Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
ender
Membru al forumului
Membru al forumului
Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Post by ender » 19 Dec 2007, 12:40

Buna domnilor,

am o propunere de colaborare la un subiect zic eu important:
sa compilam o lista cu soiuri autohtone de lemn potrivite pentru constructia arcurilor.
Tot internetul vuieste de ele doar ca in engleza, soiuri exotice, mai greu accesibile. Dar ce avem noi la dispozitie?

Noi am avea (lista de mai jos nu este exhaustiva si nici ordonata, este doar un punct de plecare):
========
- frasin,
- artar,
- paltin,
- carpen,
- stejar,
- salcam,
- nuc,
- carpen
- ...

Sa contina informatiile:
- in capul listei sa fie soiurile cele mai potrivite.
- cum se comporta la compresie,
- dar la intindere,
- cum arata din punct de vedere estetic
- cam pe unde il putem gasi ( nu ma refer la parcul X / strada Y ;) )
- daca adaugam si o poza cu copacul, frunza, scoarta, inele deja e prea bine ...

Va invit deci, sa contribuim cu totii sa construim o baza de informatii utile unui arcas roman!

sergiu
Last edited by ender on 19 Dec 2007, 17:33, edited 1 time in total.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 19 Dec 2007, 16:40

Cred ca ar tebui trecut si dudul pe lista, este ruda apropiata a osage-ului, cam verisor asa, doar ca este un pic mai putin dens. Merge excelent pentru arcuri (vorbesc din auzite, adica din citite).

Mai stiu ca pentru coreeni este un lemn miraculos, era singurul lemn folosit la constructia arcurilor compozite, atat inima cat si urechile arcului se faceau din dud. Acum inima se face din bambus, este mai ieftin si mai usor de gasit, iar urechile din salcam, deasemenea mai usor de gasit.

Si mai stiu de pe vremea cand eram copil, batranii de la tara spuneau ca dudul e cel mai bun pentru arcuri, iar cand zic batrani, e vorba de oameni foarte batrani, pe acolo oamenii traiau 90-100 de ani in medie. Bunica-mea a trait 100 de ani, iar strabunica-mea 106, pe acolo mai sunt si acum oameni care au prins primul razboi mondial.

Imi mai amintesc ca vorbeau de o anume calire a lemnului la foc, cam cum se face cu carpenul pt maciuca (sau moaca), dar cam atat...


Poate ajuta cu ceva.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 22 Dec 2007, 19:53

No hai sa mai vedem...ar mai fi ulmul, care este un lemn super, pe urma ,lemnul de corn, sangerul,la pomi fructiferi puteti pune si marul, mai este ienuparul, tisa( care e mai greu de obtinut, fiind lemn protejat prin lege),salcamul cred ca s-a pus, numai ca salcamul cel mai bun este acela fara tepi pe trunchi (black locust), acela cu tepi ii zice honey locust (in engleza), si este mai putin dens decat primul, dar este si acesta foarte bune pentru arcuri.Nu va munciti degeaba incercand sa faceti arcuri din plop, salcie,castan,arin rosu,arin alb,molid,brad,sunt esente slabe si nu merita efortul...au fost incercari ale unor mesteri foarte experimentati, asta asa ca sa isi arate maiestria, si au facut arcuri din plop si alte esente de geul acesta, numai ca nu ating performantele esentelor clasice folosite de ani si ani in construirea de arcuri.Arcurile facute din esentele de mai sus, trebuie sa fie mult mai lungi si mai late decat cele facute din esente adevarate de arcuri, si atunci nu are rost sa muncesti degeaba.Artarul eset bun dar trebuie sa fie artarul comun, sau Acer Platanoides( denumirea latina),ca mai este si artarul european ( Acer Negundo-latina), care nu este asa bun pentru arcuri, fiind la limita.Mi-am amintit si de fag care iarasi este un lemn bun pentru arcuri, mesteacanul cred ca s-a zis,nucul negru sau (juglans Nigra -in latina), este iarasi un lemn bun, nu stiu daca se gaseste la noi, cu toate ca am mai vazut asa prin oras.Cam astea ar fi astea care le stiu eu, si care se mai gasesc si pe la noi.Sper ca nu v-am zapacit prea tare de cap...ar fi trebuit sa le pun intr-o lista asa dar...va descurcati voi :D ...numai bine.ahhhh era sa uit...din plop si mesteacan ies sageti foarte bune.Eu personal nu am facut dar asa spun unii mai experimentati ca mine.... ne mai auzim... numai bine

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Post by anasazzy » 23 Dec 2007, 12:12

stie careva daca ::marupa ::,un arbore tropical, i se maizice si cedru alb ,este destul de rezistent pentru sageti ? am gasit in brico store bara de 9 mm dar mi se pare cam fragila. este foarte usor si mi se pare ca este asemanator cu lemnul de plop ca fibra lemnoasa. oare rezista la arc de 19 kg?

