Construirea unui arc de la A la Z

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)
Post Reply
TudorPALADE
Membru al forumului
Membru al forumului
Construirea unui arc de la A la Z

Post by TudorPALADE » 24 Sep 2010, 17:18

Salut, am si eu o pasiune: sa-mi construiesc singur un arc din ce-mi ofera natura...: pot sa fac rost de salcam, carpen, stejar... ce-mi recomandati pt un arc ( nu de vanatoare) vreau sa dau la tinta cu el si sa ma perfectionez... sa fie usor si sa aibe forta f mare... . As vrea daca se poate sa-mi faceti un amterial de la a la z, de la bustean, cum se taie, pana la finisari... si daca se paote ca sa inteleg mai bine ssa puneti si niste poze. Va multumesc si astept raspunsul vostru

constantinproca
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:03 May 2010, 22:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Dragalina
judet:Calarasi
Varsta:65

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by constantinproca » 31 Oct 2010, 21:22

Dragutule,de la ai nostri obtii mai greu ce vrei tu,incearca pe saiturile straine si gasesti tot ce vrei.Ex:WWW.Webarcherie.com,www.archerie-primitive.com,frantuzesti,turcesti pe You tube-turkish archery,spaniole Arcoschile sau Construccion primitiva arcos y flechers.Gasesti explicatii amanuntite si fotografii din abundenta , in plus nu te trimite" sa mai cauti ".pentru traducere foloseste traducatorul automat.Eu asa am inceput si am construit pana acum opt arcuri din salcam, frasin,si sanger mai am lemn la uscat din carpen gladita(roscov)dud si ulm.Sper ca pana la primavara sa se usuce si sa ma apuc din nou de treaba.Sa ai mult succes ,rabdare si prseverenta.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by rotariu nicolae » 04 Nov 2010, 21:32

salut ! pe acest forum gasesti toate informatiile necesare ,nu ai nevoie de saituri straine ,bine, ma refer la informatii, indeminare trebuie sa ai tu sau daca nu ai inca vei dobindii de alungul timpuluisi cum spunea si maestro vino in dumbraveni si nu o sa-ti para rau te putem invata cite ceva ,si eu sint din dumbraveni aproape de tine !

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by parfum » 07 Jan 2011, 19:46

asa este gasesti totul aici, numai ca putina intelegere pt rataciti si incepatorii nu prea este! numai bine va doresc!! >:d<

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by florinarnaut » 08 Jan 2011, 00:58

parfum wrote:asa este gasesti totul aici, numai ca putina intelegere pt rataciti si incepatorii nu prea este! numai bine va doresc!! >:d<
...un exemplu in acest sens?!..nu cred...

Cele mai bune ganduri!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

TudorPALADE
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by TudorPALADE » 30 Mar 2011, 14:38

da , multumesc de sfaturi! am facut un arc dupa cum spuneam fara experienta m-amm straduit sa-l fac cat mai frumos dar la prima intindere... s-a rupt=))... Cred ca am gresit la taiere nu stiu o fi si acolo vre-o tehnica? cu nodurile sau chestii deastea?!
Acum mi-am taiat vreo 3 bete de salcam si astept vreo 3 luni sa se usuce! ca am inteles ca asa e mai bine:-?? oricum o sa am nevoie de niste ajutor dar mai incolo ca sa scap si eu de exameneX_X
Bafta!

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by supernova » 04 Aug 2011, 21:47

si eu is incepator....si am ajuns la concluzia ca mai bine iti formezi mana pe niste lemne, decat sa stai 3-4 luni sa se usuce lemnul si apoi sa il strici in 5 minute cu niste taieturi proaste.

eu mam dus, mi-am luat lemn, l-am despicat, l-am lasat 2-3 zile la uscat si apoi mam apucat sa dau forma. E clar ca lemnul nu e uscat, ia putin set, dar ca experienta practica e mai bine sa faci, decat sa stai. Parerea mea.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by Dediu00ro » 05 Aug 2011, 10:33

