supravietuire.o carte buna!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
supravietuire.o carte buna!

Post by sspoll » 24 Jan 2011, 11:54

salut

vreau sa spun ca sunt un mare amator de genu supravietuire.. unt amator de scufundari, am facut scufundari de pana la 18 m adancime..imi place sa inot...am damblaua ,in cazu in care este vre-o insula prin orizont sa inot pana la ea..si logic inapoi, iubesc spearfishingul. iubesc barcile si chiar mi-am construit una de curand..tocmai sa petrec mai mult timp in natura,in special cu fiul meu de aproape 5 ani...si am in plan si un caiac pe care insa il voi face dupa un plan primit.
fac parte dintr-o echipa de speologi cu care mai merg in cercetarea muntilor . imi place padurea si tot felul de drumetii. sunt inebunit sa ma catar de cand eram mic si acum cu speologia am inceput sa folosesc si echipamentul de catarat pt pesterile verticale.
de aproape un an am inceput f mult sa ma gandesc sa fac o trupa de pustani cu care sa mergem regulat in natura in diverse ipostaze ale vremii in care sa facem si sa invatam cam tot ce trebuie sa supravietuim..vom aplica cunostintele mele care le am si ce nu invatam .

de curand am primit o carte care este foarte buna. de fapt este un manual de supravietuire


Despre carte:
In sfârşit, a apărut şi cartea de care aveai nevoie! Lumea în care trăim e plină de pericole:
incendii, inundaţii, cutremure, automobile care dau buzna, trenuri care deraiază sau se ciocnesc, nave
care se scufundă, avioane care se prăbuşesc. Cum poţi scăpa de, din ele ? Urmând sfaturile din
această carte!
Ea îţi arată ce trebuie să faci ca să supravieţuieşti. Adică, să scapi din (aproape) orice fel de
accident sau dezastru imaginabil în care te ameninţă moartea iminentă. Dar şi să vieţuieşti în
siguranţă, responsabil, în mod demn. După ce ai citit această carte, nu vei mai fi acelaşi om: vei avea
o altă pregătire mintală. Un om pregătit face cât doi! Tehnicile de supravieţuire sunt foarte variate. Ele
depind de specificul situaţiei, dar şi de atitudinea, cultura, mentalitatea, posibilităţile (mintale, fizice,
materiale), pregătirea celui surprins de criză, accident. Există diverse metode de supravieţuire, pentru

orice fel de oameni. Poţi să te salvezi, poţi trăi sau muri fie cu capul sus, fie ruşinos. Manualul dă
sfaturi şi pentru situaţii deosebite, care nu pot apărea la noi în ţară; dar acum lumea circulă cu
uşurinţă pe tot globul şi nu ştii unde te va surprinde ceasul rău...
Despre autor:
Şerban Derlogea a lucrat ca inginer mecanic până la pensionare. Este instructor onorific de
arte marţiale: Aikido şi Taijiquan; a drumeţit în ţară şi a călătorit pe 3 continente. A scris cărţi de
inginerie şi de sport. In prezent Şerban Derlogea încearcă să transmită - mai ales tineretului -
experienţa de viaţă pe care a acumulat-o. El caută soluţii neconvenţionale - cum ar fi educaţia fizică -
la problemele sociale omniprezente. Adeseori spune lucruri neplăcute şi dezvăluie informaţii ascunse.
Ideile care îl călăuzesc: Mens sana in corpore sano. Nu te baza pe alţii! Priveşte, învaţă, fă
şi taci! După ce te ajuţi pe tine, ajută-ţi aproapele! Dacă nu faci ceva azi, mâine (îţi) va fi mai rău.
Nu contează ce poate face România pentru tine, ci ce poţi face tu pentru ea.



cei care sunt interesati detalii pe PM.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by supernova » 14 Aug 2011, 03:48

O am si eu :) . E cea mai tare din punctul meu de vedere pentru ca e scrisa de un roman....si cam pune punctul pe "i" cand vine vorba de mentalitatea romaneasca... Citez autorul " Pentru fiii neamului meu - adesea doborati de nestiinta si nesimtirea lor."

danours
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:17 Aug 2011, 09:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::paris
judet:franta
Varsta:43
Location:BRASOV si PARIS
Contact:

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by danours » 01 Nov 2011, 23:36

nu stiu cit costa dar dau o bobina de dacron pe ea.
daca e mai mult nu trebuie decit sa mi se spuna si mai adaug.
pot fi si bani dar cred ca materiale de arc sunt mai importante.
facem troc!
cu nerabdare

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by cipm66 » 02 Nov 2011, 18:55

Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by supernova » 19 Mar 2012, 19:54

In librarii nu se mai gaseste, doar comanda online. O cautare pe Google ar trebui sa fie de ajuns :)

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by sspoll » 19 Mar 2012, 20:55

eu o am trasa la xerox . dar am uitat-o in tara. .
sa vad daca mai am fisierul in comp.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by morometeb » 20 Mar 2012, 10:52

Salut!
Eu o am in format pdf. Daca sunt doritori, o dau la fel cum am primit-o: cu multa bunavointa. Am citit cam jumatate din ea (nu ma pot obisnui nicicum cu cititul e-cartilor; prefer hartia ingalbenita de vreme si veioza de la capul patului), si intr-adevar e o carte plina.
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: supravietuire.o carte buna!

Post by sspoll » 20 Mar 2012, 21:14

pdf o aveam si eu..dar nu o mai gasesc.. mi-am transferat tot in ianuarie dupa comp pe laptop..si credca mi-a mai scapat cate ceva. poate ajung sa o cer si eu la randul meu.
simipol@yahoo.com daca ai bunavointa.

Post Reply