Laminat all wood trilam reflex

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)
Locked
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:
Re: Laminat all wood trilam reflex

Post by oroborusgeorge » 18 Jan 2012, 22:48

au , chiar aveam toate sansele sa iaasa un obiect de tortura :)) , noroc ca a venit maestro cu ghidul de constructie >:d<

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Laminat all wood trilam reflex

Post by Dediu00ro » 19 Jan 2012, 02:31

Domide mare pacat ca nu miai dat si mie sa incerc sa intind de bestia aia, cred ca ar fi fost fain :) a iesit super maneru btw. George lasa tata ca macar am invatat si noi ceva, nu se stie niciodata cand se rup varfurile la niste schiuri si putem folosi marfa :d .
Show without showing what u know without knowing

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Laminat all wood trilam reflex

Post by VictorM » 26 Jan 2012, 15:09

Genial! >:d< ^:)^
Din post-ul acesta am invatat cel mai mult legat de constructia arcurilor.
Metoda descrisa pentru echilibrare banuiesc ca se poate aplica la orice tip de arc,nu? Si echilibrarea in sine se face prin subtierea treptata a brateler in locurile marcate,nu?

Marcajele in funtie de ce si cum se aleg(ma refer la distanta dintre ele- aici vad ca e din 100 in 100mm)?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Laminat all wood trilam reflex

Post by Dediu00ro » 26 Jan 2012, 16:59

Metoda descrisa pentru echilibrare banuiesc ca se poate aplica la orice tip de arc,nu? Si echilibrarea in sine se face prin subtierea treptata a brateler in locurile marcate,nu?
Metoda asta de tilerit se poate folosi la laminate si la selfbow'uri cu lemn drept. Dar cand ai de aface cu material mai putin perfect, sa zicem un selfbow cu un brat reflex altu deflex, poti sa pui coarda pe el si masuratorile sa iasa bine.....dar atunci cand il intinzi sa nu mai fie bine si prin urmare masuratorile cu ruleta in locurile marcate sa nu aive valoare.
La selfbow-urile cu lemn mai imperfect cate o data trebuie sa te multumesti si cu forme mai putin simetrice intre brate, urmand cursu natural al fibrei.
Maestro ai facut o treaba super pt viitori arcari din Romania, dar pt cei care cred ca invatati mult pe forum va spun ca nici nu se compara cu ce se poate invata de la intalniri prin discutii fata in fata :) .
Show without showing what u know without knowing

Locked