Taria arcului

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
cavalie_ro
Membru al forumului
Membru al forumului
Taria arcului

Post by cavalie_ro » 07 May 2013, 00:54

Salut, ma gandesc si eu sa-mi iau primul arc. Deocamdata am folosit cel al unui prieten, de 24 lbs daca nu ma insel, trebuie intins la maxim pt. a obtine o distanta mai mare. Am vazut ca incepatorilor li se recomanda un arc mai slab pentru a invata o tehnica corecta, si aici apare intrebarea mea:

Daca iau un arc mai tare, spre topul tariilor pt. kituri de incepatori (36-38lbs), nu e suficient sa-l intind cat doresc ca sa obtin taria optima mie ? Mai precis, ce se intampla daca folosesc un arc mai tare pe care nu-l intind neaparat la maximul meu (aprox 24in) ?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Taria arcului

Post by Sharpshooter » 07 May 2013, 10:03

Un arc prea tare o sa-ti adua numai frustrari . In primul rand daca nu o sa-l intinzi pana la capat (lungimea ta de intindere ) nu o sa ai o pozitie corecta , nu o sa tragi bine , mai bine zis nu o sa nimenresti nimic . In al doilea rand , un arc potrivit pt tine ar trebui sa-l poti tine intins la "full draw" intindere maxima " cel putin cateva secunde timp in care faci corectiile pentru a trage in tinta . Un arc tare prea tare o sa-ti ia placerea de a trage cu arcul . Te vor durea degetele , umarul , si antebratul daca cumva te lovesti peste el din gresela . Intr-o alta ordine de idei 24 de livre este un arc de copii 35 de livre ar trebui sa fie ok pentru inceput . Un barbat tanar sau un adult ar trebui sa poata trage cu 35 de livre dupa cateva sedinte de tragere . Cu sageti adecvate un arc de 35 de livre poti trage linistit pana la 40 m sau chiar mai departe . Sper ca ti-am fost de ajutor .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Taria arcului

Post by Arthelad » 07 May 2013, 10:40

tot ce a zis colegul arcas, mai sus, e corect. Daca ai un club prin zona, trage acolo cu un arc de imprumut pana iti faci tehnica de baza, apoi ia-ti un arc de tipul care sa-ti placa si de o tarie medie, pe care il vei schimba cand vei prinde obisnuinta si vei dori un arc si mai tare. Trage cu arcul mai usor la distanta mica, cat mai corect, iti va economisi multe frustrari mai tarziu. Asta ti-o spun ca unul care a facut invers, deci stie din greseli.

cavalie_ro
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Taria arcului

Post by cavalie_ro » 07 May 2013, 21:58

Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit si e logic. Inca nu realizez probabil ce inseamna "o tehnica corecta".

PS
Daca citeste cineva din Timisoara mesajul acesta rog sa-mi dea un PM, nu am vazut intalniri in Timisoara aici in sectiunea de forum.

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Taria arcului

Post by philip » 08 May 2013, 12:47

Problemele legate de alegerea puterii arcului ti le-au lamurit baietii mai sus, asa ca nu mai insist. Cat despre intalniri in zona Banatului, ai dreptate, sub egida forumului astuia nu se organizeaza intalniri pe acolo. Dar nu e tarziu... ;) Numai bine!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Taria arcului

Post by domide » 08 May 2013, 14:39

In Timisoara este asociatia TM Archery, pe forum este AndreyTM... Cu siguranta vei fi bine primit.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

livium1966
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:06 Feb 2016, 20:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Suceava
judet:Suceava
Varsta:49

Re: Taria arcului

Post by livium1966 » 06 Feb 2016, 20:56

Buna seara,
Astazi am intrat in posesia arcului comandat si sper sa intru si in randul arcasilor. Din pacate in zona mea de domiciliu nu exista un club de arcasi si nu cunosc pe nimeni care sa aiba asa ceva si sa fi putut incerca diferite tipuri de arcuri (ca si tarie), inainte de achizitie. Mi-am cumparat un recurv Sebastien Flute Optimo + cu crosa de 24" si brate de 70"/40lbs, eu avand 1,83 m inaltime si 87 kg greutate. Teoretic cred ca ar trebui sa fie bun, dar astazi cand am pus mana pe el prima data, mi s-a parut foarte greu de tras. Aproape ca nu pot sa-l intind la elongatia maxima. Credeti ca ar trebui sa schimb bratele, sau exersand mai mult o sa ma obisnuiesc si o sa mi se para OK. Dumneavoastra ce putere de arc mi-ati recomanda. Multumesc. Scuze ...dar cred ca am postat acest mesaj si in alta parte. Se poate sterge de acolo. Apreciez ca aici ii este locul.

carpian
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:21 Feb 2016, 23:25
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:34

Re: Taria arcului

Post by carpian » 24 Feb 2016, 14:16

Salutare, am o intrebare referitoare la taria augmentarea tariei unui arc. La un maner de lemn recurve cu brate compozit model entry level, de pana la 20-26 livre putere, conceput pentru o distanta de pana la 30-35 metri precizie ce model de lame recomandati pentru a urca la o putere dubla si daca se poate in general. Intrebarea este de fapt daca la un arc recurve de putere mica ....bratele montate pe acesta fac diferenta. Multumesc anticipat. ro==

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Taria arcului

Post by Sharpshooter » 01 Mar 2016, 11:42

Nu prea se poate ce vrei tu . Fabricantul produce brate pe arcurile entry level pana la o anumita putere . Peste puterea asta iti trebuie alt arc . In principiu nu se potrivesc brate de la un producator la altul decat daca manerul este ILF (international Limb Fiting ) dar manerele astea sunt scumpe si bratele de asemenea. Cand ajungi la puterea maxima cu un arc entry level (banuiesc ca e entry level daca se opreste la puterea asta ) vinzi arcul si iei altul . La anumiti producatori nu rezista manerul la brate mai tari datorita constructiei in care se reduc costurile la maxim pentru ca arcul sa fie ieftin . Sfatul meu este sa-ti cauti alt arc . Ceea ce vrei tu este sa pui un motor v8 pe o caroserie de dacia 1300. trebuie sa schimbi si sagetile daca dublezi puterea deoarece ar putea fi periculos pentru tine depinde ce sageti folosesti .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

carpian
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:21 Feb 2016, 23:25
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:34

Re: Taria arcului

Post by carpian » 01 Mar 2016, 12:45

Ok, thx.

Post Reply