R/D Boo Ash Ipe

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
R/D Boo Ash Ipe

Post by ArrowsMaker » 12 Jan 2013, 01:23

Intrucat de sarbatori am avut ceva timp liber, am decis sa folosesc una din fasiile de bambus trimise de mircea in schimbul lamelelor de frasin si sa incerc un R/D trilam.
Dimensiuni fasii:
lungime = 1820
latime = 40
grosime: bambus = 4, frasin = 3.6, ipe = 4
Manerul o sa il fac din ulm, frasin si cires, lungime 460.
Am renuntat la forma pe care o aveam pentru RD deoarece producea un reflex prea pronuntat si am incercat o noua forma.
O sa dureze, probabil destul de mult sa il termin, deoarece e mult mai dificil de facut un arc intr-un apartament decat in atelierul de la tara, insa, in afara de nerabdarea de a vedea sageata zburand din el... nu am nicio graba!

Neavand frasin destul de lung, a trebuit sa lipesc 2 fasii.
Image
Image
Image

Nu mi-am dat seama, insa, ca era prea frig pe balcon, iar dupa 24 de ore rasina inca nu se intarise.
Image

Intre timp, am laminat si fasiile pentru maner.
Image

Image
Image
Image

Nu am inca o cutie de coacere, asa ca am improvizat, folosind un radiator si niste paturi, cu ajutorul carora am obtinut o temperatura de 40 de grade. Stiu ca e nevoie de mai mult, dar o sa am grija sa nu il uit in masina vara... :)
Pare sa se fi lipit rezonabil.
Image
Image

Cand o sa am timp, o sa construiesc manerul si o sa mai pun ceva fotografii.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by domide » 12 Jan 2013, 20:50

HA, HA, pana acum placut ce vazut, :d Imi place ca ai un loc foarte bun de construit.

Mult succes si...

Toate cele bune!

P.S. Data viitoare, incearca sa faci fasia de bamus mai subtire, sau miezul mai subtire in zona curburii bratelor
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by ArrowsMaker » 13 Jan 2013, 14:29

domide wrote:HA, HA, pana acum placut ce vazut, :d Imi place ca ai un loc foarte bun de construit.

Mult succes si...

Toate cele bune!

P.S. Data viitoare, incearca sa faci fasia de bamus mai subtire, sau miezul mai subtire in zona curburii bratelor
HA, HA, razi tu de mine, dar sa vezi ce "arc bengos de apartament" o sa-mi trag... :)

Da, stiu ca trebuie un pic mai subtire, dar oricum, progresez.... E jumatate din grosimea avuta la ultimul laminat bambus ipe...
Da, stiu si ca ar fi trebuit sa folosesc fasii tapered de frasin. Data viitoare sper sa am timp mai mult la tara sa mi le pregatesc.

Am reusit sa lipesc manerul!
Image

Image

Image

Totusi, a aparut o problema pe care nu prea stiu cum s-o rezolv. A aparut o crapatura in bucata de ulm din maner. Cred ca o sa incerc sa o securizez cu niste rasina...
Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by ArrowsMaker » 13 Jan 2013, 17:00

Image

Latime:
38mm de la centru pana la 33 cm catre varv
30 mm la 65 cm
16 mm la varf

55# la draw length 8"

Mi s-a parut ca aud niste trosnituri, dar sper sa fie doar rezultatul obsesiei mele pentru fail-uri :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by domide » 13 Jan 2013, 19:19

Sunt mai multe de spus. In primul rand, chiar am crezut ca era un atelier... Dar asa, si mai mare respectul meu.

Despre fisura - nici o problema. Ai doua variante: sa desfaci putin fisura, pui adeziv, presezi si gata. Doi, in acea zona ar trebui sa inceapa taietura pentru fereastra, asa ca, scapi mai usor.

Manerul - parerea mea - trebuia sa fie intre fisiile miez si burta, asa are doar rol decorativ (asta nu este doar parerea mea ;) ).

Nu forta prea tare arcul, la taria de care spui acum, nu ai nici o sansa. Mai trebuie lucrat. Astfel, daca urmaresti unele graficele forta/intindere de la arcuri, observi ca puterea creste cam 1lbs/in. asa ca, daca vrei o tarie de 55lbs, la 28in, vei afla cat este la 10 - 15in. Problema este ca in faza asta nu poti sa pui o coarda scurta pe arc ci trebuie sa lucrezi cu o coarda mai lunga - cca 20cm mai lunga decat cea potrivita pe arc. Daca ai un arc de taria si lungimea dorita prin apropiere, este mai simplu: pui coarda de lucru pe arcul "model", verifici taria la intinderi mici, apoi ajustezi. Asta este doar teoria, practica este mai grea.

De unde ai trasat profilul arcului, ai avut un model?

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by KMLeon » 13 Jan 2013, 19:23

Salut!
Pentru necazul asta cu lemnul plesnit, amesteca Bison bicomponent cu intarire la 24 de ore, baga-l intr-o seringa mica si injecteaza-l pe sub toata suprafata plesnita. Il infasori apoi in folie de plastic si-l presezi bine. Dupa 24 de ore poti slefui surplusul si lemnul o sa te tina fara probleme. Despicatura aia e aparuta datorita fibrei lemnului, nu-i eroare de prelucrare deci o sa mearga lipitura si o sa tina.
Mult succes! Arata bine treaba :d.

PS. Intre timp a scris si Mircea si da, din zona aia incepe taietura ferestrei deci problema=i ca si rezolvata.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by ArrowsMaker » 13 Jan 2013, 20:50

domide wrote:Sunt mai multe de spus. In primul rand, chiar am crezut ca era un atelier... Dar asa, si mai mare respectul meu.

Despre fisura - nici o problema. Ai doua variante: sa desfaci putin fisura, pui adeziv, presezi si gata. Doi, in acea zona ar trebui sa inceapa taietura pentru fereastra, asa ca, scapi mai usor.

Manerul - parerea mea - trebuia sa fie intre fisiile miez si burta, asa are doar rol decorativ (asta nu este doar parerea mea ;) ).

Nu forta prea tare arcul, la taria de care spui acum, nu ai nici o sansa. Mai trebuie lucrat. Astfel, daca urmaresti unele graficele forta/intindere de la arcuri, observi ca puterea creste cam 1lbs/in. asa ca, daca vrei o tarie de 55lbs, la 28in, vei afla cat este la 10 - 15in. Problema este ca in faza asta nu poti sa pui o coarda scurta pe arc ci trebuie sa lucrezi cu o coarda mai lunga - cca 20cm mai lunga decat cea potrivita pe arc. Daca ai un arc de taria si lungimea dorita prin apropiere, este mai simplu: pui coarda de lucru pe arcul "model", verifici taria la intinderi mici, apoi ajustezi. Asta este doar teoria, practica este mai grea.

De unde ai trasat profilul arcului, ai avut un model?

Toate cele bune!
1. Nu e atelier, e balconul apartamentului in care locuiesc temporar :)

2. Am masurat si eu si am observat ca merge sa fac fereastra exact acolo. Daca ar fi fost pe partea cealalta, tinand cont ca eu sunt dreptaci... trebuia sa o fixez.

3. Completely right: la urmatorul trilam asa o sa fie.

4. Da, se pare ca nu am ales in mod prea fericit grosimile fasiilor. Am adus fasia de ipe de la 4 la 2.5 mm si inca am 55# la 13".
Data viitoare am sa incerc cu: bambus=3mm, frasin tapered 3mm la 1 mm si ipe 3mm.
Deocamdata, trebuie doar sa ma hotarasc cat anume sa iau din latime si cat din grosime.

5. Nu am avut niciun model pentru profil, l-am facut "instant", luand in considerare faptul ca ultima matrita pentru RD (proiectata tot "dupa ureche") avea reflexul prea pronuntat.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by domide » 13 Jan 2013, 21:42

"Deocamdata, trebuie doar sa ma hotarasc cat anume sa iau din latime si cat din grosime."

Din latime nu mai trebuie luat - doar spre capete, pentru "centrare" si "varfuri usoare", de zona paralela de ~40mm nu te atingi deat la final pentru retusuri.

Dimesiunile propuse par OK, dar eu nu as face fasiile constant subtiate spre capat: de la maner pe zona de latime 40mm g=4mm, in zona de mijloc a bratului - unde ai curbura - 2-2mm, spre varf - 3mm. Totul depinde de esenta folosita la miez. Iti recomand o echilibrare preliminara in stadiu "bilam"

Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by ArrowsMaker » 03 Feb 2013, 17:02

Din pacate a iesit prea puternic pentru mine. Am subtiat fasia de ipa pana la 0,7 mm si tot ce am reusit sa obtin a fost 55 lbs la 19 inch. Asa ca am renuntat la ipe.
Ce mi se pare foarte ciudat este faptul ca dupa ce am inlaturat fasia aia de 0.7 mm de ipe, arcul meu a ajuns la 12# la 29" :)
Am mai pus o fasie de frasin tapered 3 mm la 1.5 si a ajuns la 24# la 29". Am mai pus una de 3 mm si acum am, in sfarsit, 52# la 29".
Am pus la lipit ceva adaos pentru nock-uri iar maine sper sa-l finisez si sa pun cateva poze.
Din toata aventura asta, spre rusinea mea, nu am inteles prea multe lucruri. Ce am retinut cu siguranta este faptul ca fasia de bambus trebuie sa fie de maxim 3 mm, iar daca mai vreau un arc de 50# la 29" trebuie sa pun bambus si frasin care sa insumeze 13 mm grosime :)

Sumedenia de greseli pe care le-am facut... maine, dupa poza la full draw!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: R/D Boo Ash Ipe

Post by domide » 03 Feb 2013, 17:31

Salut,

Ai avut multa rabdare sa "rectifici" arcul. Din aceleasi motive, era bine sa fi notat un grafic forta/intindere in stadiu bilam, apoi trilam. Astfel, la final, vei fi mai aproape de forta dorita si va ramane aproape intreaga fasia de ipe.

Astept poze... si, Felicitari!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply