Zona de stepă

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:
Re: Zona de stepă

Post by oroborusgeorge » 21 Aug 2011, 08:26

Muntele Spatiu de Viata Si Lupta un manual extraordinar ar trebui predat in scoli , sunt prea multi care se aventureaza pe munte fara echipament , nu au la ei nici macar un cutit cat de cat dar au pitipoance incaltate pe tocuri de discoteca. I-mi plac tehnicile de supravietuire si sa descopar lucruri si locuri noi chiar si in situatii extreme ca mine sunt poate multi dar cata pregatire au? Cu prima ocazie cand ne mai intalnim cu totii cred ca o sa avem mult de discutat si pe tema asta , casi pe altele, astfel cred ca devenim mai buni , mai uniti , mai intelepti , Cu respect >:d<

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by Casspius » 15 Sep 2011, 02:22

Subscriu la ceea ce spui !
Si pentru ca tot vorbim despre supravietuire, voi incarca pe transfer.ro doua carti pe care eu le consider utile tuturor, indiferent cata experienta am avea.
Numai bine

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by Casspius » 15 Sep 2011, 02:37

Am zis doua carti, dar s-au facut trei. Mai jos este linkul de descarcare:
http://dlf.transfer.ro/transfer_ro-15sep-9596229a0a.zip

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Zona de stepă

Post by domide » 15 Sep 2011, 22:30

Interesante "scrieri".

In armata, la studiu, am primit documentație asemănătoare, si vai, cat caz mai făceam: "ce prostii ne pun astia sa citim".

E bine sa ai asa documentație la îndemîna.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by supernova » 08 Jan 2012, 04:29

Fişierele pe care încerci să le accesezi nu se mai găsesc pe serverele Transfer.ro.

le mai are cineva cumva? :)

User avatar
florinvulturar
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:20 Jan 2009, 23:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu

Re: Zona de stepă

Post by florinvulturar » 19 Jan 2012, 00:39

Da, am avea rugamintea sa le repostati. Asteptam.
Mersi.

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Zona de stepă

Post by soimu` » 19 Jan 2012, 05:53

legat de primul post, orientarea cu ajutorul stelei polare....
mare atentie, NU mai exista steaua polara sau asa numita stea a nordului
aceasta era o supernova care sa stins :))
pe bune, nu o mai cautati ca nu mai e
despre orientarea cu ajutorul ceasului... da, e perfecta
totusi, cine are o minima aplecare spre drumetii, poate sa cumpere ceasuri foarte frumoase si trainice care au busola incorporata
este seria protrack si seria pathfindre de la casio, si mai am inca unul de la timex
un casio il ai p emana 10 ani, atat are rata de viata a bateriei (sunt cu incarcare solara, eu l-am luat acum 6 ani si bateria este pe hi si acum)
legat de deplasare... da, 50 km ii poti face fara bagaj mult si cu determinare, dar psihicul trebuie sa fie tare
in grup este mai usor, singur mai greu
problemele normale si actuale sunt de alta natura la aceasta ora
la campie, in Transilvania, snsele sa mergi mai mult de 15 km fara sa treci foarte aproape de o localitate sunt tare mici...asa ca, nu se pune problema de supravietuire dificila
la deal distanta intre localitati se poate mari, dar cred ca nu depaseste 30 km...deci o zi de mers
cum poti merge (cu eficienta tot mai mica , dar posibil) intre 3 saptamanai si 30 zile fara sa mananci fara sa ramai cu sechele..eu zic ca nu trebuie sa stii ce e bun de mancare
pericolele de care cred ca ar trebui sa ne temem sunt legate in special de oameni, caini (in special cei de la ciobani), dezhidratare si insolatie sau hipotermie (dupa caz)
unstudiu al ungurilor arata ca in 20 ani Campia de Vest se desertifica, proces aparut demult prin scaderea foarte vizibila a nivelului panzei freatice, acum rauri care alta data erau cu debit serios, sunt mai tot anul SECATE, iar raurile f mari sunt 70% din an la cote alarmant de mici

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Zona de stepă

Post by Dediu00ro » 19 Jan 2012, 08:57

Steaua nordului este in viata si se poate naviga fara probleme cu ea. Poate ai inteles gresit de undeva ca ar fi facut poc normal o stea trebuie sa aiva o dimensiune foarte mare pt a face supernova.
Image
Se poate naviga si dupa constelatii daca esti ceva mai meserias, in timpuri navigatorii foloseau steaua nordului dar ca reper major, dar pt trase complexe foloseau si constelatiile.

PENTRU A GASIT NORDUL IARNA.
Image
STEAUA POLARA
Image
http://www.astro-urseanu.ro/constelatii_invatare.html
Pe situl de mai sus arata cum si ce fel se gaseste nordu in toate anotimpurile.
In trecut un navigator trebuia sa cunoasta toata harta astrala pentru a avea succes. Multe nopti pe dunare ma uitam la cer in timp ce pescuiam.
Show without showing what u know without knowing

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by supernova » 06 Feb 2012, 03:55

Multumesc dediu, chiar ma miram de ce nu pot gasi steaua polara ca si eu stiam pana acu ca e cea mai stralucitoare de pe cer, dar uite ca nui asa, chiar din contra. Foarte fain siteul observatorului astronomic, are foarte multe informatii utile.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Zona de stepă

Post by oroborusgeorge » 07 Feb 2012, 20:47

o treaba foarte buna sa ne putem orienta dupa stele dar nu intotdeauna sunt si conditiile cele mai favorabile , de ex esti pe mare in conditii de ceata si vizibilitate redusa , ori furtuna , acelasi scenariu in mumti zapada cat casa si viscol , prin partile bunicilor mei este zona de ses, iarna este un platou de zapada si atat nu copaci nu munti daca te prinde viscolul pe camp asa cum aveam obiceiul sa mergem la discoteci dintru-n sat in altul , cred ca e bine sa nu gresesti directia. si ar mai fi variante gen paduri dese unde campul vizual este foatre redus, bineanteles in toate cazurile este ideala o busola, dar daca nui ce facem?

Post Reply