Virf de sageata foarte vechi

Arcuri si sageti de prin muzeele din Romania si din lume
Post Reply
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Virf de sageata foarte vechi

Post by eduardbilanin » 07 Jan 2008, 13:00

Acest virf de sageata a fost descoperit accidental de copilul meu pe malul Dunarii,ingropat superficial,in vara anului 2007.


Astept pareri cu privire la acest artefact.




Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 07 Jan 2008, 13:59

Ar fi fos bine sa-l si vedem... :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 07 Jan 2008, 17:11

salut...araa foarte fain chestia...pare mai degraba un varf de sulita...oricum s-a pastrat desutl de bine...i-au ramas la mijloc si lacasurile unde s-ar fi legat de bucata de lemn..sau cel puin asa cred ...pare a fi genul de varf care s-ar fi introdus intr-o despicatura facuta in lemn si apoi ar fi fost legata cu ceva (tendon, fibre naturale,etc)...parerea mea.. :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 07 Jan 2008, 22:21

Nu este virf de sulita sigur, caci are doar 10 mm in diametrul gaurii unde intra batul.Este 100% de sageata.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 08 Jan 2008, 10:34

Parerea mea personala,si de fapt aici vroiam sa ajung, este ca :comparind greutatea virfului de sageata si dimensiunile sale, care trebuie sa recunoastem ca sunt CONSIDERABILE,cu virfurile de sageata gasite pe faimoasa corabie Mary Rose(unde s-au gasit arcuri ale caror tarii depaseau si 150#)acestea fiind numai Longbow- Warbow-uri englezesti,trebuie sa recunoastem ca si pe meleagurile noastre au existat tarii ale arcurilor(in cazul nostru de razboi,indubitabil),care depaseau lejer granitele unor arcuri cuminti.Intrebarea pe care mi-am pus-o este urmatoarea,insa:CE FEL DE ARC TREBUIE SA FI FOST CEL CARE A TRAS O ASEMENEA SAGEATA GREA?

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 08 Jan 2008, 21:21

Avind in vedere ca este ruginita si ca lipsesc ceva segmente din ea acum este intr-adevar mai usoara dar estimez greutatea ei originala asa cum ai spus pe undeva intre 25-30 grame.Iar concluzia mea este ca nu numai englezii se pot lauda cu arcuri tari si arcasi pe masura,doar ca ei au avut norocul descoperirii unor asemenea arcuri pe acel vas de razboi.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Virf de sageata foarte vechi

Post by Pisic » 14 May 2008, 16:02

reinviu acest topic,adica am mai gasit un varf deasta pe alt forum,uitati-va aici http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... chery.html
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Virf de sageata foarte vechi

Post by eduardbilanin » 14 May 2008, 20:58

In zona in care am gasit eu virful,s-a descoperit o cultura specifica Schela Cladovei ce are mai multe virste.Probabil a fost mai adinc ingropat chiar in malul Dunarii dar numeroasele cresteri si descresteri ale nivelului ei a scos la iveala virful.pentru mai multe informatii cititi aici.Mentionez ca virful a fost gasit chiar in Schela Cladovei,care este un cartier marginas al orasului Drobeta-Turnu-Severin.

http://www.cimec.ro/Muzee/MuzeulRegiuni ... _index.htm

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Virf de sageata foarte vechi

Post by gabriel » 15 May 2008, 05:23

Si m ie mi se pare cam lung varful pentru o sageta.Sa nu fie altceva, mai ales ca acolo unde trebuie sa fie ascutit varful, se termina in mod cert DREPT, nu apare sa fi fost ascutit.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Virf de sageata foarte vechi

Post by eduardbilanin » 15 May 2008, 09:26

E drept pentru ca este mincat si oxidat de timp :roll: .Cum sa fie dupa sute de ani in pamint?

Post Reply