Prima privire prima sageata

Gap, instinctiv...
Post Reply
KI306
Membru al forumului
Membru al forumului
Prima privire prima sageata

Post by KI306 » 01 Feb 2010, 21:00

prima privire prima sageata daca nu ai lovit alta sansa normal nu mai ai decit grupari de sageti. Deci beliti bine ochii cine nu beleste ochii beleste ........ ;)

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima privire prima sageata

Post by KI306 » 05 Feb 2010, 20:16

Salut
depinde ce intelege fiecare

SzylaRd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima privire prima sageata

Post by SzylaRd » 05 Feb 2010, 20:21

KI306 wrote:Salut
depinde ce intelege fiecare
Sincer Nam Inteles Nimic :| :-!

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Prima privire prima sageata

Post by Sharpshooter » 17 Mar 2010, 23:15

E cam vechi postul dar gasesc de cuviinta sa-mi exprim si eu punctul de vedere ....
KI306 wrote:prima privire prima sageata daca nu ai lovit alta sansa normal nu mai ai
textul asta e valabil doar daca vrei sa omori pe cineva sau ceva cu arcul , si trebuie sa te folosesti de elementul surpriza .
Daca faci tir cu arcul traditional , fara elemente de ochire , prima sageata de obicei este de reglaj , in functie de cum a mers prima sageata , mai sus mai jos mai in stanga sau mai in dreapta faci corectiile necesare astfel incat sa tragi cat mai precis urmatoarele sageti , cateodata ai nevoie chiar de 2 sau 3 sageti de reglaj , si daca schimbi distanta , e posibil sa mai ai nevoie sa mai tragi cateva sageti de reglaj pana te adaptezi la noua distanta... E normal sa incerci grupari cat mai stranse , e anormal sa vrei sa nimeresti din prima in mijlocul tintei prima sageata indiferent de distanta sau forta arcului , greutatea sagetii ....
La fel ca si ceilalti nu pricep ce ai vrut sa zici ...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Prima privire prima sageata

Post by Dediu00ro » 11 Aug 2010, 21:00

Eu unu sunt mare fan al instictiv shootingului, ma rog mai ales la trasu cu prastia, cu arcul inca nu am destula experienta (vreo 300-400 de sageti trase).
Cu prastia este la fel ca si cu arcu avantajul privitului si trasului fara sa tintesti este ca nu mai ai nevoie de setare pt distanta.
La o distanta de 23-25 de metri (nu stiu sigur) Tintit imi ia cam 3-4 bile pt a nimerio canistra de deodorant, Dar daca trag instictiv din prima sau a doua nimeresc desi nush 100% distanta(eu arunc canistra cu mana astept sa aterizeze si dupa asta trag distanta fiind mereu diferita) Exact ca si cum ar fi la vanatoare....Ai numai un foc daca lai ratat a fugit vanatu nu poti sa faci corectare ca la target.
Mai ales daca tinta este miscatoare si trebuie sa lasi creieru sa calculeze in subconstient.
Show without showing what u know without knowing

Gohan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima privire prima sageata

Post by Gohan » 14 Aug 2010, 10:17

Salut , iata eu personal folosec metoda de tintire ca din imagine , tragi coarda la fulldraw te uiti la virful sagetii ca sa fie cu 10 cm mai sus decit locul de tinta si dai drumul la sageata .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Prima privire prima sageata

Post by Arthelad » 14 Aug 2010, 16:11

da Gohan, da ia du-te tu la 40 - 50- 60-80 de metri de tinta sa vezi ca numai merge sa pui varful deasupra. Trasul instinctiv e facut ca sa te obisnuiasca sa tragi la orice distanta calculand f repede (si instinctiv) mai multe repere. Maestro e maestru in asta, ca sa zic asa :)

Gohan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima privire prima sageata

Post by Gohan » 14 Aug 2010, 19:06

Pai , fiecare om trage prin metoda cu care sa deprins , de exemplu si eu trag instictiv , dar la 20-35 de m pentru o precizie mai buna folosesc metoda aceasta de punere a segetii deasupra tintei !

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Prima privire prima sageata

Post by dady » 15 Aug 2010, 15:24

@Gohan - ce se vede in poza e GAP, ceea ce inseamna ca-ti iei un punct de reper (varful sagetii, pin, mana, un semn pe arc...) si il pozitionezi fata de tinta la o anumita dimensiune cere depinde de distanta si elevatie. Se poate deduce ca tragi de la o singura distanta (poate ai curte si acolo faci tragerile), cei 10 cm merg la o anumita distanta in functie de arc, sageata, elevatie si nu in ultimul rand de arcas. Daca modifici orice variabila din ecuatie se schimba si restul, adica: cu un arc mai slab sau mai tare, sau cu sageti mai grele, mai scurte, mai lungi sau mai usoare, distanta sau elevatia nu v-a mai functiona cu cei 10 cm. Conteaza si fereastra de tragere, chiar si cu acelasi arc dupa cateva ore bine de tras poate sa dea alte rezultate. Nu cred ca e bine sa combini gap cu instinctive, sunt 2 metode destul de diferite, ti-as sugera sa te axezi pe una si sa exersezi cu ea.

@Arthelad - inca nu stii care e diferenta dintre cele 2 metode (asta am observat din ce ai postat)
Trasul instinctiv e facut ca sa te obisnuiasca sa tragi la orice distanta calculand f repede (si instinctiv) mai multe repere.
total gresit! pt ce e "facuta" metoda gap? sa tragi prost? sa tragi doar la o distanta? metoda gap e mult mai grea decat metoda instinctive, ambele cer un exercitiu indelungat. pt ca la noi s-a tras de la 18 si de la 30 de m, si unii au ajuns sa traga foarte bine la aceste distante neexersand deloc(sau foarte putin) la altele s-a dedus ca asta inseamna gap, sa tragi doar la 1-2 distante. NU, gap e o metoda foarte buna de tintit la orice distanta DAR trebuie sa poti aproxima distantele foarte bine, sa sti cat mai exact la ce distanta e tinta ceea ce cere f mult exercitiu. Unii tragatori de gap ajung sa masoare fara sa-si dea seama si pe strada sauin orice mediu se afla la ce dist se afla anumite obiecte, ceea ce e un bun exercitiu. Exista cateva metode de a invata sa aproximezi cat mai bine distantele. Nu am inteles de ce au aparut afirmatii ca una e mai buna ca cealalta, sunt la fel de bune dupa parerea mea DOAR daca sti sa le folosesti. Si NU calculezi nimic mai repede in tragerea instinctva, e ca si aruncatul unei pietre, nu ochesti nimic, e instinctiv.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Prima privire prima sageata

Post by Sharpshooter » 15 Aug 2010, 16:07

Subscriu la cele spuse.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply