilier si organizator... sa li se taie capul :)) . Sau sa poarte un nume, la alegere. Sau pe amandoua.
Recompense si sanctiuni
Orice forma de-asta de guvernare are si un set de reguli ce trebuie respectate. Cei care nu le respecta... sa li se taie capul. Sau... sa zica un banc. Vedem noi...
Iar pentru stimularea miscarii arcasesti in tara si in lume, in fiecare an consiliul sa se intruneasca si sa aleaga arcasul anului. Sau arcasii.

Toata suceala asta de mai sus am avut-o eu intr-un vis cu ochii deschisi. Se facea ca aveam urmatorul consiliu: Marian anassazy, Vali iceman, Dediu, Florin Filipas, Nelu LordT, Mugurbb, Cristi Tiple, Florin Vulturar, Calin Greuceanu, Bela, Mircea domide, Alex Sharpshooter, Sergiu Ender, Mitu maestro, Ciprian cipm66, Florin Arnaut si Casspius. No, asa cam visat, asa am spus. Sa mi se taie capul...
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Constitutia arcasilor

Post by cipri » 08 Jan 2012, 20:31

nu e rau deloc =D> se mai pot aduce si alte propuneri daca cineva le are

User avatar
florinvulturar
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:20 Jan 2009, 23:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu

Re: Constitutia arcasilor

Post by florinvulturar » 08 Jan 2012, 23:39

Fain,
adevarul ii ca miscarea e tot mai ampla, oamenii tot mai vrednici, sagetile tot mai drepte ...si totul sta in organizare :d .
Moromete, tu trebuie ca ai fost altadata Postelnic la Voda Stefan (adica Boier mare în vechea organizare- șeful cancelariei de afaceri externe, organiza audiențele, era șeful interpreților etc).
Numa' asa se explica...
Florin.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Constitutia arcasilor

Post by Mugurbb » 09 Jan 2012, 00:18

morometeb wrote:...
Arcasu', cand n-are treaba, se dezbraca si-si pazeste hainele.
...
N-am mai ras asa de bine de ceva vreme.

Iar aia cu "Intotdeauna am crezut ca o turma nu poate fi condusa de turma ci de ciobani" nu sunt de acord, si iti zic si de ce
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Constitutia arcasilor

Post by anasazzy » 09 Jan 2012, 01:27

=)) =)) =)) cind declari teritoriul noii tari a arcasilor?
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Constitutia arcasilor

Post by morometeb » 09 Jan 2012, 19:44

Titlurile au o importanta ulterioara. Altceva trebuia scris in piatra. Povestim mai multe la o intalnire. Bine ca s-a prins samanta...
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Post Reply