Un nou concurs 2009

Aici se pun arcurile pt concurs...
Locked
Tascau Paul
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Un nou concurs 2009

Post by Tascau Paul » 20 Apr 2009, 15:06

Salut!Eu sunt nou in clubul arcasilor( un arc hun simetric, folosesc ochiul stang-desi mana dreapta e mai puternica, pleaca sageata aiurea, asa ca trag de coarda cu stanga #:-S )dar nu ma mai pot lipsi de tir.Nu stiu daca voi reusi sa fac un arc, dar vreau sa incerc.Ma inscriu in primul interval calendaristic.Succes tuturor!
P.S. Nu am nicio cunostiinta de tamplarie sau despre lemn.

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by tiger_vld » 18 Jun 2009, 10:25

salut! In ce zi si loc ati zis k e concursul? poate am timp sa-mi fac un arc k poate vin shi eu...dar nu e sigur!

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by viezure » 18 Jun 2009, 15:25

Salut,

Prietene fara suparare dar tu chiar nu vrei sa asculti nimic din ceea ce ti se spune (Dady si altii te-au mai rugat sa citesti topicul inainte sa intrebi ceva)?
Daca te uiti pe prima pagina ai sa vezi ca este un concurs virtual care are ca si baza arcurile construite si nu indemanarea in folosirea lor. Catrigatorul va fi desemnat prin vot tot virtual pe baza fotografiilor postate cu respectarea regulamentului!

Spor la treaba,

Numai bine,

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Un nou concurs 2009

Post by Pisic » 18 Jun 2009, 15:44

=)) buna faza asta...scuzati de offtopic:))

da chiar!;cand se pregateste un concurs nou? (fara premii,sau cum se doreste);era vorba de 1 aprilie,da vad ca a cazut
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Un nou concurs 2009

Post by Pisic » 22 Jun 2009, 12:47

se anunta careva? eu as incerca sa fac un arc,da daca nu mai participa nimeni nu are rost
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by cristian_iepure » 23 Jun 2009, 04:40

vulpea, cind nu ajunge sa rupa din ciorchinii de strugure din vie, deoarece nu ajunge la ei, spune ca-s acri :) (nu ca vulpea ar manca struguri, e doar o fabula :)) )

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Un nou concurs 2009

Post by dady » 30 Jul 2009, 22:10

eu unu as fi vrut sa particip cu "yumi" ala facut la Rebrisoara, dar daca asta e regula ca daca l-au vazut ceilalti nu se poate concura asta e, eu unu nu tin mortis sa particip desi am zis de la inceput ca nu-mi place ideea de a fi arcurile ascunse, dar cum nu eu propun concursul in caz ca vreau sa particip tre sa ma supun regulilor, si aici ideea de baza e sa nu fie vazut arcul de votanti. eu va dau dreptate la fiecare in parte, pe deoparte lui florin ca a discutat si cu mine despre ideea acestor genuri de concursuri si lui razvan pt ca vrea sa participe si regula respectiva nu specifica aparitia pe alte siteuri. ce va rog e sa nu creati polemici pt ca voi actiona ca si moderator. eu proipun pe langa concursul ce exista un alt concurs, mai ales ca nu e vorba de premii in care isi posteaza cine vrea un arc facut anul asta chiar daca proprietarul se cunoaste si arcul a fost postat pe forum, cu conditia ca la celalalt concurs sa se respecte regulile, poate la acel concurs votul e mai obiectiv si la asta poate fi si subiectiv. e doar o propunere si cer aprobarea adminilor. poate fi si asta impartit in laminate si selfbows sau cum se hotaraste, ideea e sa incercam sa fim oameni si sa nu ne tot legam de scaparile altora (pt ca aici ambii aveti cate o scapare) sa creati polemici fara rost, si sa nu ne mai simtim "obligati" sa aratam celorlalti ca suntem mai buni...

numa bine

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by cristian_iepure » 31 Jul 2009, 05:31

poate un concurs bazat si pe performanta? nu cred ca ar fi o problema sa faca fiecare cite un arc, sa-l posteze si sa-si faca publica identitatea, apoi in septembrie la Greaca, la intilnirea lui Valentin, sa masuram viteza, forta de penetrare, handshock-ul, precizia, finishul si aspectul general si sa dam o nota fiecare. Cred ca un selfbow de 5 kg poate face oricine, si ar arata foarte bine in poze la full draw, dar cele de mai sus ne-ar face sa fim atenti la toate aspectele. Nu cred ca faptul de a cunoaste identitatea celui care a construit arcul poate influenta foarte mult scorul in cazul in care le pipaim si tragem cu ele. Si nu ar fi un concurs de fotografii, ci unul de constructie arcuri.


