FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Anunturi de tot felul....
Post Reply
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by deceneus » 26 Mar 2012, 08:33

Pentru ca FRTA nu prea agreea tirul cu arcul traditional si nu prea aveau concursuri pentru ei s-a infintat o noua federatie de tir cu arcul FRAT,federatie afiliata la IFAA, Federatia Internationala de Field Archery.
Federatia Romana de Arc Traditional si Field sustine si promoveaza tirul cu arcul in toate formele sale si organizeaza competitii pentru arcasi.Scopul principal este dezvoltarea sportului si atragerea unui numar cat mai mare de copii si adulti spre practicarea tirului cu arcul fie ca sport, fie ca hobby.

Federatia noastra ii sprijina in egala masura pe arcasii care doresc atingerea inaltei performante cat si pe aceia care aleg sa introduca in stiul lor de viata o activitate de relaxare si socializare care sa le aduca bucurie, provocari si competitie.

Tirul cu arcul este un sport special pentru ca permite sa fie practicat de copii, tineri si adulti laolalta, poate fi practicat de intraga familie, cei care doresc sa devina arcasi pot incepe la orice varsta iar competitiile sunt atat de variate - in sala, pe teren deschis, in padure - incat fiecare isi poate gasi stilul preferat.


Mai jos este calendarul pentru anul acesta:

http://frat.ro/calendar.php
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by Dediu00ro » 26 Mar 2012, 20:08

Foarte tare era si timpul, oricum clubul Aktiv organiza concursurile de traditional(Majoritatea) pe cont propiu si federatia F.R.T.A doar venea sa albitreze sa culeaga niste banisori si bineinteles sa oficializeze concursul. Conducerea clubului Aktiv a promovat tirul cu arcul foarte mult si a organizat concursuri foarte faine, si cred ca sau saturat si eii de FRTA.
=D>

Le doresc multa bafta si sponsori, sper sa ajute cati mai multi sportivi de perfomanta sa ajunga la concursurile importante din afara tarii dar si sa atraga cati mai multi sportivi din tineret cum ar trebuii sa faca o federatie, si sa aive succes in tot ce si-au propus fara abateri de la drumul cel drept cum a facut federatia precedenta in multe cazuri.
Show without showing what u know without knowing

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by baloghbela00_HD » 26 Mar 2012, 21:30

Acum eu nu stiu ce za zic ,in timp probabil se va adeveri daca gresesc sau nu . O federatie care sa sprijine evolutia arcasului traditional e bine venita .(dar sa nu fie doar pt bani ,pt ca aceasta comunitate e numeroasa si e pe zi ce trece mai numeroasa ,deci se poate obtine cistiguri materiale ).
Deschidere ? hmmm ..... Nu stiu .... poate - poate nu . Nu a luat nimeni legatura cu noi sa ne intrebe de sanatate .Suntem totusi o comunitate numeroasa si activa ,zic eu . Anuntul infiintarii acestei federatiil a fost facut de Decenius (multumim) altfel nici nu stiam de infiintarea federatiei .Uitindu-ma pe calendarul federatiei am descoperit ca intilnirea din Turda pica pe competitie organizata de federatie ,iulie Dumbraveni la fel , august Cioclovina idem . Probabil pura coincidenta ,dar cu putina atentie se puteau evita aceste dublari , dublari care duc la impartirea arcasilor participanti la evenimente ,fiecare mergind unde crede de cuviinta .Deci nu este o unire a arcasilor traditionali in opinia mea ci o alta destramare a lor . Sper sa ma insel .Vom vedea cum evolueaza lucrurile in timp ,pina atunci ...... sanatate maxima .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by Dediu00ro » 09 Apr 2012, 23:19

Mie sincer chiar imi pare rau sa vad ca federatia asta noua deja este luata cu asalt de FRTA, incearca sa inpiedice competitia din start. Sa poate cineva sa traga la un concurs la care se aplica reguli INTERNATIONALE (IFAA), sa poti sa aii idee la ce nivel esti intr-un clasament international.
SI in special sa stiu ca la federatia asta noua FRATF este un lider cu bun simt, cu caracter care nu se lasa dus la vrajelile altora.
Cel putin mie asa mi-a lasat impresia cand l-am cunoscut, un om muncitor care il duce capu foarte mult care a sacrificat foarte mult pentru tirul cu arcul in Romania. Si acuma ce primeste de la FRTA? Piedici si figuri de doi lei asta e..... :-%
Nici o fapta buna nu se lasa nepedepsita!

