Cum creati un cresting?

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 19 Sep 2013, 19:22

Salutare,

Ca sa mai invatam unii de la altii, pun si eu cateva intrebari:
- cum "creati" un cresting?
- cum alegeti paleta de culori si penele? Folositi shafturi rebut pentru teste?

Intrebarile nu sunt fara rost ;) pregatesc un cadou pentru pasionatii de cresting si nu numai.
Pana asterneti ceva metode... mai am cateva retusuri de facut si o sa revin cu continuarea....
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum creati un cresting?

Post by domide » 19 Sep 2013, 22:13

Eu procedez foarte simplu.
Am procurat cateva culori (de ex. 6), dar mai important -pentru mine- imi aleg culoarea pentru liniile subtiri: auriu, argintiu, sau una dintre culorile pe care doresc sa le folosesc. Apoi simulez pe calculator aranjarea culorilor, grosimea benzilor colorate, si combin culorile care imi sunt la indemana. Cand ajung la varianta care imi place, tiparesc la scara pentru sablon, apoi trec la cresting.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 20 Sep 2013, 08:01

Mersi Mircea, am inteles.
Deci combinatia o faci in Photoshop sau alt editor de imagine, pentru a avea o idee despre cum arata alaturarea culorilor si dimensiunile inelelor.
Este adevarat ca exista o diferenta intre culorile de pe ecran si cele de pe lemn, insa alaturarea lor pe computer te ajuta.

Ceva de genul imaginilor de mai jos? (scuze daca va "zgarie" combinatia culorilor):
sample_1.jpg
sample_2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 20 Sep 2013, 12:17

No bun, ca sa nu o mai lungesc, va propun sa bagati un ochi pe applicatia de mai jos.
Nu va zic cum se foloseste, va las sa descoperiti. Daca chiar nu va descurcati o sa pun si un mic tutorial.

Scopul ei este de a permite jocul cu linii (eu le-am spus "inele"[rings]) pe un shaft lemn natur sau colorat.
Este doar versiunea beta.
Va propun sa va jucati putin (sper sa nu se blocheze) iar comentariile sau propunerile de imbunatatire sunt binevenite.

http://www.cmuntean.ro/div/archery/cipm ... _beta.html

Asa ca as putea spune... Happy Cresting! :P
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Cum creati un cresting?

Post by morometeb » 20 Sep 2013, 14:07

Beton! Ma descumpanesti cu energia ta. Sigur ca mai este loc de finisaje si sigur ca toata jucaria ramane in fapt doar o jucarie. Mie imi place jucaria asta. =D>
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 20 Sep 2013, 14:13

Ca-n povestea cu bulgare de zapada, trebuie doar sa insisti si "energia vine la tine" :P
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Cum creati un cresting?

Post by ArrowsMaker » 20 Sep 2013, 20:51

Simply brilliant!

Eu ma chinuiam in Word sa imi fac o oarece idee cum ar veni combinatiile pe care le aveam in minte.
Bineinteles ca orice lucru poate fi imbunatatit, insa ce ma intereseaza pe mine in primul rand este daca exista vreo posibilitate de tiparire.
iar ca parere personala... cred ca ar merge, daca nu e foarte complicat de realizat, o optiune pentru "barred feathers", posibilitatea de a alege culoarea nock-ului si... cam atat!

Un lucru cu adevarat folositor!
Inca o data, felicitari!

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 20 Sep 2013, 21:42

ArrowsMaker wrote:Simply brilliant!
insa ce ma intereseaza pe mine in primul rand este daca exista vreo posibilitate de tiparire.
Este putin mai greu din programul online (din motive de securitate browserul blocheaza anumite comenzi), insa exista o solutie simpla "PrintScreen". Pe orice tastatura exista acea tasta. Odata apasata in memorie se stocheaza screen-ul iar un paste on Paint sau alt program editor de imagine va permite ulterior tiparirea.

S-ar putea si o optiune "barred feathers" insa trebuie sa am combinatiile de culori. Trebuiesc facute colectii de imagini pentru fiecare tip/combinatie.
Schimbare nock-ului era in teste, acuma este actualizat in program.

Iar pentru cei care nu s-au prins cum functioneaza(folositi optiunea full screen, daca este prea mic):
https://www.youtube.com/watch?v=zjWgbWlSCko

edite later: cred ca este o problema cu filmuletul... o sa verific maine.

O seara faina!
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum creati un cresting?

Post by domide » 20 Sep 2013, 22:05

Cipri, este " super" ok - daca mi se permite exprimarea. Mai ales faza cu trasul "inelelor" (latime si pozitie).

Interesant ar fi, sa poti insera penele cat mai reale, daca ai permisiunea de pe alte site-uri. De ex. http://images.lancasterarchery.com/medi ... rple_3.jpg

Sau macar sa te poti juca si cu lungimea acestora, 2"/4"/5".....

Daca nu se poate tipari, nu se poate macar "save as", un format pdf sau bmp? la "print sceen" nu stiu daca se pastreaza proportiile.

Ai vrut idei si comentarii? aici suntem >:) :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Cum creati un cresting?

Post by obe22 » 21 Sep 2013, 09:50

Excelent, multumesc mult. Pentru mine alegerea modelului de cresting era cea mai complicata etapa. Pe langa imbunatatirile sugerate, cred ca ar merge si culoarea penei aleasa din paleta. Am ceva pene de culori ( gri, crem, maron inchis) pe care nu prea reusesc sa le incadrez in rogvaiv.

Post Reply