Permis de port-arma pentru arc!

Anunturi de tot felul....
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by akila » 23 Sep 2009, 17:01

Mda...din pacate ramanem tot la coada Europei in domeniul asta.....

ravaliro
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by ravaliro » 31 Aug 2010, 13:58

Salut!
Sunt Radu Valentin din Iasi si am cumparat un compound Bear Done Deal de la un mag. din Bucuresti.
Am fost la politie si nu am avut probleme de inregistrare. A mers snur. Totul e sa ai factura si sa nu depasesti termenul de 5 zile de la data la care a fost eliberata factura. Super simplu.
Valentin

ravaliro
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by ravaliro » 15 Oct 2010, 19:35

Am primit vestea ca abia acum a fost depusa noua lege privind regimul arcurilor in parlament. Vanatoarea cu arcul ramane interzisa.

gabospipes
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by gabospipes » 18 Nov 2010, 10:13

Salut!
Sunt Radu Valentin din Iasi si am cumparat un compound Bear Done Deal de la un mag. din Bucuresti.
Am fost la politie si nu am avut probleme de inregistrare. A mers snur. Totul e sa ai factura si sa nu depasesti termenul de 5 zile de la data la care a fost eliberata factura. Super simplu.
Valentin
Dar ai permis de port arm ?
Eu nu am permis si alaltaieri mi-am luat un arc traditional de la Grozer. Trebe sa ma duc sa-l inregistrez sau daca n-am permis mai bine nu ma duc, nu cumva sa mi-l confiste.

gabospipes
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by gabospipes » 18 Nov 2010, 15:47

Intre timp am fost la politie, fiindca imi place sa fie lucrurile la locul lor. Ei spun ca arcul nu este considerat arma letala dar, atentie! pentru achizitionare ai nevoie intai de un certificat de detinator arma neletala. Pentru asta completezi o cerere si ai nevoie de copie buletin si cazier. Acest certificat se elibereaza intr-o saptamana. Numai dupa eliberarea acestui certificat legea iti da dreptul sa cumperi un arc, si tre sa dovedesti ca arcul l-ai achizitionat numai dupa eliberarea acestui document.
Mi-au sugerat ca daca totusi am arcul sa-l tin acasa si in momentul in care mi se elibereaza certificatul ma prezint cu factura la ei.ca sa-mi treaca arcul in certificat.

Oricum nu pot sa ma abtin sa nu va zic ca arcul e o bijuterie. Un biocompozit maghiar, de la Grozer.
Last edited by gabospipes on 18 Nov 2010, 20:00, edited 1 time in total.
Reason: continut nepotrivit

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by Arthelad » 18 Nov 2010, 19:22

ai rabdare ca marti e programata legea in parlament, daca trece nu mai trebuie autorizatie pentru arcuri

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by Arthelad » 18 Nov 2010, 23:12

pai eu am citit ca se aliniaza la sistemul european si o sa fie fara autorizatie, o sa fie trecute la arme de agrement, cu airsoft si paintball

gabospipes
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by gabospipes » 24 Nov 2010, 20:20

ai rabdare ca marti e programata legea in parlament, daca trece nu mai trebuie autorizatie pentru arcuri
oare a trecut legea? mai trebuie autorizație sau nu? știe cineva ceva?

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by Arthelad » 24 Nov 2010, 21:47

La senat a intrunit 60 de voturi dar trebuiau 60 si ceva, si nu am inteles f bine daca o mai discuta o data senatul sau se trimite mai departe la camera deputatilor, iar daca se aproba la camera deputatilor nu conteaza ce face senatul, e posibil sa treaca pana in anul nou Doamne ajuta
Last edited by Anonymous on 24 Nov 2010, 21:52, edited 1 time in total.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by Arthelad » 24 Nov 2010, 21:59

mda
tara cu politicieni si sistem de ... (incepe cu c)
de ieri ma chinui sa imi schimb buletinu, si m-a pus aghiuta sa spun ca is recasatorit, bineinteles ca mi s-a cerut actu de divort de la prima casatorie in original, dupa care alerg de 2oo zile, ca copia nu era suficienta, le-am si zis: da si daca sunt bigam sau criminal in serie ce legatura are cu actu de identitate
la noi toti idiotii se lupta sa faca regulamente peste regulamente, de parca regulamentu i-ar face pe oameni mai destepti sau mai competenti

Post Reply