Un incepator asteapta un raspuns...

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
sly80
Membru al forumului
Membru al forumului
Un incepator asteapta un raspuns...

Post by sly80 » 25 Oct 2011, 17:01

Buna ziua, pe mine ma intereseaza mai mult arcuri recurve si cautand pe net si alegand din mai multe modele am gasit arcul recurve marca Martin Jaguar take-down de 55 pounds care si imi place si cum arata. Ma intereseaza in primul rand ca incepator arcul respectiv e o alegere buna si in al doilea rand ce ziceti sau ce stiti despre acest tip de arc sau marca e OK?
Multumesc anticipat!

topliner
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:38
Joined:30 Jan 2013, 18:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::TarguJiu
judet:Gorj
Varsta:35

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by topliner » 25 Oct 2011, 19:35

In principiu Martin face unele din cele mai bune arcuri- este un producator consacrat deci alegerea este buna din punctul meu de vedere,dar inainte de a cumpara vreun arc te sfatuiesc sa incerci sa tragi cu cateva arcuri ca sa vezi ce si cum - 55 pounds este o putere foarte mare pt un incepator-eu personal trag cu unul de 55 si dupa ceva serii trase inca imi pica umerii.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by Dediu00ro » 25 Oct 2011, 19:43

Salutare am avut ocazia sa trag cu acest arc si mi-a facut o impresie foarte buna, este foarte iute... stabil fara vibratii... dar din cauza ca manerul e metalic e putin mai greu decat arcurile take-down numai din lemn dar ai avantajul ca poti sa pui un stabilizator...
Riseru este past center shot cea ce inseamna ca iti va trebuii ori o mica improvizatie de blanita si burete sa tragi de pe rest, ori sa montezi un arrow rest tip clasic.
Am mai observat ca la marginile bratelor lemnul de miez era expus(poate erau doar bratele alea nush)....ar putea sa intre apa in ele si nu ar fi bine deloc, dar cu putin lac sau alt produs ai putea sa rezolvi foarte rapid problema asta. @florinarnaut ar putea sa te sfatuiasca la ce ai putea folosi mai exact daca il cumperi.
La intindere mi-sa parut un arc destul de smooth, dar ar fi mai bine sa intinzi un arc de 55 de livre sa vezi daca e bine pt tine.
La banii astia mi se pare un arc super.....
http://www.youtube.com/watch?v=mu2wf1Us ... re=related
I had a Martin Jaguar takedown at 50lb, and I shot through my chronograph, with a 485grn. arrow, all I got was right at 175fps and I have a 28in draw. I checked it with several shots and took the average.
9.7 gpp = 175 fps e rapid arcu.
Show without showing what u know without knowing

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by obe22 » 26 Oct 2011, 10:31

Am si io unu d’asta si desi imi plac arcurile din lemn, pe asta l-am folosit cel mai mult de cand il am si la 40# si la 55# pentru ca e TD si foarte versatil il duc oriunde si nu-i port de grija. Una peste alta sunt multumit de el si ti-l recomand, in fereastra taiata mult “past center” poti regla un rest ajustabil sa primeasca sageti cu marja mare de spin. Am pus pe el experimental tot felul de resturi si sisteme de ochire, stabilizatoare, tolbe, mai putin D-loopul din clipul de prezentare :| Despre notorietatea producatorului american … bratele la Jaguar cica sunt produse de Ragim in Italia. Intr-adevar se simte lemnul pe exteriorul bratelor acolo trebe ceva lac (e un inconvenient minuscul si din reviewuri exista la toate exemplarele, lipsa finisajelor e unul dintre factorii care ii dau pretul scazut). Sunt voci pro si contra ca ar fii un warf, adica manerul seamana tare mult cu cel de la compoundul Jaguar (si daca nu s-au apucat ei sa faca bratele, e posibil sa fie o solutie de valorificare a manerelor ramase). Intr-adevar greu (e ok daca iti place stabilitatea, nici nu are soc si poti sa spargi nuci cu el), relativ “smooth” si galagios (si cu ciucuri pe coarda si cu butoane d’alea pe brate n-am reusit sa-l fac sa taca). De viteza.....e rapid dar nu impresioneaza (la ochi, nu am masurat ). Cica duce linistit si corzi FF, inca n-am incercat dar urmeaza. La un moment dat unul din bratele de 55 avea o rasucire de 1cm, dar dupa ce l-am indreptat fortat cu mana nu a mai aparut Nu l-am ferit de umezeala si la suruburi si gaurile pentru accesorii a aparut rugina, dar l-am curatat si gresat. Cu bune si rele, la pretul lui e un arc foarte bun si sigur n-o sa-ti para rau de bani.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by obe22 » 26 Oct 2011, 11:22

Am uitat sa mentionez un aspect tare neplacut mie, imi place manerul pistol dar la o priza ca mea marginea aia lata in exterior apasa foarte incomod pe .... incheietura de unde incepe degetul mare. Am pus o mica bucata de izopren unde era presiunea si a fost ok. Daca ai alta pozitie posibil sa nu te deranjeze. Ma gandeam ca ar fi bine si asta de stiut.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by Dediu00ro » 26 Oct 2011, 14:07

Obe ai putea incerca sa pui 2 bucati de piele mai groasa pe brate, exact in locu unde cand revine coarda pleneste bratu.
Lipesti cu banda dubla aceias problema am avuto cu Leopardu cand am pus flast flight pe el, sper sa iti mearga :) .
Show without showing what u know without knowing

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by obe22 » 26 Oct 2011, 19:08

Am pus la inceput niste bucatzele de navcom fara rezultate spectaculoase, in plus le-am lipit prost si au cazut, iar dupa ce am pus celelalte qestii, am uitat de astea. Multzam, o sa le repun sa vedem cat rezista si cat il linistesc.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Un incepator asteapta un raspuns...

Post by Dediu00ro » 26 Oct 2011, 21:30

Eu am folosit banda dubla de la Bison 8 lei parca, si cand am vrut sa le schimb nu mai puteam......e foarte foarte lipicios. Piele ceva mai groasa o sa dea rezultate, eu am incercat cu caociuc nu a mers si cu alte materiale dar piele e cea mai buna.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply