Flatbow 63"

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
vladhr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:30 Dec 2011, 00:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Ploiesti
judet:Prahova
Varsta:22
Re: Flatbow 63"

Post by vladhr » 25 Oct 2012, 11:50

Salut!
Daca fasia de care vorbiti (de la arcurile Falco ) este pe spatele arcului are mai mult rol decorativ in opinia mea. Daca fasia este intre maner si backing, atunci se numeste " Power l-am " si este foarte recomandata in cazul Bi-l-am-urilor. Este o fasie mai groasa la centru ce se subtiaza spre capete, mai lunga decat manerul. Cu siguranta ar fi salvat arcul. Si completarea Dl. Arnaut despre fadeurile manerelor este perfect corecta.
O poza face cat o mie de cuvinte asa ca : (poza nu imi apartine, era deja postata pe un forum public )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 25 Oct 2012, 20:38

Vlad, ai dreptate. Referitor la Power l-am, poate fi si manerul putin curbat. Acest fapt ajuta ca manerul sa nu "sara" din tensiune.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

vladhr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:30 Dec 2011, 00:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Ploiesti
judet:Prahova
Varsta:22

Re: Flatbow 63"

Post by vladhr » 25 Oct 2012, 20:49

Intocmai. Daca nu ma insel si Sam Harper (google : " poor folk bows " ) a discutat despre asta intr-un build-along ... un laminat cu bambus parca. Gasiti multe informatii utile si acolo.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63"

Post by domide » 25 Oct 2012, 20:58

vladhr wrote:Intocmai. Daca nu ma insel si Sam Harper (google : " poor folk bows " ) a discutat despre asta intr-un build-along ... un laminat cu bambus parca. Gasiti multe informatii utile si acolo.
Vazut si citit mai demult. Eu cred ca ceea ce facem noi este un pas in fata de Sam. La timpul sau era OK. Nu ca eu l-am ajuns... Poate acum, daca mai construieste, face arcuri mai "destepte". Cu cine am mai povestit, stie ca imi plac experimentele.... se pare ca unul imi iese, doua, trei nu. Dar nu ma las asa usor B-)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow 63"

Post by Dediu00ro » 16 Dec 2012, 01:57

O forma si un tiller foarte reusit, singura hiba a fost fade-ul prea din scurt, si fibra de pe ipe . Nu te alarma ai sa faci altele mai bune. Faduri mai lungi, intaritua de bambus si fasia de pe fade lasata putin mai groasa. Eu la arcul de 176# am dupa fade 22 de mm, si pe brat 17-18 si tot parca se indoaie din fade.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply