Arc salcam

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc salcam

Post by supernova » 24 May 2012, 00:56

Salut, am vazut un alt post in care maestro a spus sa postam si esecurile ca sa avem ce invata din ele :d

Arcul asta a pleznit de ceva vreme, dar nu l-am mai postat. Ruptura a aparut pe spate, bratul de jos, unde lucra cel mai mult, dupa cum a zis bine Dediu in postul original. Pacat ca nam bagat la cap, dar ce sa faci....data viitoare. :-< Am pus sagetile ca sa imi spuneti de unde credeti ca trebuia luat mai mult, eu as zice ca partea de sus.. :-

Image

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc salcam

Post by supernova » 24 May 2012, 14:57

Ah inteleg, multumesc. Din poza nu se vede dar arcul era putin stramb, zici ca avea fereastra :d Ruptura de la bratul de jos nu a fost completa, doar pe spate sa decojit jumate din grosime ca sa zic asa. In orice caz nu ma dau batut inca, lemn am destul la uscat :)

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arc salcam

Post by Neacsu Ionut » 24 May 2012, 18:13

Salut!

ruptura a fost doar in tensiune sau ai avut si cristale?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc salcam

Post by supernova » 24 May 2012, 18:37

Eu nu am vazut crisale, dar lemnul nu a fost uscat cum trebuia, eu l-am trecut asa deasupra unui foc mic pe toate partile dar cum mi-a spus domide probabil mai mult doar sa afumat :d , si a avut ceva set dupa acea. E in tensiune ruptura pe back, as pune poza dar a ramas arcu la sat, il pastrez ca invatatura de minte :)

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arc salcam

Post by Neacsu Ionut » 24 May 2012, 22:27

daca ai tinut si spatele la foc nu e chiar bine, poate deveni casant.....dar asta depinde de durata si temperatura....
ai grija mai mare la tiller si ia cate putin cu scraper-ul....

intrebam pentru ca am vazut arcuri de salcam indoite mai tare.... si daca au cedat, nu au cedat in tensiune, ci in compresie...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply