Garulus glandarius - strajerul mormantului

Fotografierea animalelor salbatice...
Post Reply
User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:
Garulus glandarius - strajerul mormantului

Post by morometeb » 13 Oct 2013, 15:07

Salutare!
Astazi am reusit sa-mi conving soata sa dam o tura cu bicicletele. Ca o paranteza, in urma unui incident provocat de un sofer de tir in rut soata mea a ramas cu teama de a merge pe bicicleta, teama cu atat mai intensa in afara parcului. Aleg sa mergem la mormantul lui Mihai Viteazul, la vreo 5 km distanta. Pentru cei care n-au fost, monumentul arata cam asa
Image
si pare mai mult important decat spectaculos. Cu toate astea, el se afla in fundul unui parc dendrologic cel putin incantator (mai ales toamna). Am avut norocul sa-mi iasa in cale vanatul, o gaita frumoasa si sireata. Sireata deoarece ma lasa sa ma apropii la vreo 20m, dar cand ma opream sa o incadrez isi lua strengareste zborul. A trebuit sa ma camuflez dupa un fel de copac-tufa si sa scot din arsenal zoom-ul digital. Am ochit si am tras... cateva poze. Eu sunt bucuros de ele si chiar mai mult, bucucros ca am reusit sa pacalesc strajerul mormantului.
Image
Image
Image
Image
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Garulus glandarius - strajerul mormantului

Post by ovidius » 13 Oct 2013, 21:42

woow........ce au mai trecut anii....am fost si eu pe acolo prin 2008!!!???se pare ca au mai renovat monumentul ...atunci nu arata pre bine...manastirea e gata?daa intradevar parcul era frumos...era o linistee....saptamana pe care am petrecut o acolo mi-a ramas mult timp in minte si suflet...

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Garulus glandarius - strajerul mormantului

Post by morometeb » 14 Oct 2013, 23:10

Nu stiu cum arata in 2008 dar mie si acum mi se pare o mizerie. Nu-i vorba, sculptorul a fost un artist si (macar pe hartie) proiectul e interesant: obelisc de 1601 cm (anul mortii), cu trei laturi (trei principate), numele localitatilor unde au avut loc bataliile vestite sunt gravate pe placa mormantului, in sfarsit sigiliul propriu si stemele principatelor sunt detalii care ar fi trebuit sa impresioneze. Pe mine ma impresioneaza faptul ca bucatile de travertin lipsa (!!!) au fost reparate maiestuos cu un canceu de ciment, ca pe marmura si-au incercat mana si sculptorii specializati in surubelnite sau cuie, ca gainile din parohie completeaza bucolic peisajul impreuna cu nemuritoarele gunoaie. Nu mai vorbesc despre ideea inmormantarii uneia dintre cele mai mari figuri din istoria noastra in doua locuri, trupul la Turda si capul la Targoviste; ce >:) e asta??
N-as vrea sa spun nimic despre "lacasul de cult" de langa obelisc pentru ca as incalca regulamentul. Pot insa sa spun ca ar fi fost mai pe placul meu sa se fi refacut capela construita de sotia lui, Doamna Stanca, sau macar troita realizata din dorinta regelui Ferdinand si a reginei Maria.
Nici parcul nu e scutit de interventiile binefacatoare ale omului. Cel mai fericit am fost chiar la ultima vizita, cand am vazut ca frunzele scuturate erau arse chiar acolo, intre copaci. Oare nu stiu sfintiile lor ca sub vatra de foc nu mai creste iarba? Offff, Romanie plai cu flori...
Cu toate astea ma simt bine in parc si recomand tuturor sa mearga acolo, cu atat mai mult constructorilor care au sansa sa vada majoritatea copacilor din tara noastra pe o suprafata destul de mica.
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Garulus glandarius - strajerul mormantului

Post by ovidius » 15 Oct 2013, 19:31

in poze da bine..am crezut ca s a renovat ... :-<

Post Reply