Pene waterproof

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39
Pene waterproof

Post by AlinAndreica » 01 Apr 2013, 22:54

Sunt in comert(pe site-urile de afara) diverse pudre sau solutii contra umiditatii penelor,dar ma gandeam la spray-urile de impermeabilizat pantofii.A incercat cineva asa ceva ? Sau ce folositi,daca folositi ? Ma uitam si eu la prognoza meteo pentru intalnirea de la CJ...

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Pene waterproof

Post by cipri » 01 Apr 2013, 23:22

Eu am incercat un spray pentru haine si incaltaminte de la decatlon ,funccioneaza bine pina ratezi o tinta si se freaca de pamint sau de iarba .

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Pene waterproof

Post by domide » 01 Apr 2013, 23:50

AlinAndreica wrote:Sunt in comert(pe site-urile de afara) diverse pudre sau solutii contra umiditatii penelor,dar ma gandeam la spray-urile de impermeabilizat pantofii.A incercat cineva asa ceva ? Sau ce folositi,daca folositi ? Ma uitam si eu la prognoza meteo pentru intalnirea de la CJ...

Daca va faceti griji pentru vreme, prafurile si solutiile nu ajuta. Poate ceva descantece :))

Eu zic sa fim optimisti, fie vremea buna, rea, o sageata tot vom da ;)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Pene waterproof

Post by obe22 » 02 Apr 2013, 11:46

Mai demult le-am dat si cu d'ala de pantofi si cu spray de bord cu silicon. Nu le-am testat in vreme foarte ploioasa si n-am vazut diferente de comportament fata de cele neimpermeabilizate deci nu pot sa confirm eficienta tratamentului, dar de stricat n-am stricat nimic, asa ca poti incerca fara probleme. Dupa niste trageri oricum stratul impermeabil se duce.

kebabu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene waterproof

Post by kebabu » 04 Apr 2013, 17:13

Cel mai ok si mai practic lucru la care ma gandesc ar fi sa dai penele cu grasime/untura/ulei ... dar si acestea poate se sterg de haine si nu mai raman cu stratul propiu zis.

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Pene waterproof

Post by AlinAndreica » 04 Apr 2013, 17:44

kebabu wrote:Cel mai ok si mai practic lucru la care ma gandesc ar fi sa dai penele cu grasime/untura/ulei ... dar si acestea poate se sterg de haine si nu mai raman cu stratul propiu zis.
Nu cred ca e o solutie pentru ca penele devin cleioase si se strica.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Pene waterproof

Post by cipm66 » 04 Apr 2013, 17:58

AlinAndreica wrote: Nu cred ca e o solutie pentru ca penele devin cleioase si se strica.
Hmmm zic si eu... trebuie sa intrebam gasca... ea cum face de nu se prinde apa pe penele ei. Tot o grasime foloseste...
Dar trebuie sa fim optimisti, chiar de va fi inourat, nu o sa ploua :P
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

kebabu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene waterproof

Post by kebabu » 04 Apr 2013, 19:13

de la gasca mi-a si venit ideea :) acuma ce sa zic :) pe pantofi/ghete se mai dadea cu sau de oaie pentru pene in schimb in momentul actual nu imi trece nici o ideea

Post Reply