Sper ca polemica voastra de mai sus sa nu fie intemeiata pe faptul ca unii membri ai acestui forum ar mai avea cont si ceva activitate pe un site considerat, poate, "concurent".

howgh!

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Un nou concurs 2009

Post by dady » 31 Jul 2009, 09:30

nu vad cine te-ar putea obliga sa sugera sa nu-ti faci cont pe un alt(alte) forum(uri). si eu am conturi pe multe forumuri cu si despre arcuri si multe alte domenii si poate e si cel la care te referi, mai mult ca sigur, ma poate opri cineva? aaa si nu vad concurenta dintre cele 2 forumuri, o concurenta reala nu doar una presupusa, in fine nu asta e subiectul. ei dreptate si tu cristian cu ideea ta de concurs dar tre sa ti cont ca elimini din start un mare numar de membrii care poate nu vor avea posibilitatea sa mearga la Greaca. A, ca se face acolo un astfel de concurt programat sau adhoc e altceva. dar acum sa ne referim la concursuti ce pot evolua aici pe forum, chiar daca doar in poze. ideea e sa participe cat mai multi, cat mai multe arcuri si ce mi se pare unpic deplasat e ideea de a face un arc pt concurs. eu vad altfel treaba, faci un arc pt ca ai nevoie sau ai materiale sau ai timp sau ai chef sau pur si simplu vrei sa-l faci si daca apare vun concurs atunci sau dupa cateva luni poti participa cu el. e ca si cum ma apuc sa-mi fac un longbow (pe care nu le agreez in mod deosebit) doar pt ca e un concurs la care asa as putea participa. eu de ex as vrea sa particip cu asiaticu ala mic la un concurs organizat pe anu asta, cu arcuri construite anul asta, indiferent ca ti l-a vazut cineva sau nu, indiferent ca l-ai postat sau nu si indiferent daca e facut pt concurs sau nu si indiferent daca sunt premii sau nu, e un arc construit de mine si de care sunt foarte multumit. in fine, asta e logica mea si nu cer nimanui sa gandeasca, ca si mine.
Cred ca un selfbow de 5 kg poate face oricine, si ar arata foarte bine in poze la full draw
ce are daca are 5 kg? pe cine deranjeaza? te afecteaza cu ceva daca are 5kg sau 50kg? pe mine nu, poate ala de 5kg e mai rapid decat ala de 50, sau poate acuratetea e mai mare, sau poate arate mult mai bine... astea-s criterii care ar tre punctate separat, adica sa dai o nota pt aspect, una pt viteza (aici sa nu conteze kgf ci doar viteza cu care arunca sageata, sau un arc mai slab care arunca la fel sau mai bine decat unu mai puternic cel putin din punctul meu de vedere e mai bine lucrat), forma....etc.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by Sorin » 31 Jul 2009, 10:18

Nu vreau sa creez alte discutii, dar nu era deja stabilit ca nu va mai fi secret constructorul? Cel putin asa scrie in primul post din topic...
fast_arrow wrote:Salut!

As dori sa incercam organizarea unui nou concurs pe 2009. Azi am updatat sa zic asa arcurile construite pe 2008 in galerie si am avut ceva de muncit. Nu ma deranjeaza ci ma bucura faptul ca au fost atatea. Incet incet vad ca invatam sa facem si arcuri frumoase. Unii chiar au talent la asa ceva.

Din concursurile de anul trecut am invatat urmatoarele:

- arcurile care participa la concurs trebuie sa fie finisate

- pot vota membri care au cel putin 30 zile vechime

- constructorul nu va mai fi secret asa ca puteti vota pt prieteni sau cel mai bine pt ce va place!



Sugestii si reclamatii primim bucurosi aici. Sa fie un singur concurs sa fie doua?

Locked