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Post by anasazzy » 27 Dec 2007, 02:14

multumesc florin pentru raspunsul promt.....astazi am intrat pe paleo planet si am gasit ceva despre soiuri de lemn ,asa ca putem adauga si lemnul de liliac la lista .un arcas din finlanda spunea ca sa straduit sa rupa un arc din liliac.eu am sa incerc lemnul :il am in curte uscat de un an :D :de cind la taiat batrinu ca facea umbra la rosii : :lol: . Urit mie sa nu pot lucra ,m-au disperat femeile cu sarbatorile,au chemat tot neamul si ma tin din scurt sa o fac pe gazda amabila, :( cind pe majoritatea neamurilor, ias sugruma cu placere daca nas face pirnaie :twisted: abia am avut timp sa intru pe net si asta la miez de noapte ca sa ma relaxez.va las sperind ca sunteti mult mai norocosi ca mine si va distrati cum trebuie de sarbatori .ne mai vedem noi .

Pendulem
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Pendulem » 22 Jan 2008, 16:22

cred ca ar trebui trecut si alunul pe lista deoarece este un lemn excelent...doar ca este foarte greu de obtinut,nu prea se gaseste la campie si la munte e destul de rar...am umblat toata zona moeciu dupa un alun si nam gasit nimic... :cry:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 27 Jan 2008, 11:30

Alunul s-a mentionat si el :wink: ....aici in iasi se gaseste destul de bine as puteas pune..nu mai imi amintesc daca am vazut alun destul de gros pentru un arc...am cautat nise bete pentru sageti in vara trecuta si am gait cateva tufe dar atunci cutam sa fie cat mai subtiri..la vremea aceea nu stiam ca e bun si pentru arcuri asa ca nu mai retin daca era cat de cat gros///

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 10 Feb 2008, 15:23

tot si
    ntem in cautare perpetuă de lemn, stie careva, un arbore rasinos care in mod ciudat îi cad frunzele toamna :? . stiu ca face conuri mici 1 cm ,cu 3-4 seminte are coroana piramidala si crengi subtiri in comparatie cu trunchiul care este drept si conic pîna la 15- 20 m.eu as banuii ca am dat de ceva din genul:: juniperus:: :D pozele sint cam naspa dar este tot ce poate mobilul : :mrgreen:

    Image

    Image

    careva mai bun la botanica sa ma lamureasca si pe mine :lol: ............Marian :mrgreen:
    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

    User avatar
    anasazzy
    Constructor de arcuri
    Constructor de arcuri
    Posts:441
    Joined:03 Nov 2007, 15:25
    Am un arc:da
    Construit de mine:da
    locuiesc in::bucuresti
    judet:----
    Varsta:43
    Location:BUCURESTI
    Contact:

    Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

    Post by anasazzy » 16 Feb 2008, 11:50

    multumesc florin pentru informatii . ImageImageImage iata si pozele, celelalte nu stiu cum au ajuns acolo
    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

    Greenarrow
    Membru al forumului
    Membru al forumului

    Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

    Post by Greenarrow » 22 Feb 2008, 01:37

    Sal la toat lumea,sunt mai nou p-aici, ma rog am mai avut un id pe forumul vechi...in fine....dupa cum bine zicea unu dintre voi si lemnul de liliac este bun;de curand cautam pe net despre lemnul de frasin si am gasit ca face parte din familia Oleaceae din care face parte si liliacul,deci sunt un fel de veri.Cautati pe net de lamilia Oleaceae si o sa vedeti ca intra in aceasta grupa mult mai mule tipuri de arbori...pana chiar si maslinul.Yo m-am gandit ca facand parte din aceeasi familie au si cam aceleasi propietati(ma gandesc in special la elasticitate si duriticitate).Cam atat, va salut cu respect!

    Locked