Ai ceva dreptate dar sa stii ca un lemn ud se comporta diferit fata de un lemn uscat, si cu un tiller ce merge pe un lemn umed ai putea distruge imediat un arc cu acelas tiller dar cu lemnu uscat. Oricine poate sa iti faca o forma asemanatoare cu un arc dintrun lemn, dar cand vine vorba de tiller atunci e "make it or break it".
Daca ai lemne strambe cu noduri fara inele multe alea trebuie facute arc, iar lemnu drept fara un nod cu multe inele lasat frumos in colt pana iti dai mana pe alea mai proaste. Se poate face arc si din strambaturi pline de noduri cu un singur inel.
Si cu lemnul umed am avut ceva probleme cu cutioaia la inel, parca se rupea in loc sa dezlipeasca frumos.......poate mi sa parut. Lemnul uscat muncesti altfelm cu el mai controlat parca, cand tai din el zboara frumos din el....lemnu ud poate sa zboare ditamai bucatile de o data.

Eu pana acuma am invatat asa:
Nu te grabi sa pui coarda pe un arc brut.
Nu pune coarda pe un arc care nu a fost tratat termic.
Nu lua prea mult lemn de o data.
Nu indoi nici o data arcul cu spatele arcului spre tine.
Asteapta pana vezi arcul in lemn.
Show without showing what u know without knowing

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by supernova » 05 Aug 2011, 15:42

inteleg Dediu00ro, am observat si eu ca arcul ia putin "set" daca nu e uscat complet, dar ce sa faci... Am pusa o bucata faina de salcam la uscat si pana atunci fac dinastea doar sa imi formez mana. Curatatul inelelor e alta treaba, deoarece nu am vazuto pe viu la cineva, o fac dupa ureche momentan. Ceea ce mie mi se pare OK, ar putea sa para unuia experimentat ca pierdere de timp. Experienta e tata lor , deci ....la munca :D

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Construirea unui arc de la A la Z

Post by Dediu00ro » 06 Sep 2011, 01:35

As vrea sa adaug ca daca incepeti sa lucrati cu un lemn care nu este complet uscat.....o sa ia set destul de mult, care in final o sa ii scada din perfomante......si probabil o fiti dezamagiti de rezultat. Chiar si cu tratament termic tot sa ia set daca ati inceput sa il tilleriti in stare umeda.

Pentru antrenament si a insusi tehnicile de munca e un lucru bun din cauza ca e mai rapid, dar cand vreti sa va apucati de arcuri serioase care o sa aive si perfomante serioase, trebuie lucrat cu lemnul uscat de la bun inceput.

In cautarea de lemn bun de arc(Salcam in cazul asta) am luat cu mine ciocanul de 2 kg si am inceput sa lovesc copacii sa ii ascult. Uimitor cat de mare este diferenta de duritate de la copac la copac de aceias specie.

Am gasit in padurea 3 salcami mari proaspat taiati cu druja toti in aceias zii....si am lovit buturuga la fiecare
Primu cu 20+ de inele foarte moale dupa lovitura a ramas adancitura....
Al doilea 30+ inele mai tare decat primu dar cu putin a ramas o adancitura mai mica.
Al treilea vreo 8 inele foarte groase am zis sa nici sa ma obosesc sa il testez dar totusi......am dat si parca am dat in nicovala a sarit ciocanu inapoi......nu a ramas nici o adancitura.
Desi pare ciudat buturuga cu cele mai putine inele avea lemnul mult mai dens si dur decat cele 2 buturugi cu un numar dublu triplu de inele.
Bineinteles ca am gasit buturugi de salcam cu multe inele care erau la fel de dure ca asta.

Dar totusi am invatat ca nu e garantat ca un lemn cu multe inele sa fie si mai tare decat un lemn cu mai putine inele.
Sper sa va ajute si pe voi chestia asta, cand o sa fiti acolo in padure sunt sigur ca o sa aveti macar un topor cu voi sau luati o piatra de pe jos mai mare....si loviti copacu planuit de arc posibil sa fie moale si lemnul de slaba calitate. Calitatea lemnului e foarte importanta in constructia arcurilor.

Nu indoi nici o data arcul cu spatele arcului spre tine.(aka Manevra Dediu) B-) Don't do it !
Show without showing what u know without knowing

Post Reply