Cutitele mele

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Cutitele mele

Post by anasazzy » 25 Nov 2013, 01:46

la calire citeodata sarim de cea ce poate otelul sa suporte si atunci il temperam adica il incalzim in carbuni pe spate fara aport de aer pina se face spatele pe o treime din latime albastru ,atentie se face prin incalziri repetate nu din o singura incalzire.ideal este sa ai urmatoarele culori :pe spate albastru apoi ceva capsuniu apoi auriu pe tais.este etapa cea mai importanta dupa calire alfel stresarea caliri creaza tensiuni care il fisureaza sau nu rezista socurilor folosirii.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cutitele mele

Post by otonel » 18 May 2014, 17:46

Dupa o zi de "ciocanit" am zis sa postez ce am mai lucrat, am reusit sa-mi imbunatatesc cu ajutorul sfaturilor voastre tratamentul aplicat cutitelor, dupa ce am teminat pe primul am dat cu el tare de beton sa vad daca crapa sau are vreo fisura dar am observat o oarecare elasticitate.
Tratamentul pe care l-am aplicat cutitelor a fost: destresare dupa forjare prin incalzire la rosu pana nu mai era magnetic apoi lasat la racit in carbuni vreo ora, normalizare in aer pe directia nord, calire in ulei ars, revenire prin incalzire in carbuni nu mai mult de 10 min consecutiv pana linia albastra a trecut de jumatatea lamei si auriul a ajuns la tais si sunt multumit de rezultatul obtinut.
Am facut si un toporas ca mi-a placut modelul , practic este un toporas de aruncat facut din foaie de arc taiata cu flexul si forjat si calit doar taisul iar lama subtire am facut-o de proba dintr-un arc lamelar din care mai am aproape un metru si vreau sa incerc sa fac o sabie sa vad ce-mi iese.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Cutitele mele

Post by calientesistems » 18 May 2014, 20:38

Frumoase toate !

Sa arunci cu toporul si sa ne spui cum se invarte ,sunt curios.

Respectele mele pentru lucrul frumos si consistent facut cu resurse mici .
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cutitele mele

Post by otonel » 21 Jun 2014, 23:19

Am testat toporul intens intr-o zi la iarba verde si merge bine adica eu sunt multumit, pacat de saracul copac.
Am terminat si ultimul cutit pe care l-am forjat si postat mai sus si care se vrea un fel de sabie mica asa un antrenament pentru sora-sa mai mare care vreau sa o forjez cand o sa am timp, oricum ce mi-a dat mai mult de furca a fost nituirea capatului manerului care a mers destul de greu din cauza materialului cu toate ca era necalit, oricum vreau sa incerc la urmatoarea cu un surub sudat si piulita sa fac strangerea aia nu prin nituire
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cutitele mele

Post by otonel » 09 Aug 2014, 23:48

Am mai facut o sarja de lame forjate ca nu pot sa le mai spun cutite, din care am mai ramas cu satarul si sabia ca macetele sunt pe la prieteni pescari, satarul merge beton inclusiv la taiat lemn ca la capitolul carne inca ii mic porcul ,iar sabia am incercat sa o fac dupa asemanatoare la aspect cu katana dar cum ii prima mai este loc de imbunatatirii problema mea este iarasi slefuirea lamei cel putin la sabie vreau sa scot toate urmele alea care sunt majoritatea de la zgura formata in timpul incalzirii si cu toate ca dau rapid cu peria pe lama fierbinte inainte sa o bat tot mai raman iar pana imi cumpar polizorul ala cu banda de smirghel mai dureaza.
Am vazut ca merge bine smirgaluirea dupa ce pun niste otet pe lama ca sa dizolve oxidul de acolo dar tot mai caut o metoda rapida si eficienta de finisat lama
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cutitele mele

Post by otonel » 29 Aug 2014, 22:43

Am terminat si prima mea sabie forjata, am vrut sa aduc toata la nivel dar nu am reusit pentru ca am facut lama cam subtire si daca incercam sa iau atata la polizor ca sa nivelez toate urmele alea ajungeam sa subtiez prea tare si cred ca o decaleam
Am slefuit-o manual cu smirghel de 120 pana la 1000 si ar mai merge un pic dar cum am slefuit la ea o dupamasa intreaga am zis ca ajunge si asa ca nu am rabdare de japonez.
Oricum sunt foarte incantat de ce mi-a iesit si asa mai ales ca are un tais brici, neavand pe ce o testa m-am jucat cu sticle pline cu apa pe care le taie perfect, patru sticle dintr-o lovitura lasand taietura curata
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cutitele mele

Post by otonel » 29 Aug 2014, 22:57

:) am gresit prima poza cu sticlele (is numai 3 in aia ) oricum nu are importanta
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Cutitele mele

Post by calientesistems » 31 Aug 2014, 13:54

La forjare ai impaturat lama? daca da ,de cate ori?

;)
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cutitele mele

Post by otonel » 31 Aug 2014, 15:37

calientesistems wrote:La forjare ai impaturat lama? daca da ,de cate ori?

;)
Tinand cont ca-i prima mea sabie eu m-am bucurat ca am reusit sa o forjez si calesc dreapta, plus ca a iesit elastica si nu casanta.
Nu am incercat sa o impaturez ca nu cred ca are rost sa fac straturi din acelasi material si mai am pana ajung la nivelul ala plus ca-mi trebuie oteluri diferite si o forja buna.
Poate in viitor o sa incerc dar mai intai vreau sa fac cutite asemanatoare cu otelul de damasc si prima data sa vad cum imi iese forja incalzita cu "wasted oil""
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

WitchKing
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2014, 01:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov

Re: Cutitele mele

Post by WitchKing » 01 Sep 2014, 21:47

ii foarte faina katana, cu atat mai mult cu cat e prima faurita...
la cat mai multe ;) poate vedem si vreo spada pe viitor

Post Reply