Sageti suieratoare.

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Sageti suieratoare.

Post by domide » 07 May 2014, 12:21

Salutare,

La intalnirea de la Somesul Rece, am auzit si vazut cateva varfuri suierataoare. In mintea mea a inmugurit ideea de a construi cateva. Zilele trecute, am vazut pe FB o postare cu un varf facut din corn si lemn. Gata, mi-am zis, hai sa-l incerc pe asta. Varianta metalica poate era mai sigura, dar nu am strung... Am facut camera de rezonanta dupa indicatiile de pe FB, si doua capace din lemn de corn.
Din pacate, cel cu gauri mari, scoate un mic suierat, iar cel cu gauri mici este mut.....

Image

Image

Image

Image

Ce sa le mai fac? nu stiu in ce directie sa merg ..... Daca stie cineva link-uri sau un mic ajutor, ar fi bine venit.

Culmea este ca facut dintr-o minge de tenis de masa, in trei minute, a fluierat din prima... dar la astea "traditionale" nu stiu ce sa le fac.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Sageti suieratoare.

Post by calientesistems » 07 May 2014, 16:54

Super idee super inovatie... nu ma gandeam niciodata la o inventie asa de traznita si calumea...
acum nu stiu cat de important este sa fie pe traditional ca nu se prea vede fluierul

stima si respecte pentru munca depusa!
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Sageti suieratoare.

Post by domide » 07 May 2014, 23:17

@calientesistems, nu cred ca ai inteles bine, tot ansamblul, pus in varful unei sageti = sageata suieratoare.

Acest model este traditional Manchu. Erau folosite la vanatoare. Erau construite sa scoata diverse sunete, care captau atentia animalului urmarit. Acesta "incremenea" pentru moment, ascultand sunetul, timp in care arcasul avea timp suficient sa ocheasca si sa doboare vanatul.

Detalii aici:
http://www.manchuarchery.org/content/wh ... tle-arrows

Problema este ca daca nu vad exact care sunt unghiurile la care sunt date gaurile, si alte detalii, este greu sa-l fac sa fluiere.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sageti suieratoare.

Post by ArrowsMaker » 08 May 2014, 09:54

Nu te ajuta clipul acesta? Parerea mea este ca e mai bine sa aiba si varf normal, pentru ca altfel cred ca o poti considera de unica folosinta. :)
https://www.youtube.com/watch?v=MC6pxAdcDsQ

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Sageti suieratoare.

Post by otonel » 11 Jul 2014, 23:48

Am incercat si eu odata sa fac o sageata suieratoare si nu am fost foarte multumit de ea, am luat o teava de 10 subtire i-am indoit capatul cu ciocanul i-am dat un punct de sudura ca sa nu se desfaca la impact si am dat 2 gauri de 4 mm cam la o jumatate de centimetru de capatul sudat, am presat fara lipire pe sageta varful si am tras, prima si a doua oara se auzea la distanta dar cu cat tija imi intra mai tare in varf se micsora camera de acolo si se micsora si sunetul produs, plus ca trebuie de fiecare data curatat varful de pamant sau alte resturi din tinta ca sa sune
Nu am insistat prea mult cu varful ala ca am zis ca nu-si prea are rostul, oricum un fluirat puternic nu cred ca obtii decat cu un varf supradimensionat sau o fluierita de copii atasata de sageata poate dar ti-am povestit ce mi-a iesit mie asa ca schimb de experienta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: Sageti suieratoare.

Post by parlog » 12 Jul 2014, 12:23

Felicitari ,mestere foarte fain varful.Este ca si cel comercializat in magazinele de profil:)

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: Sageti suieratoare.

Post by iceman » 15 Jul 2014, 11:49

salutare
miecea ca sa suiere camera de rezonanta trebui sa aiba grosimea peetilor foarte mica 1mm la fel si partea din fata cea care are gaurile

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Sageti suieratoare.

Post by domide » 16 Jul 2014, 00:45

La întâlnirea de la HD, am sa le aduc, și dezbatem acolo problema
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Sageti suieratoare.

Post by deceneus » 16 Jul 2014, 13:17

parlog wrote:Felicitari ,mestere foarte fain varful.Este ca si cel comercializat in magazinele de profil:)
Varful din poza nu este manufacturat, este varf din magazin. :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Sageti suieratoare.

Post by deceneus » 16 Jul 2014, 13:24

Trebuie sa incerci diferite diametre si diferite inclinatii ale gaurilor pana obtii cel mai bun rezultat, marimea camerei de rezonanta conteaza si ea.
Eu am cumparat 2 varfuri pentru sageti de carbon,in genul celui din poza pusa de parlog. Pana cand am luat un burghiu si am schimbat inclinatia gaurii scoteau doar un fssss. Dupa...fluiera ca un cioban care a stat 6 luni pe munte si s-a trezit pe plaja de fite din Mamaia :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply