Tir cu arcul Craiova

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Tir cu arcul Craiova

Post by Sharpshooter » 29 Aug 2010, 23:04

M-am gandit sa pun cateva poze de la ultima iesire facuta anul asta , o tragere foarte reusita unde am reusit sa ne strangem 4 arcasi . Este pacat ca Oltenia sa nu fie reprezentata pe forum , se poate vedea ca tragem toti intr-o tinta prezentata aici pe forum cu multa vreme in urma , si care a tinut excelent pana acum si inca mai tine . Mai departe voi lasa pozele sa vorbeasca :
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Si cateva poze mai vechi de la o alta tragere :
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Mugurbb » 30 Aug 2010, 09:59

=D> Ce tare! Si arcurile arata tare bine.
Daca mi se permit 2 observatii:
1. Mana de pe arc ar trebui tinuta asa: http://www.youtube.com/watch?v=EpBPgPyiYEA si nu sa stranga manerul. Si eu mai uit dar asa e corect...
2. Ar merita incercat cu pene naturale daca trageti fara arrow rest.

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Sharpshooter » 30 Aug 2010, 18:32

Eu nu sunt impotriva penelor naturale , dar daca pun pene naturale , datorita dimensiunilor penelor , lungimea penei si mai ales grosime la partea ce se lipeste pe shaft , ar trebui sa folosesc un shaft mai gros si implicit mai greu sau sa trec pe shafturi de lemn care sunt inferioare celor de aluminiu din toate privintele . Gndeste-te cat de greu este de lipit o pana care are suprafata de contact cu shaftul 3-4 mm latime pe un shaft cu 6,8mm diametru, si dupa ce ti-ai facut o imagine incearca sa mai pui inca 2 pene sa vezi cum stau si cam cat adeziv ai la baza sagetii si cam cat de perfect ar trebui sa pui penele naturale . Mi-as face niste sageti din lemn de cedru pe care as lipi pene naturale , dar vor fi la acelasi pret cu sagetile de aluminiu, vor fi mai grele , si vor dura mai putin in timp .
Daca te uiti pe forum in noiembrie 2008 adica aproape cu 2 ani in urma prezentam sagetile cu care trag si acum , eu nu cred ca exista vreun set de sageti de lemn care sa dureze 2 ani daca tragi macar o data pe saptamana cu el (setul de sageti adica) (desi eu trag de cel putin 2 ori pe saptamana) pe de alta parte multe din sagetile mele de aluminiu sunt strambe si unele lovite la nock , am una strapunsa de alta sageata dar inca le pot folosi .
In link-ul pe care mi l-ai aratat si cu care sunt 100 % de acord este prezentata postura si priza pe arc la un OLIMPIC , cu care se trage in alt stil decat tragem noi cu arcurile traditionale instinctiv deci nu pot sa fiu de acord cu tine cata vreme eu nu trag cu un arc olimpic si nu folosesc sisteme de ochire .
Nu vreau sa fiu in permanenta contradictie dar chiar este altceva uite spre exemplu link-ul asta e mult mai aproape de ce trag eu decat cel pus de tine :
http://www.youtube.com/watch?v=-tyhAn4P ... re=related e adevarat ca tipul are arrowrest pe arc dar trage cu sageti moderne cu pene de plastic
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Mugurbb » 31 Aug 2010, 08:27

Penele mele au baza de 2 mm si stau pe shaft de carbon de 7 mm...
Toate regulile sunt facute doar ca sa indice o directie si nu un sens. Asa ca fiecare e liber sa experimenteze si sa vada ce functioneaza pt. el.
Daca simti ca tragi ok cu manerul strans in pumn si pene de plastic direct pe maner, inseamna ca asta functioneaza pentru tine.
Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Dediu00ro » 31 Aug 2010, 13:23

Eu am impresia ca daca vine un mongol din ala analfabet, cu un arc din os si cley de oase ne da lectii kit ca tine arcu cine stie cum ..dar trage de cand are 5 ani ... .. ma rog fiind incepator inca invat despre ce si cum si ce fel se trage cu arcu .... dar peste tot unde ma uit vad originalitate... nu exista un right and wrong way ... e ca si cum am spune Tyson sau Ali in box... doua stiluri diferite amandoua merg pt fiecare in parte cat timp tragi bine poti sa tii arcu .... sau sa tragi de coarda cum vrei.... ma rog concluzia mea
Vad pe unii pun sageata la ochi si tin mana pe coarda mult mai jos ... alti trag gap ... alti instictiv....
Discutiile astea imi amintesc de o tehnica de box ... fiecare are parerea lui despre cum ar trebuii facuta
Foarte misto pozele daca ai putea sa faci si filmari in viitor ar fi super :)
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Sharpshooter » 06 Oct 2013, 22:29