Cat despre datu afara din club, au fost victimizati tare astia doi plecand singuri din club.....e si logic daca presedintele clubului primeste palme de la FRTA si spune ca nu vrea sa mai aiva dea face cu eii, membri de "baza" ai clubului totusi ii doare undeva de problema asta si chiar se ofera voluntari la organizat Campionate Nationale pentru FRTA....

Pai dc? E simplu eii acolo au influenta au categoria lor au ceva de zis la regulamentu asta invetant de eii....cu inel cutare, cutare, mai inbarliga pe cine stie cine din FRTA sa mai dea afara din club pe Filipas.......e alta treaba acolo frate....

@Maestro ai foarte mare dreptate la vorbitu cu toti "liderii" ai arcasilor pentru o discutie libera, ma intreb oare dc nu sa facut inca? Imi aduc aminte cand am fost la sarata la campionatul 3D cum zicea si el (Doru) asa de multi arcasi sunt si totusi au venit putini.
Pai normal poti sa faci cel mai misto campionat national din lume, daca arcasii sunt certati si mai exista si amenintari deal de tu nu vii ca organizez eu, ca daca vii tu iau jucariile si plec de langa tine. Cum sa mai vina cineva la Campionatul National, si o alta intrebare cum sa mai vina cineva la un campionat national organizat de FRTA unde practic poti oricand sa fii exclus pe baza videourilor de pe net, sau sa mai patesti cine stie ce alte chestii sa te umpli de nervi pe acolo. Ba ma lasi.....
Show without showing what u know without knowing

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by iceman » 10 Apr 2012, 09:11

dupa cum am prezis a inceput un mic razboi intre cele 2 federatii... frta nu poate accepta si nu va accepta niciodata a doua federatie, iar a doua federatie nu va fi recunoscuta niciodata pe plan national.
sincer nu mi se pare corect sa infintez o federatie separat .... duar sa fiu sef si sa fac ce vreau.... cam asa gandesc cei ce au incercat sa faca acest lucru.
oricum lupta abia acum incepe

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by deceneus » 12 Apr 2012, 00:04

Ar trebui sa incerc sa lamuresc cateva lucruri astfel incat sa dispara cateva nelamuriri. Am vazut ca exista mai multe opinii despre cum functioneaza o federatie,ca daca e privata ca daca e bugetara,cine o conduce,cine ia decizii in ea,etc.
Federatia este o organizatie alcatuita din mai multe asociatii mai mici de aceeasi natura cu scopul de a fi reprezentate de si pentru a activa sub conducerea unui for director,(ca sa mearga toti hais ori cea si nu si hais si cea ) cu scopul de dezvoltare si promovare,in cazul nostru fiind vorba de cluburi de tir cu arcul.
Pentru iceman.....Indiferent ca e federatie privata sau bugetara ,presedintele nu se autoproclama ci adunarea generala a reprezentantilor cluburilor afiliate voteaza cine va fi presedintele federatiei,vicepresedintele,secretarul,casierul,etc.
Asa ca este posibil ca Doru Danilet sa nu fie ales ca presedinte al federatiei de el infiintate.

Orice club sportiv ca sa existe oficial si sa aiba drepturi (sponsorizari oficiale, participare la evenimente nationale sau internationale,alocare de fonduri de la Ministerul Sportului si Turismului) trebuie sa-si obtina CIS (codul de identificare sportiva) de la ANST si apoi sa se afilieze unei sau mai multor federatii daca vrea. Automat primeste un drept de vot in cadrul acelei(acelor) federatii.
baloghbela00_HD scrie:
Deschidere ? hmmm ..... Nu stiu .... poate - poate nu . Nu a luat nimeni legatura cu noi sa ne intrebe de sanatate .Suntem totusi o comunitate numeroasa si activa ,zic eu .
Pai cine sa va contacteze daca motto-ul vostru este ca va repugna tot ce e oficial? :)
FRATF este deschisa pentru afiliere fata de toate cluburile care exista oficial,nu te poti afilia ca persoana fizica. In schimb nu opreste pe nimeni care nu face parte dintr-un club sa participe la concursurile organizate de FRATF. Pasul asta daca vreti sa-l faceti voi trebuie sa-l faceti.Nu o sa vina nimeni sa va ia de manuta si sa va duca la vreun concurs.
Si daca ar fi sa ia legatura cu cine ar trebui sa vorbeasca ? Cine e liderul comunitatii? Daca aveti un lider precis exista si mana lui dreapta :) si daca aveti si un nume si regulamente sunteti un club in toata regula dar nu vreti sa existati oficial. Daca e asa cum spuneti, ca sunteti cea mai mare comunitate de arcasi, ce va opreste sa fiti cel mai mare club de arcasi din tara? Sentimentul ca va pierdeti libertatea? Fals.Nu te obliga nimeni la nimic,vrei sa-ti faci intalnirile tale?...poti sa ti le faci,vrei sa participi la concursuri organizate de alte cluburi?...poti sa te duci. Avantajul ca avand atatia membrii ,dintr-o cotizatie lunara modica poti sa-ti cumperi tinte,materiale de lucru pentru intalniri,sa organizezi mai multe intalniri,etc
sper sa nu-mi sara acum toata comunitatea de arcasi.ro in cap :d
era sa uit...cat despre programarea concursurilor....cineva zicea ca au suprapus concursurile cu intalnirile arcasi.ro...calendarul FRATF a fost facut anul trecut prin octombrie sau noiembrie din cate am inteles si Doru a incercat sa nu suprapuna concursurile cu ale FRTA si cele internationale.Nu incearca nimeni sa va saboteze .
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by Dediu00ro » 12 Apr 2012, 10:11

Are logica ce spui Vali despre cluburi si un club mare asa cu cotizatii, dar sunt niste lucruri care sau le omiti.
Spui ca repugnam tot ce este oficial, nu cred ca este asta poate putin invers. Si daca este asa cum s-a ajuns aici, oare nu cumva cu scrisori speciale de tu nu vii? Si alte mici intamplari?
Sau nu cumva cu vorbe din alea de ce faceti voi nu e oficial si din cauza ca nu e oficial nu are nici o valoare, vorbele astea spuse cu greata de rigoare.

Si pana la urma cum este oficial? Te duci la un concurs unde una la mana e mai scump, a doua la mana poti pati diferite chestii spre exemplu tragi intr-un stil la o etapa totu e ok, a doua zi nu mai poti participa la campionat ca si-a amintit cineva de reguli care ulterior sunt uitate pentru alte cazuri.

Sau se puncteaza 11 piscat la marginea tintei 3d, sau mai pierde cineva o lista cu punctaje, sau cine stie ce altceva puteai pati la concursurile OFICIALE care au fost pana acuma, acuma cu federatia noua exista o raza de speranta intradevar si sper ca o sa fie o evolutie pozitiva a unora care s-au departat de FRTA cu un motiv foarte bun. Nu s-a departat nimeni de concursurile oficiale si de structura normala a lucrurilor asa ca era prea fain acolo.
Nu te obliga nimeni la nimic,vrei sa-ti faci intalnirile tale?...poti sa ti le faci,vrei sa participi la concursuri organizate de alte cluburi?...poti sa te duci
Faza cu nimeni nu vrea sa va saboteze, intamplarile din trecut sugereaza diferit chiar printr-o initiativa oficiala, nu i s-a spus lui Filipas oficial din partea FRTA-ului sa nu mai organizeze astfel de intalniri decat cu acordul lor? Deci te obliga prin amenintari. Vrei sa participi da poti dar poate mai primesti vreo 3 scrisori ca daca vii tu pleaca toti acasa. Dar stai asa ca nici nu poti ca esti banat de la concursurile oficiale prin vointa altora, un lucru de care doar Filipas beneficiaza deci el ar fi liderul Arcasi.ro. Dar nu m-ar mira sa se extinda lista de banati, motive se gasesc usor cat timp ai niste videouri pe net, oameni care sa le sopteasca ceva la ureche se gasesc.....deci din nou revenim la FRATF care ar fi singura raza de speranta.

Cat despre cei mai multi arcasi, doar la traditionalisti e vorba cum la noi pe forum compounderii sunt o raritate, si olimpicii dedicati fac crize de nervi si se inputineaza pe zi ce trece.....
Last edited by Anonymous on 12 Apr 2012, 11:17, edited 1 time in total.
Reason: gramatica
Show without showing what u know without knowing

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by deceneus » 12 Apr 2012, 16:56

Daca reusiti sa va organizati asa cum zici aveti toata consideratia mea!! E adevarat, nu trebuie sa faci parte dintr-o federatie ca sa-ti desfasori activitatea dar trebuie sa o faci oficial ca sa fi recunoscut si sa ai un cuvant de spus.
Sorin zicea de niste avertismente date voua de FRTA in care sunteti somati sa nu mai organizati intalniri. Nu am avut cunostinta de asa ceva, daca este adevarat incep sa va inteleg aversiunea fata de FRTA. Nimeni nu poate sa-mi interzica intr-o tara democrata sa ma intalnesc cu prietenii sa trag o sageata, atata timp cat asta o fac cu respectarea unor norme de securitate si fara sa tulbur linistea publica.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by Dediu00ro » 12 Apr 2012, 19:30

Va rugam sa luati cunostinta de decizia FRTA prezentata in anexa , referitoare la gresala comisa de dvs.

In urma analizei sesizarilor scrise, si a vizionarii clipurilor postate pe Internet de catre dl. Filipas Florin, sportiv legitimat la clubul dumneavoastra, consideram ca acest fel de comportament aduce prejudicii de imagine tirului cu arcul si nu concorda cu prevederile legale, cu planurile noastre de dezvoltare si cu felul in care promovam noi aceasta disciplina sportiva. Astfel, Consiliul Director, prin Comisia de Disciplina aflata in subordinea sa,

D e c i d e ,

Ridicarea legitimatiiei de sportiv si implicit, a dreptului de participare la competitiile sportive organizate sub egida FRTA, d-nului Filipas Florin.
Pe Urma....
Buna ziua ,

In atentia dnului Filipas Florin ,

Spre stiinta dnului presedinte C.S.BANATO, .................. / si dnei avocat...........................

In sedinta de Consiliul Director din 20.08.2011-Iasi , a fost prezentat ‘’APELUL ‘’ dnului Filipas Florin , sportiv legitimat la C.S.BANATO Timisoara , impotriva sanctiuni disciplinare emise de FRTA.

Membrii Consiliului Director si ai Comisiei de Disciplina ai FRTA, au analizat apelul si l-au considerat ca pe o scuza si o dorinta a dnului Filipas, de a ramine in familia arcasilor .

Drept care, au decis schimbarea sanctiunii ; din excludere , in suspendarea prin interzicerea participarii la orice competitie, pina la sfirsitul anului 2011, cu urmatoarele conditii ;

- retragerea filmelor de pe Internet,
- angajament scris ca nu v-a mai realiza si face publice , astfel de filme ,
- SI ca v-a respecta regulile de comportament la antrenament si competitii ,si Statutul si Regulamentele FRTA.
- si ca nu va organiza competitii, fara instintarea in scris a FRTA.

Consiliul Director si Comisia de disciplina a FRTA spera din tot sufletul , ca astfel de incidente sa nu mai existe .
Astea sunt de citit Vali, eu nu cred ca am ajuns la mila lui sefu mare, sa ii dau in scris daca pot sau nu pot sa fac un video cu arcu, sau ca sa chem la o intalnire privata niste prieteni iarasi trebuie sa dau in scris FRTA-ului.
Cate o data chiar nu imi vine sa cred ca lucrurile astea sunt comunicate de catre o federatie nationala cate o persoana legitimata la un club (Banato in cazul asta) avand in considerare, ca clubul nu a fost implicat sau numit ca organizator a intalnirilor. Si nici Filipas nu e conducator de club afiliat la FRTA ca sa primeasca el personal instintari de genu asta, si conditii de comportament nu numai sportive dar si in viata de zii cu zii.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by deceneus » 12 Apr 2012, 19:46

he he he! ....acum sunt curios ce filme erau alea? Florin in filme xxx tragand cu arcul?
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply