arc turcesc din bambus cu tendon

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara
arc turcesc din bambus cu tendon

Post by Andrey » 22 Nov 2013, 19:45

ultimul meu arc , este facut din 3 bucati de bambus si tendon, manerul si siahurle sunt din massaranduba. Lungimea este de 120 cm. Zilele astea am pus un strat de tendon si as vrea sa stiu cam cat ar trebui sa las la uscat tendonul si daca mai trebuie sa pun inca un strat ?

Image
Image
Image
Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arc turcesc din bambus cu tendon

Post by Dediu00ro » 06 Dec 2013, 00:01

Salut Andrey urmaresc acest topic cu entuziasm de cind a aparut, vad ca nimeni nu zice nimic. O incercare foarte curajoasa si complexa.
Zilele astea am pus un strat de tendon si as vrea sa stiu cam cat ar trebui sa las la uscat tendonul si daca mai trebuie sa pun inca un strat
De obicei la arcurile compozite grosimea tendonul uscat egaleaza grosimea materialul de pe burta corn in cazul compozitelor animale.
Image
Un arc chinezesc, tendonul e cam 20% mai subtire decat cornul de pe burta. Acuma intrebarea buna e cat de gros e stratul pe care lai pus avind in vedere ca pe burta ai bambus ceva mai moale ca duritate decat cornul posibil sa fie deajuns si un strat. Daca uscat are 2-3 mm grosime.

Despre uscare totu depinde de conditiile de uscare, oricum daca umiditatea din tendon scade sub 10% se poate delamina de pe miez. Daca ai un loc normal de uscar adica o debara fara umiditate, cam 2-3 saptamani acuma variaza si de grosimea stratului. Dar o metoda foarte simpla e sa masori cu subleru o anumita parte sau mai multe ale arcului si cind vezi ca nu mai scade e cam gata.

Manerul il inteleg, capetele nu le inteleg, e un lemn prea greu pentru siahuri si prea casant. Locul de inbinare ale siahurilor pare foarte mic. Risc sa se creeze o parghie acolo care ar putea pune in pericol arcu. Poate doar mi-se pare.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: arc turcesc din bambus cu tendon

Post by Andrey » 06 Dec 2013, 22:53

Salut Dediu, multe lucruri ai dreptate. Acuma : la siahuri te cred si nu aveam alt lemn. Acuma am o bucata mare de cires dar e la extrema cealata de usor si probabil slab. Bambusul de pe burta si miez este pre tilerit sa se indoaie langa maner si dupa curba sa fie mai rigid in fata siahurilor. Va trebui sa mai tileruiesc la final tot de acolo. In final am mai pus un strat de tendon cam dupa o saptamana, am primit indicatia ca a fost prea repede vad si eu. Arcul al fac de exercitiu de pus tendon, daca iese bine mai vreau sa fac unul tot asa dar mai bun , ca am primti tendon de vaca mult mai bun. Am primit indicatia sa las arcul cam 2 luni la uscat deci cam in la sfarsitul lui ianuarie incep incet tileru, nu vreau sa iasa tare doar sa tina intins la 30 inch. Deasemenea am vrut sa fac siahurile sa traga un pic spre dreapta , unul a iesit bine , celalalt l-am taiat prea corect.

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: arc turcesc din bambus cu tendon

Post by Andrey » 06 Jan 2014, 21:29

Ok am inceput sa lucrez la arc si am dat de vreo 4 probleme. Prima este ca intr-un loc s-a uscat spatele arcului si s-a exfoliat tendonul, am peticit locul cu rasina. Problema a doaua este ca am facut arcul putin cam scurt si se poate sa nu-l pot folosi eu. Problema a 3a este ca un brat are o rasucire si nu am reusit sa-l intind mai mult ca imi cadea de pe tiller. Problema a 4a si cea mai mare este ca arcul are o indoitura mult prea mare si vreau sa o scad artificial. Voi incerca sa incalzesc tendonul pe portiunea unde este indoit si sa-l strang mai drept urmarea ar fi sa se usuce din nou mai drept.

Image

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: arc turcesc din bambus cu tendon

Post by obe22 » 07 Jan 2014, 13:47

Ar fi ceva solutii pe care le stiu doar din teorie, asa ca ma abtin, sper ca cei avizati sa te lamureasca. Ce pot sa-ti spun din experienta e sa ai mare grija cum si cat incalzesti tendonul (daca aveai de gand sa folosesti un suflator cu aer cald), as sugera doar sa-l umezesti, eventual cu apa calda. Am pus odata niste bucati nefranjurate atacate de mucegai la iesirea unui cos de soba sa le usuc/dezinfectez si desi fumul nu ardea la mana, m-am trezit dupa vreo 30 min ca tendoanele s-au scurtat extrem de mult si ireversibil, nu mai erau bune de nimic. Bafta !

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: arc turcesc din bambus cu tendon

Post by Andrey » 07 Jan 2014, 21:01

Eu imi bateam capul cu probleme complicate totusi arcul s-a rupt prin delaminarea miezului. L-am tinut peste noapte legat sa scada curba prea mare. Cand l-am dezlegat un brat era delaminat si a prvocat sa rupa felia de burta. Am probat bratul bun si a tinut la intindere . Acuma am invatat foarte multe si voi incerca sa mai fac unul daca mai primesc niste tendon.

Image
Image
Image

Post Reply