An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

mihailescue
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by mihailescue » 29 Dec 2013, 00:28

Recomandat este sa folositi o dragona care sa impiedice ca arcul sa scape din mana, asta te ajuta si mental, dupa un timp, sa nu te mai concentrezi asupra arcului ci asupra pozitiei si formei de tragere. Totodata folosind dragona se poate tine crosa doar cu aratatorul fara ca degetele mijlociu inelar si mic sa atinga crosa provocand torsiune asupra arcului.
Din punct de vedere al sagetilor ma gandesc ca niste pene naturale ajuta la stabilitate, franarea sagetii si la reducerea paradoxului dupa ce sageata a fost eliberata permitand un traseu al acesteia mult mai liniar. In ceea ce priveste lipitul penelor naturale si eu am lipt pe shaft-uri de 0.6 mm.

P.S. vad ca este vremea buna, cand se mai face o tragere la Craiova ca as veni si eu ?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Sharpshooter » 01 Jan 2014, 20:06

Salut Edi , am sa te anunt cand mai facem o tragere , topicul e mai vechi am mai experimentat si invatat cu penele si asa e daca ai grija poti sa le pui si pe un shaft subtire . Cu partea cealalta nu sunt de acord noi nu tragem olimpic ce spui tu este adevarat dar parerea mea este ca se aplica la olimpic unde se urmaza anumite reguli intindere armare pozitie si asa mai departe . Noi tragem traditional conteaza rezultatul final , nu ne impunem restrictii adica daca nu faci intr-un anumit fel nu e bine . Mai povestim cand ne-om vedea.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

mihailescue
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by mihailescue » 03 Jan 2014, 14:04

Eu cred ca indiferent de tipul de arc utilizat este necesar sa ai o forma/pozitie constanta pentru a avea rezultate cat mai bune si mai constante. La olimpic singurul motiv pentru care au aparut regurile de intindre, ochire, release etc. a fost obtinerea de rezultate bune si constante in urma unor pozitii constante si care sa interfereze cat mai putin cu arcul/sageata (atingerea sagetii cu degetele sau obrazul, presiunea prea mare a corzii pe obraz, torsiunea arcului...etc)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tir cu arcul Craiova

Post by Dediu00ro » 06 Feb 2014, 11:52

Recomandat este sa folositi o dragona care sa impiedice ca arcul sa scape din mana, asta te ajuta si mental, dupa un timp, sa nu te mai concentrezi asupra arcului ci asupra pozitiei si formei de tragere. Totodata folosind dragona se poate tine crosa doar cu aratatorul fara ca degetele mijlociu inelar si mic sa atinga crosa provocand torsiune asupra arcului.
Dragona este foarte buna pe arcul olimpic, care are anumite caracteristici diferite fata de arcurile tip fieldbow samick, sau alte arcuri asemanatoare. Eu am incercat sa folosesc si nu prea functioneaza cu arcurile care nu au fereastra pastcenter shot cum au rizerele arcurilor olimpice. Din cauza asta se mai intampla un fenomen, arcul care nu are fereastra center shot sau past center shot, dupa eliberare are tendinta sa se invarta putin, si daca incerci sa folosesti dragoana sau bowsling, de fapt faci mai mult rau decat bine.
Torsiunea arcului dupa tragere nu e doar din cauza umana, e si din tipul de constructie plasamentul manerului, cat de bine e centrata coarda pe mijlocul arcului etc.
La olimpic singurul motiv pentru care au aparut regurile de intindre, ochire, release etc. a fost obtinerea de rezultate bune si constante in urma unor pozitii constante si care sa interfereze cat mai putin cu arcul/sageata (atingerea sagetii cu degetele sau obrazul, presiunea prea mare a corzii pe obraz, torsiunea arcului...etc)
Daca asta ar fi cazul orice arcas olimpic foarte bun, ar putea sa puna mana pe un arc traditional sau sa dea jos echipamentele ajutatoare, sa se foloseasca de tehnica superioara, si sa castige concursuri mondiale de traditional fara probleme. Dar din pacate eu nu am auzit de asa ceva. Nu cred ca sunt reguli de intindere, ochire, si release, exista un numar limitat de tehnici care vor functiona foarte bine, care pleaca de la baze solide tehnice. Exact ca la box, sa dai o directa trebuie sa pivotezi pe picioru din spate, alta varianta nu prea exista daca vrei sa ai ceva putere in lovitura.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply