Recurve laminat

Arcuri in curs de construire....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Recurve laminat

Post by Dediu00ro » 20 Jul 2013, 23:34

deoarece din experienta lui, cu fibra de 1mm nu poti face decat "arcuri pentru copii". Chiar mi-a demonstrat pe doua pagini de calcule pe forumul respectiv aceasta imposibilitate.
Asta e una din cele mai mari tampenii pe care le-am auzit, daca pui un miez de 15 mm, cate o fasie de 1 mm de fibra de sticla comprimata, iese un arc de peste 150#. Grosimea miezului da puterea arcului, fasia de fibra trebuie doar sa reziste. Eu am vazut arcuri in care au folosit fibra sub 1 mm constructorii si au scos arcuri peste 55#.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by Sharpshooter » 21 Jul 2013, 00:11

Cine este acest "cel mai experimentat constructor de arcuri"? care face si vinde arcuri? Spune-ne si noua te rog
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 21 Jul 2013, 00:29

Sharpshooter wrote:Cine este acest "cel mai experimentat constructor de arcuri"? care face si vinde arcuri? Spune-ne si noua te rog
Imi cer iertare, nu o sa o fac, din respect pentru acest forum.

Intr-adevar, arcuri facute de el nu prea am vazut (dar ne ofera suficiente sfaturi, in schimb) dar cu siguranta din mana lui ies cele mai rapide sageti...

User avatar
marianbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:18 Jul 2013, 22:26
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::braila
judet:braila
Varsta:25

Re: Recurve laminat

Post by marianbr » 26 Jul 2013, 09:28

meriti la fel de multe felicitari pentru matrita si cuptor cat si pentru arc!! ai facut o treaba excelenta! :d Sper in august sa incep si eu lucrul la take-down'ul meu. Ai idee care din tovarasii arcasi are cateva fasii de frasin in plus(contra cost desigur), ca eu mai am destul pana sa-mi definitivez un sistem precis de slefuit laminate. Felicitari inca o data si la mai multe! >:d<

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 26 Jul 2013, 17:55

marianbr wrote:meriti la fel de multe felicitari pentru matrita si cuptor cat si pentru arc!! ai facut o treaba excelenta! :d Sper in august sa incep si eu lucrul la take-down'ul meu. Ai idee care din tovarasii arcasi are cateva fasii de frasin in plus(contra cost desigur), ca eu mai am destul pana sa-mi definitivez un sistem precis de slefuit laminate. Felicitari inca o data si la mai multe! >:d<
Multumesc!

Daca nu gasesti frasin te-as putea ajuta eu cu 4 lamele la 50x1000, trebuie sa-mi spui exact ce grosime sa aiba cele paralele si grosimea la fiecare capat al celor tapered. Lemn este, cu timpul stam cam prost. Dupa 10 august ajung acasa din concediu si mai vorbim. Pana atunci trebuie sa afli exact ce iti trebuie.

Cum am mai spus, pentru un recurve, pentru 50# ar trebui, pe langa cele 2 fasii de fibra de 0.04" pe care le gasesti in Bucuresti, 1 paralel de 1,5 mm si 1 tapered de 2,5 la 1mm. Dar asta e doar teorie (si exemplu concret strict pentru arcul pe care l-am facut eu); depinde foarte mult de lungime, design, latimea fibrei, etc.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by Sharpshooter » 26 Jul 2013, 19:07

Poze cu arcul finisat , atat am cerut .... inca mai astept
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
marianbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:18 Jul 2013, 22:26
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::braila
judet:braila
Varsta:25

Re: Recurve laminat

Post by marianbr » 27 Jul 2013, 09:42

Multumesc!

Daca nu gasesti frasin te-as putea ajuta eu cu 4 lamele la 50x1000, trebuie sa-mi spui exact ce grosime sa aiba cele paralele si grosimea la fiecare capat al celor tapered. Lemn este, cu timpul stam cam prost. Dupa 10 august ajung acasa din concediu si mai vorbim. Pana atunci trebuie sa afli exact ce iti trebuie.

Cum am mai spus, pentru un recurve, pentru 50# ar trebui, pe langa cele 2 fasii de fibra de 0.04" pe care le gasesti in Bucuresti, 1 paralel de 1,5 mm si 1 tapered de 2,5 la 1mm. Dar asta e doar teorie (si exemplu concret strict pentru arcul pe care l-am facut eu); depinde foarte mult de lungime, design, latimea fibrei, etc.
[/quote]
pai cam asa aveam degand sa-l fac ..la 50#. Greu cu timpul este si la mine dar trag speranta ca de pe 15 august sa intru si eu in concediu vreo 2 saptamani(doamne'ajuta :))) fibra o am cumparata si e de 1mm grosime cu 5 cm latime si am degand sa folosesc cam toata latimea ei(minus cativa mm care se duc la finisare). Frasin pe la depozitele de lemn de pe-aici..mai greu. Aveam degand sa-mi procur eu lemnul dar nu am timp momentan si trebuie sa astept si cateva luni sa se usuce. Am in schimb o bucata uscata de dud si ma gandeam sa scot cateva laminate din ea sa leg un arc si sa vad cum se comporta. Ce-o iesi.. :-?? Poate rezolvam ceva cu frasinul ala de la tine dar as vrea intai sa fac o proba cu dudul (sa-mi formez mana) :d

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 27 Jul 2013, 11:28

Sharpshooter wrote:Poze cu arcul finisat , atat am cerut .... inca mai astept
:) Fii convins ca n-am uitat!

Doar ca am un lac care se usuca foarte greusi abia am dat al treilea strat, maine plec in Vama Veche si mai vin dupa ce se termina FolkYou! Deci... eu oricum ma tin de promisiune totdeauna, insa ia in calcul data de 11 august! :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Recurve laminat

Post by domide » 27 Jul 2013, 23:55

offtopic... de la mare la munte... de la Vama Veche la Cioclovina... este o invitatie si poate vedem arcul pe viu :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Recurve laminat

Post by Dediu00ro » 28 Jul 2013, 20:38

marianbr Am eu o fasie de frasin care sta prin casa, putem sa ne gasim si rezolvam. Daca vrei te si ajut cu sfaturi pentru laminat.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply