Hwarang Bow Review + Crono

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 03 May 2011, 22:29

Pai si longbow-urile de azi nu traiesc in umbra marelui warbow de tisa. Care e diferenta? Tu nu incerci sa demonstrezi ca arcurile tale trilam sunt mai bune decat un arc doar din tisa? Ai un arc de tisa, nu? Ia trage cu el 5gpp 260fps, cum ai tras cu laminatul.

In al doilea rand, am zis eu ca arcul sintetic e mai performant decat cel de corn si tendon? Nu, am zis doar ca e mai convenabil, mai stabil, mai usor de utilizat. Totusi imi place ca aduci arcul de corn in discutie. Daca tie iti e frica sa testezi hwarangul la 33", oare cum ar fi daca ai avea unul de corn pe mana? Ala surclaseaza orice, fapt dovedit istoric.

Ati avut ocazia sa faceti un test corect, cu arcul armat la 32" (stiu ca Dediu poate sa intinda atat,poate chiar si mai mult), dar nu ati vrut sa faceti asta. Nu-i nimic, o sa o faca altii. Tot nu mi-ai spus de ce arcul are performanta indoielnica. Doar l-ai comparat cu cel mai bun arc din istorie si ai zis ca e mai slab. Totusi ceva argumente nu ai?

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 03 May 2011, 22:39

Ai fi uimit sa vezi ce scoate Hwarang-ul la 5gpp.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 03 May 2011, 22:57

Domnule Filipas: Un pariu? Arcul meu are exact 65-70# la 32-33", am si sageti de 700 grains. Nu trece peste 170fps zici?

Si daca hwarangul ala intalneste trilam-ul, acceptati teste de la 5 la 10 gpp?


Referitor la cifrele de mai jos:
173-175+ fps @28.5" #50 9 gpp!
167 fps at @28.5" #50 10 gpp!
Sunt gresite , am aratat pe forumul celalalt. S-a gresit in principal la transformarea din m/s in fps si la calcularea mediei de grains per pound. Datele din film sunt corecte, vedeti acolo valorile corecte, le puteti citi pe cronograf si pe cantar.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 04 May 2011, 01:40

Trebuie sa fii proprietarul arcului ca sa faci pariu? Oamenii care pun pariu pe scorul de la meciuri sunt proprietarii echipelor? Ce legatura are pariul cu proprietarul arcului. Eu sunt proprietarul arcului si trag cu el la 33", ii masuram forta, cantarim sagetile si masuram viteza. Daca are peste 170fps castig eu, daca nu, castigi tu. OK?
Dar te asigur eu ca la 10 gr/lbs 180 fps nu scoate la orice intindere l-ai duce

Aha, mai adaugi cate 10 fps. Pana acum erau 170, acum pui 180. Mai gandeste-te, ramai la 180? Tot ii dai ca e un arc slab, ca n-are viteza, ca nu e performant, ca e scump. Ia pune banul langa vorbele astea daca tot esti sigur.


Cat despre test, cititi aici: http://forum.arcuri-Romania.ro/viewtopic.php?f=41&t=943
E o discutie lunga si nu are rost sa reiau calculele. E totul scris acolo.
sa ca ii rugam pe aia cu scoli multe sa ne arate.
=)) =)) =)) Acum nu mai esti inginer? Folosesti diploma aia doar cand iti convine si in rest te faci ca nu intelegi? Hai sa stabilim clar, ai diploma de inginer sau nu? Daca ai, ar trebui sa stii sa transformi din 52m/s si 55m/s in fps si sa vezi cat iti da, si in nici un caz nu iese 173 si 175. Nu ca asta ar fi ce a masurat Dediu cu cronograful in film (repet, in film, ca doar el spunea ca fara video nu te crede nimeni). Oricum, cu Dediu am cazut la pace, am ajuns la o varianta de mijloc cu care am spus ca suntem de acord. Discutia se gaseste la link-ul de mai sus.

MODERATOR
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by MODERATOR » 04 May 2011, 08:30

SORIN Ti-am mai sters un post cu referire la glume , si nu imi place cum pui problema cand vine vorba de diplome , pe mine care nu am legatura cu subiectul ma deranjaza , o calificare e greu de obtinut , se munceste mult si nu reuseste oricine sa obtina o diploma, sa iei asta in deradere nu mi se pare corect . Te rog rezuma-te la arcuri si poarta in continuare discutia in mod elegant . In ultima vreme forumul a fost linistit , vrem sa-l pastram asa, voi face tot posibilul sa se pastreze asa si in viitor.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 04 May 2011, 11:52

Repet si aicia, sagetile trase in video, difera fata de media facut de mine inainte de video.
Unde nici o sageata nu a depasit 56m/s si au fost intre 52-55 din care mi-a iesit o medie de 53 m/s=173fps dar din cauza ca au fost asa de diverse vitezele din cauza sagetilor cu greutati diferite am spus sa fac 173-175+ sa fie si mic si rontunjit.
Daca o luam dupa calculul din video Sorin(Storm) are dreptate. Dar eu am postat media facut in afara videolui, si de aicia discrepanta de rezultate.

REPET DIN MEDIA FACUTA A 10 SAGETI FARA EROARE INTRE 52-55 M/S mi-a IESIT O MEDIE DE 53M/S. CU SAGETILE DIN VIDEO INTINSE LA 28.5
SAGETILE AVEAU INTRE 29.5 INCH SI 30 DE INCH. EU IN VIDEO AM GRESIT AM SPUS 28 DE INCH .....STIE LUMEA CUM M-AM TREZIT LA 5 DIMINEATA SA FAC TESTELE.
CU SAGETILE DE 10GPP NU A FOST NICI O PROBLEMA DIN CAUZA CA SA FOLOSIT SAGEATA CU GREUTATE STABILA.
CU SAGETILE DE 522 ADICA 10.44 GPP NU A FOST NICI O PROPLEMA DIN CAUZA GREUTATILOR STABILE A SAGETILOR.
CASE CLOSED.!
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 04 May 2011, 12:00

In film, Dediu spune ca a tras intre 52si 55m/s, apoi scrie aici (173, 175). Luati datele din film, recalculati. 51m/s nu apare in film. 48m/s apare, la sagetile de aluminiu, nu am nimic de comentat acolo, calculele sunt corecte. La cele de lemn insa e o greseala. In film a tras cu 3 din ele intre 53.4m/s si 56.7m/s. Ia calculati voi ce inseamna asta.
Am demonstrat deja matematic ca s-a gresit, voit sau nu, nu conteaza.
Dar de ce nu pui la indoiala si valorile astea:
167 fps at @28.5" #50 10 gpp!
160 fps at @28.5" #50 10.44 gpp!
167fps la 10gpp e socs din burta, nu stiu de unde a scos el 51m/s. Nu a aratat nimic in film, nu a zis nimic in film de viteza asta.
160 fps la 10.44 - am scris mai sus, asa s-a vazut pe cronograf, asa a scris aici, totul OK, nu comentez.

In ceea ce priveste diploma de inginer, am si eu una, stiu cat de greu se obtine si nu-mi place cand isi bate cineva joc de ea, si incearca sa imi demonstreze ca 2+3 = 6!

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 04 May 2011, 12:07

OFFTOPIC, Rog moderatorul sa stearga analogia cu femeile, care ma deranjeaza, mi se pare total deplasata. A sters de doua ori cererea mea, dar nu s-a atins de "gluma" scrisa de Maestro. As dori o exoplicatie pentru care nu este stearsa, avand in vederea ca moderatorul a fost de acord ca gluma "nu e tocmai fericit aleasa".

A mai existat un caz cu glume de genul asta aici: viewtopic.php?f=49&t=1301&p=13571&hilit ... ata#p13571
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 18:40, edited 1 time in total.
Reason: fixed domain url

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 04 May 2011, 12:11

REPET DIN MEDIA FACUTA A 10 SAGETI FARA EROARE INTRE 52-55 M/S mi-a IESIT O MEDIE DE 53M/S
Ai notat la fiecare sageata ce a spus cronograful, cu 2 zecimale, si ti-a dat media 53? sau ai calculat tu ca intre 52 si 55 media e 53? Si de ce n-ai inclus si ultimele 3 sageti trase in film in media asta, nu de alta dar toate 3 sunt peste media de 53 calculata de tine.Nu ti se pare cam ciudat? Tragi 3 sageti pe film si toate sunt peste medie.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 04 May 2011, 12:16

167fps la 10gpp e socs din burta, nu stiu de unde a scos el 51m/s. Nu a aratat nimic in film, nu a zis nimic in film de viteza asta.
Minutu 8:17-8:28 filmate 2 sageti la 10gpp 51.42 -51.80 m/s care sigur am depasit 28.5".
Si media din 9 sageti fara eroare mi-a iesit 51 m/s la 10.18gpp. Iarasi fara video ca eu nu fac documentare despre treaba asta. Nu filmez ore in sir, mai am si alte ocupatii...
Vrei sa crezi ok nu vrei iarasi tot ok... eu am recalculat si am corectat in descriptia videoului.
Florine mi-am lasat la tine o bluza, si doua prosoape mittal scrie pe ele. Vreau doar bluza inapoi e gri are un decal pe ea...... la urmatoarea intalnire. Ce mi-au facut videourile astea......
Show without showing what u know without knowing

Post Reply