backing cu fibra de sticla

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
backing cu fibra de sticla

Post by otonel » 18 Jul 2014, 22:52

Vreau sa fac backing la un arc de salcam cu fibra de sticla folosita in constructii ca sa ies mai ieftin si am gasit fibra de sticla autoadeziva care ar fi usor de aplicat si rapid ceva de genul http://bestbay.ro/materiale_finisaje_in ... gipscarton http://www.sierra.ro/Banda-adeziva-cu-f ... 1794p.html si intrebarea mea este merita sa incerc, oare rezista bine la intindere, sau sa folosesc fibra cu aracet de lemn ori cu rasina epoxi?
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: backing cu fibra de sticla

Post by anasazzy » 19 Jul 2014, 13:45

nu as recomanda fibra asta ,mai repede pinza de in, matase cu epoxy.fibra trebuiesc puse straturi multe sa isi faca treaba si adauga greutate inutila mai bine pinza de in
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: backing cu fibra de sticla

Post by otonel » 19 Jul 2014, 23:19

I-am vazut pe unii pe net facand backingul cu hartie si parea ca le tine bine, m-am gandit la banda aia intr-un singur strat usor de aplicat fara straturi suplimentare dar o sa fac totusi un test cu ea ca sa fiu impacat sau sa scot doar firele in lungime dintr-o banda din aia si sa le lipesc ca nu par asa grele, matase nu am la indemna, panza de in o sa caut si ma gandesc sa incerc caltii pentru instalatii sanitare ca sunt destul de rezistenti si ar iesi ceva cu materiale traditionale
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: backing cu fibra de sticla

Post by ArrowsMaker » 20 Jul 2014, 16:16

Salutare!
Primul meu arc "back-uit" in 2006 era din salcam cu fibra de sticla pentru constructii. Functioneaza si acum desi a luat set prea mare, insa aracetul a crapat dupa vreo 4-5 ani, deci iti recomand epoxi!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: backing cu fibra de sticla

Post by domide » 21 Jul 2014, 19:11

Pana in 25lbs, e ok orice banda sau panza + epoxi, mai sus.... nu tine. Cu banda poate este mai sigur, dar creste consumul de adeziv (sa umpli golurile). Cu panza crapa. Panza de in are deasemenea limitari - pana in 45lbs.

Nu pierde timpul, ori selfbow ori cu fasie de bambus
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: backing cu fibra de sticla

Post by otonel » 27 Jul 2014, 20:29

Concret am facut un arc mai mare ca si mine cu forta la intinderea pe la 30 kg la care i-am intarit termic burta si acuma vreau sa-i intaresc si spatele ca sa nu-mi crape, am cautat o sursa ieftina de bambus in zona dar nu am gasit si de aia am zis sa merg pe fibra de sticla care imi este mai accesibila, oricum ar fi primul meu backing si vreau sa-l fac cat mai simplu. iar la faza cu spatiile alea de umplut si mai multe randuri de fibra ma gandeam sa desfac fibra aia fir cu fir si sa o asez asa iar in capete sa fac si un matisaj peste ea
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: backing cu fibra de sticla

Post by deceneus » 27 Jul 2014, 21:26

Nu cred ca backing-ul cu panza de in netratata are vreo limitare de putere. Daca backing-ul e facut cu rasina epoxidica tine mult si bine,mult mai bine decat un inel de selfbow.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply