Ce sageti preferati?

Constructia unei sageti....
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Ce sageti preferati?

Post by ------ » 17 Feb 2008, 16:24

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata autorul intreaba care sunt sagetile preferate.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Ce sageti preferati?

Post by Sharpshooter » 17 Feb 2008, 22:44

sageti de aluminiu 8 mm 80 cm lungime cu pene naturale shield 5" si varfuri de field
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce sageti preferati?

Post by Greenarrow » 07 Mar 2008, 20:31

sageti din lemn de fag(de la hornbach),de preferat,dar merge cam orice...lungi de 70-75 cm si de 8mm cu pene naturale de curcan/gasca

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Ce sageti preferati?

Post by anasazzy » 08 Mar 2008, 22:34

sageti din lemn de : liliac ,maces, soc , si cam tot ce creste in parc _padure, important este sa fie de 8_9 mm si lungi de 82_ 87 cm cu pene de gisca sau curcan, selfnoc ,si virfuri forjate sau confectionate de mine .am si fildpointuri dar sint de carboane si trebuie sa gauresc sageata cu spiral de 5 mm si nu sint chiar bine centrate si zboara cam aiurea.preferate sint cele de liliac se pot face cilindrice usor, cu un banal briceag folosit ca un scraper si au si spin apropiat una cu alta...............marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce sageti preferati?

Post by eduardbilanin » 08 Mar 2008, 23:23

Tot felul de sageti..........in special cele care se duc direct in tinta

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce sageti preferati?

Post by Maryus » 24 Mar 2008, 23:04

eduardbilanin wrote:Tot felul de sageti..........in special cele care se duc direct in tinta
care se duc singure?

eu as prefera sageti din lemn de brad de la practiker=)) de 10 mm care le slefuiesc pana la 8-9 mm
PS: ce lungime si ce "inaltime" trebuie sa aiba penele? pot fi oarecum?

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Ce sageti preferati?

Post by Neacsu Ionut » 27 Mar 2008, 11:06

sageti :din lemn de alun(mai usoare)sau din corn,sanger,maces(mai grele)
lungi de 30"(76cm)
diametru 8-10mm

penele:de la ce pasare gasesc(de preferinta curcan sau gasca,gaina,cioara,porumbel)
lungime 5"(13cm)
latime 1"(3cm)

pentru maryus:penele se pot taia in mai multe feluri,eu le tai rotunjit,dar se pot taia si in forma de triunghi dreptunghic sau obtuz.am incercat in mai multe feluri dar nu am vazut diferente mari(distanta 20-30m,la distanta mai mare poate se observa)

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce sageti preferati?

Post by Maryus » 27 Mar 2008, 17:50

Neacsu Ionut wrote:sageti :din lemn de alun(mai usoare)sau din corn,sanger,maces(mai grele)
lungi de 30"(76cm)
diametru 8-10mm

penele:de la ce pasare gasesc(de preferinta curcan sau gasca,gaina,cioara,porumbel)
lungime 5"(13cm)
latime 1"(3cm)

pentru maryus:penele se pot taia in mai multe feluri,eu le tai rotunjit,dar se pot taia si in forma de triunghi dreptunghic sau obtuz.am incercat in mai multe feluri dar nu am vazut diferente mari(distanta 20-30m,la distanta mai mare poate se observa)
offtopic: ms multd e tot :lol: :lol: am 2 sageti da n-am arc=)) imif ak in vacanta de pasti

Lexstian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce sageti preferati?

Post by Lexstian » 10 Jun 2008, 01:13

Sageti radioghidate aveti? :mrgreen:

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Ce sageti preferati?

Post by cristiflorin » 10 Jun 2008, 12:10

Am incercat doar trei feluri. Dintre molid si fag, prefer fagul fiindca, desi se deformeaza plastic, este mai rezistent. Inca nu am rupt nici o sageata din fag de 8 mm. Si selfnokurile la fag rezista mai bine. Daca as incerca cedru, sunt sigur ca ar fi mai bune. Am mai incercat ceva sageti de fibra de sticla ieftine, care au fost groaznice. Mentionez ca in ceea ce priveste corelarea greutatii spinului si greutatii sagetii la forta arcului, inca nu am intreprins nimic :roll:

Post Reply