poze caprioare

Fotografierea animalelor salbatice...
Post Reply
pisica
Membru al forumului
Membru al forumului
poze caprioare

Post by pisica » 26 Mar 2010, 22:36

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Astazi in jur de ora 18 am iesit sa -mi plimb cainele ( l-am cam neglijat in ultimul timp din cauza timpului )
Este prima data cand reusesc sa vad atat de aproape 6 caprioare (si sa fotografiez ,desi calitatatea pozelor lasa de dorit)...am folosit telefonul,iar pe post de teleobiectiv un binoclu : 7x40 IOR,pe care il recomand cu caldura( militar ,deci solid=greu...1100g, cu o optica foarte buna ; pret cca 250 ron )
Pot spune ca am avut mare noroc ; la campie caprioarele sunt foarte rare, foarte vigilente (nu te poti apropia de ele, campul deschis le ofera o foarte buna vizibilitate ,au un auz foarte fin) dar astazi pasteau linistite,vantul batea dinspre ele, m-am folosit de canalul de irigatii sa ma pot apropia nevazut..cu toate astea pe la 100 m m-au vazut ...au fugit ,s-au oprit dupa cca150-200 m si au pascut in continuare..le-am privit prin binoclu aproape jumatate de ora ...nu cred sa mai am vreodata sansa asta
Am specificat folosirea binoclului ca nu cumva cineva sa asocieze reticolul din poze cu o luneta

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by metzger » 17 Apr 2010, 03:49

frumoase poze, excelenta idee cu benoclul am folosit si eu ca sa compensez pentru lipsa zoom-ului optic (oricum zoom-ul digital e o pacaleala)

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: poze caprioare

Post by Mugurbb » 17 Apr 2010, 19:55

=)) ... dar bEnoclul, bEnoclul cat e?! =))

buna ideea cu folosirea binoclului. Ce tare ca ti-au iesit pozele =D>
Silence is golden and Duct Tape is silver.

FireAngel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by FireAngel » 18 May 2010, 12:27

Trecand peste faza cu "utilitatea" unei partide de vanatoare foto fac un mic comentariu (se aplica si la fazani), daca tot se face acest "sport" si mai ales daca se foloseste un binoclu folositi crucea centrala din reticolul dinoclului pentru "tag", adica pentru confirmarea "loviturii".
Oricum la caprioare nu am ce comenta, sunt greu de vazut si de forografiat indiferent de mediu.

Oricum nu e critica, e sugestie :d

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by supernova » 06 Jan 2012, 05:51

scuzati pentru offtopic, dar am dat un search si aici apare termenul "binoclu" :)

faza e ca vreau sa imi cumpar unu cat de cat bun la raportul calitate pret, undeva sub 300 ron. am cautat ceva siteuri pe net, am gasit military-shop.ro si am observat ca au o gramada de modele. problema cu siteul asta e alta...singurele pareri ce leam gasit pe net au fost negative, nu scrie daca au produsul respectiv pe stoc, dupa ce trimiti comanda astepti pana te contacteaza ei telefonic, preturile sunt mai mari fata de strainatate (si fata de alte siteuri romanesti - la cutite de exemplu).

modelul ce l-am ales la ei pe site e un Humvee 20x50 la 260 RON. as aprecia orice sugestie despre optica, mentionez ca vreau sa il folosesc pentru drumetii, excursii, etc.

am zis ca astept cateva zile sa vad daca ma suna,iar daca nu au produsul pe stoc si ma pun sa astept aiurea o sa anulez comanda si caut altundeva. daca stie careva ceva ii multumesc anticipat.

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: poze caprioare

Post by gabizi » 06 Jan 2012, 10:25

Referitor la instrumente optice, de obicei cat costa atata face.
La bugetul tau as sugera ceva second, dar probabil mult mai bun.
Insa vreau sa-ti dau un sfat; Daca binoclul il tii cu mana (nu cu trepied) orice binoclu cu factor de marire peste 10X creeaza disconfort pt ca "joaca" imaginea in fata ochilor si e greu sa urmaresti un anumit obiect.
Daca il vei folosi mult poti intreba pe ceva forumuri de specialitate dupa sugestii.
Daca doar moderat, cred ca ti-ar ajunge si :
http://www.neramo.bizoo.ro/vanzare/1524 ... ntom-M1050

P.S. Data urmatoare poti posta linistit la"Libere si Deschise"

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: poze caprioare

Post by carcalete » 06 Jan 2012, 13:37

Eu mi-am luat recent un Practika 10x50. A fost ieftin, sub doua sute de lei. Sunt multumit de el, pentru observatii pasnice e ok!Are lentilele mari, e foarte luminos. Cele cu marire mai mare sunt greu de folosit, ai nevoie de sprijin. Un coleg a luat 15x50, daca nu se sprijina de ceva ii tremura imaginea! Majoritatea forumistilor nu recomanda marire mai mare de 10x.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by supernova » 06 Jan 2012, 19:17

va multumesc tuturor pentru ajutor.

@Greuceanu: exact acolo am citit, ca am cautat pe google, despre cum sa alegi un binoclu.multumesc.

azi dimineata ma sunat o domnisoara si mi-a confirmat ca are modelul ales de mine pe stoc, garantie 1 an si luni mil livreaza acasa. o sa vad cum sta treaba cand il primesc, am inteles ca se poate si returna dupa 10 zile, daca nu pateste nimic si e in starea originala.

acuma singura problema e sa il tin fix sa nu tremure imaginea, daca ziceti ca la 15x e greu, oare cum o fi la 20 :d

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: poze caprioare

Post by obe22 » 07 Jan 2012, 11:40

Si eu intr-o vreme am cautat cateva luni pe forumuri ca sa-mi aleg un binoclu, pana la urma calitatile care ma interesau in limita bugetului au fost: marire 6-8,camp vizual maricel, diametru la iesire(exit pupil) peste 4, sticle bak4, fmc, azot, ganituri, eventual antisoc. Pana la urma am ales un bushnell trophy8x40, l-am vanat cateva luni pe ebay si l-am luat nou si ieftin. Cu exact aceleasi calitati am mai gasit atunci Nikon monarch doar ca mai scump. In tara sunt mai scumpe decat bugetul tau alocat, dar cu cautare si rabdare le poti gasi SH sau noi pana in 300 de lei. Prin talciocuri sunt sanse sa gasesti unele vechituri militare rusesti sau nemtesti de o calitate optica net superioara. N-au azot si se pot aburi la schimbari de temperatura, dar sunt niste binocluri absolut exceptionale si care chiar costa o avere daca omul stie ce vinde.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by supernova » 10 Jan 2012, 10:24

am primit binoclul luni, mie mi se pare ok, nu e foarte greu, se vede clar. mi sa parut ciudat ca scrie magnificatie 20 dar nu am nici o problema in al tine fix pe un obiect, mai joaca imaginea dar nu indeajuns cat sa creeze disconfort. singura chestie ce nu o reusesc e sa il reglez incat sa vad un singur cerc, poate is defect eu la vedere, dar numi iese nicicum asa ca mai mult ma uit cu cate un ochi pe rand decat amandoi :))

oricum va multumesc pt sfaturi si cer scuze pentru off-topic.

Post Reply