Bara magneziu

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Re: Bara magneziu

Post by cipm66 » 28 Oct 2011, 10:31

Pentru scanteie se recomanda un otel carbon.
Eu cand am comandat barele de la firesteel (au avut o super oferta 3 buc de 8mm) am primit si un scraper http://firesteel.com/firesteel-super-scraper. M-a costat aprox 12$. Manerul il pot face si eu.. abia mai trece iarna :)
Am facut si un scrapper dintr-o bucata de panza de bomfaier si merge si ala.

Insa cu un briceag ce avea lama de inox, nu am reusit nicicum.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Bara magneziu

Post by Shirak » 28 Oct 2011, 11:21

Modelul ce am comandat eu este cel postat, cu maner si cu o bucata de otel, sper sa fie ok.
Daca nu merge cu bucata asta, comand la tata si o cheie din otel pentru usa de la pivnita :d

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Bara magneziu

Post by Shirak » 28 Oct 2011, 15:26

cipm66 wrote:Pentru scanteie se recomanda un otel carbon.
Eu cand am comandat barele de la firesteel (au avut o super oferta 3 buc de 8mm) am primit si un scraper http://firesteel.com/firesteel-super-scraper. M-a costat aprox 12$. Manerul il pot face si eu.. abia mai trece iarna :)
Am facut si un scrapper dintr-o bucata de panza de bomfaier si merge si ala.

Insa cu un briceag ce avea lama de inox, nu am reusit nicicum.
Dupa calculele mele, investesc cam 16,5 lei pe bucata. Vedem mai tarziu cum trece testul. :)

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Bara magneziu

Post by gabizi » 29 Oct 2011, 08:37

Si eu am de cca un an asa ceva.
L-am folosit mai ales la aprins gratarul.
Merge foarte bine cu iarba uscata.
Nu merge cu hartie tip xerox.
Nu am incercat cu vata.
Merge extraordinar cu un servetel de hartie mototolit gasit prin buzunar.

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Bara magneziu

Post by KMLeon » 04 Aug 2012, 22:31

Bara de magneziu aprinde foarte usor o bucata de sfoara de canepa scamosata bine prin scrapping. Deasemeni, o amorsa deosebit de utila poate fi confectionata foarte usor din cocoloase de vata medicinala imbibate in ceara de lumanari si lasate sa se solidifice. Pe langa faptul ca e impermeabil, un astfel de ghemotoc arde binisor vreo 5 minute- suficient cat sa dea drumul unui foc incropit chiar si din crengute umede. Inainte de folosirea barei de magneziu, se desface cocolosul si vata prinde scanteile foarte usor.
Personal folosesc cu succes ghemotoace de vata invelite intr-un strat de rasina de brad, pin sau molid. Asigura cel putin 5-8 minute de ardere cu o flacara vie si poate fi folosit chiar si pe ploaie, fara nici o problema.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Bara magneziu

Post by cristiflorin » 05 Dec 2012, 23:46

Am cumparat si eu doua. Unul mai mic, prima data, ca era evident mai ieftin. L-am testat acasa doar pe vata, si am zis ,,ce misto!''. În prima iesire pe Tarnita, l-am incercat pe iarba uscata. Am ales cea mai uscata iarba, si foita de mesteacan. Dupa citeva zeci de frecari, s-a rupt. L-am injurat si am zis ca-i mai buna o bricheta. Apoi am luat altul mai gros (cam cum e standard) si pe asta inca il mai am. Am facut focul cu el, dar cred ca nu il voi mai folosi decit daca ma plictisesc. Nici nu are rost sa il consum daca nu e cazul, pe de-o parte. Pe de alta parte, chiar cred ca o bricheta bic e suficient de bine facuta sa fie de incredere in orice conditii. Daca nu e totusi suficient pentru unii, atunci 2 brichete bic sunt mult mai valorose dpdv practic decit un bat de magneziu (costa cit 10 brichete). Parerea mea. Probabil avantajele ar fi cele pe termen lung, ca nu se consuma daca nu e folosit, pe cind gazul mai scapa in timp. In orice caz, cum fetele din apartament ma lasa des fara bricheta (saptaminal), cu ce aprind aragazul la nevoie cind n-am chef sa merg pina la un magazin? Evident, cu ,,rod''ul de magneziu. Si mai mult, e fun sa il ai si sa stii sa-l folosesti. Dar cred ca cel mai degraba e la moda pentru ca a devenit un accesoriu simbol in cultura bushcraft :) . Cred ca mai important decit bricheta sau magneziul, in conditii de ploaie sau umiditate, este sa ai in plus in trusa un material usor inflamabil. Asta face diferenta, dar asta-i alt subiect.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bara magneziu

Post by domide » 06 Dec 2012, 00:16

Si eu am avut aceeasi parere legata de aceste ajutoare pentru supravietuire. O bricheta intr-o cutie etansa este mai usor de folosit - eventual Zippo, si poate sa bata si vantul :)

Apropos, am vazut la Dumbraveni, a adus Deceneus, un dispozitiv mult mai interesant - o "pocnitoare". Un piston pentru aprins focul. Atunci mi-am propus sa caut detalii si sa incerc sa-mi confectionez unul. Daca stie cineva sa ma ajute... >:d<
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Bara magneziu

Post by morometeb » 06 Dec 2012, 00:46

domide wrote:Un piston pentru aprins focul... Daca stie cineva sa ma ajute...
II zice "fire-piston". S-a mai vorbit: viewtopic.php?f=74&t=2314
<):)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Post Reply