Klaus by Bow Korea (Internature Viper DLX)

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Post Reply
Jon111255
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:17 Nov 2013, 21:44
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:BUCURESTI
Klaus by Bow Korea (Internature Viper DLX)

Post by Jon111255 » 27 Jan 2014, 22:11

Ce se stie:
Flat bow de 68" construit din nuc si cires laminat cu fibra de sticla neagra, cu maner imbracat in piele, compatibil cu coarda fast flight. Banda (brace height) recomandata de vanzatorii europeni este intre 7" si 8"1/2. Este fabricat de Bow Korea, se pare ca este o replica a lui Viper DLX (DeLuxe) fabricat de Internature.

Ce se vede:
Arc usor reflex - deflex, cu fereastra de tragere excentrica (3 mm), intarit la capete pentru coarda fast flight. Forma ascutita a capetele amintind de capul viperei poate fi considerat un element distinctiv.

Ce nu se vede:
Arcul de 45 lbs masurat la o intindere de 28" cantareste 700g iar manerul e drept, destul de incomod dar si destul de lung ca sa permita arcasului o priza mai joasa sau mai inalta, dupa preferinta.
Compatibilitatea cu coarda fast flight e discutabila, dupa 10 sageti cu o coarda fast flight la arcul meu a aparut o fisura de cativa milimetri in fibra de sticla a limbului inferior drept pentru care am revenit la coarda din Dacron cu 16 fire.
Este zgomotos, arcul 'canta' de-a dreptul ceea ce nu-i tocmai potrivit pentru un arc de vanatoare.Dupa ce l-am incercat fara atenuatoare la diverse dimensiuni de banda in gama recomandata n-am sesizat vre-o diferenta privind performanta, poate doar un zgomot mai mic pe la 7"1/4-7"1/2 dar si o pierdere in ceea ce priveste aspectul general (la 8"1/2 imi pare de-a dreptul hidos :) ). Atenuatoarele de lana sau elastic nu mi s-au parut prea eficiente, pentru cei care apreciaza discretia rezolvarea este blana de castor. In fotografia atasata arcul este incordat la 7" si are o inaltime de 165.5 cm de la varf la varf.

Parerea posesorului:
Un arc bine echilibrat, cu recul mic, ieftin datorita calitatii executiei. Pe cele doua limburi se pot vedea pete usor albicioase date fie de calitatea slefuirii fie de lipsa de uniformitate a cleiului folosit. Cele doua laturi nu sunt identice ca aspect, din fotografiile publicate se pare ca toate arcurile sunt asa desi daca la cel cumparat de mine ar fi vopsit partea exterioara nu s-ar mai fi vazut defectul lemnului...
Faptul ca dupa mai mult de 1000 de sageti nu s-a schimbat nimic vizibil in aspectul si comportamentul arcului ma face sa cred ca va rezista destul ca sa-si merite pretul
Kla43_20.JPG
Kla44_20.JPG
Kla45_20.JPG
Kla46_20.JPG
Kla47_20.JPG
Kla48_20.JPG
Kla49_20.JPG
Kla50_20.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply