salcie,salcam sau alun?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

SzylaRd
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: salcie,salcam sau alun?

Post by SzylaRd » 21 Nov 2009, 21:33

Salut....

Eu am un arc din salcie.... trag cu el 70-80 m, lung de vreo 1,3 m.... si nu vad nimic rau la el 'inca' :-s

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by rotariu nicolae » 22 Nov 2009, 20:13

salut .zici ca nu vezi nimic rau in arcul tau din salcie ,ok.salcia este buna doar la facut cosuri de nuiele in nici un caz la arcuri ,cind aveam 15 ani ca tine faceam arcuri din lemn de corn de fapt am facut pina acum citiva ani pina am gasit salcimul care este cu mult mai bun de fapt la noi nu gasesti ceva mai bun, poate tisa din intimplare . daca intradevar esti pasionat de arcuri cu toate ca esti foarte tinar incearca sa perseverezi,fa arc din lemn de esinta tare ,nu prea aveti paduri acolo la copsa mica din cauza combinatului,a poluari dar salcim aveti precis daca vrei sfaturi pe forum ai sa primesti destule si imformatii de asemenea .si eu am invatat multe de pe forum ,si fara lauda de la florin cred ca cel mai mult .deci sfatul meu daca esti intradevar pasionat persevereaza,daca nu poti atunci cumpara un arc bun .si eu am unul cumparat dar cele facute de mine imi dau alta satisfactie.

SzylaRd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by SzylaRd » 22 Nov 2009, 20:23

Sallut...

Paduri exista, salcim exista, aproape toate speciile de lemn ( Din Romania ) exista.... am si un "arc"(aproape terminat) din salcim dar ii la uscat :d



Ala de salcie l-am facut din plictiseala.... (pana se usca cel de salcim.. :|)


Ps: Si din alun am un arc (vechi), l-am facut acum 2 ani, si nu iam dat jos coarda nici pana akm :|

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by WhyNot » 25 Mar 2010, 21:17

Ma bag si eu un pic in discutie. Nu am pretentia ca ma pricep, dar pot spune un lucru: am vazut oameni care denumesc plopul ca fiind salcie. Adica imi arata un plop cat un bloc cu 4 etaje si-mi spune - uite o salcie. Oricum nici salcia nici plopul nu sunt bune de arc, dar ma gandeam ca poate se fac unele confuzii in ceea ce priveste arborele.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by liviu » 26 Mar 2010, 00:04

Wow: un arcas foarte experimentat apreciaza salcamul de calitate ca fiind mult superior cornului. Trebuie sa caut si eu salcam bun... :) .

In alta ordine de idei: am vazut in weekend-ul asta in Herastrau un arbore foarte ciudat: are 2 ramuri taiate iar sectiunea arata ca la maclura (osage): sap alb si subtire si heart portocaliu inchis, bine definit, dar nu este maclura: coaja lucioasa si neteda, oarecum asemanatoare cu ce au unii corcodusi tineri, si niste "resturi" de fructe uscate care aduc cu maslinele salbatice. Nu stiu deloc ce este, lemnul pare foarte dens. Din pacate, nu pot pune poze...sunt tare curios ce-ar putea fi. Ramurile ciuntite sunt destul de subtiri si totusi sapwood-ul este foarte subtire, aproape tot este un heartwood care arata matur si foarte bine definit.

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by WhyNot » 26 Mar 2010, 01:03

Fructul este ca o maslina mica, iar samburele este ca o pufarina, adica are o crestatura pe lungimea lui ?

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by liviu » 27 Mar 2010, 00:38

Fructul este ca o maslina mica, samburele nu stiu cum.

Post Reply