Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:
Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by philip » 27 Oct 2014, 11:09

Salut arcasi!
Ma intereseaza sa achizitionez(ca si cadou) un air soft si ma gandeam sa cer niste pareri inainte. Am mai citit pe net recenzii si pareri dar nu ma pot hotara.
Daca aveti ceva experienta va rog sa ma luminati si ajutati cu pareri pertinente care sa ma faca sa ma horarasc o dataaaaaaa!!! :d
Ma intereseaza una din categoria sniper. Ce credeti, care arme sunt mai fiabile cele pe arc sau cele pe CO2? Electrice nu prea am vazut(la preturu accesibile) din categoria care ma intereseaza. Deocamdata atat.(dar am senzatia ca o sa revin) :)
Multumesc!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by morometeb » 28 Oct 2014, 11:47

Salut!
Visul meu mai vechi este un Dragunov pe arc. Mi-e teama ca alegerea am facut-o dupa multe cautari si nu mai tin minte care au fost criteriile. Poate sunt indragostit de "calashnicoave". Poate prefer cu arc pentru ca e mai aproape de realitate... ori poate pentru ca sunt arcas... :P .
Stiu in schimb ca daca vrei sa participi la exercitii in echipa va trebui ca echipa sa fie destul de mare, si fiecare sa aiba misiunea bine definita. Asta deoarece prin natura lui lunetistul nu este eficient in "close combat". Iar o lupta doar intre lunetisti poate deveni ori prea scurta ori prea lunga.
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by philip » 03 Nov 2014, 14:51

HEHEHE!!! Exact la un Dragunov ma oprisem si eu!(SVD Dragunov Koer). Inca mai cumpanesc, pentru ca e cam mare pentru o femeie, iar alternativa(o MB03 Black Well) nu ma incanta pentru ca nu are catare, si inaltator, fiind necesar, obligatoriu, sistemul optic.(asta daca nu vrei sa tragi instinctiv, ca arcasii sau pistolarii Vestului Salbatic).
Arma era doar asa, ca sa avem inca un motiv sa iesim din casa, fara a intentiona participarea la iezercitii de grup. :)
Merci pentru parere si timp Moro!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

Arpad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:03 Aug 2013, 11:41
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:sibiu
Varsta:40

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by Arpad » 05 Nov 2014, 21:33

Decat mb mai bine JG Bar-10. Pt femeie mai bine ceva scurt gen mp5 sau G36, electrice.

Avantul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2013, 19:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:33

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by Avantul » 07 Nov 2014, 20:48

Salut
Poti da mai multe detalli? cam ce suma esti dispus sa cheltui / pentru cine / ce scop ( doar pentru panoplie / tir sau sa joci airsoft)
- pentru jucat airost la rubrica sniper = 141m/s - 170m/s -> distanta de angajare minim 25m
- pentru tir casnic ( stoc nu sunt cele mai fiabile, in majoritatea cazurilor necesita alte imbunatatiri )
- este si varianta electrica - http://www.taiwangun.com/en/aeg-svd-a-k ... aign-id=19
-
ai grija ca legea zice ca nu e voie peste 220m/s, treci de la o incadrare la alta, replicile de airsoft sunt considerate "jucarii" si nu necesita hartie de la politie
cele pe CO2 cam dau peste 170m/s nu sunt constante ( sau necesita multa munca sa le reglezi )
un exemplu de replici :
http://www.taiwangun.com/en/sniper-rifles
sunt si in ro magazine de airsoft dar pare oarecum mai ieftin sa iei de la polonezi
Eu folosesc un M24, dar cu bipod si luneta cantareste 4kg75...

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by philip » 10 Nov 2014, 16:37

Merci mult pentru ajutor!
Pe site-ul dat de Avantul am gasit mai multe posibilitati interesante. Asa cum spuneai, o sa fie pentru "tir casnic", cat timp trag eu o sageata...
MB 03, BAR-10 [JG] si Koer SVD style se apropie cel mai mult de nevoi si buget.
Inca o data, mega multumiri!!! ^:)^
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

Avantul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2013, 19:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:33

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by Avantul » 14 Nov 2014, 16:16

http://www.airsoftromania.com/forum/viewforum.php?f=12
ai aici un topic dedicat sniperelor :)

Arpad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:03 Aug 2013, 11:41
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:sibiu
Varsta:40

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by Arpad » 17 Nov 2014, 16:11

SVD-ul este prea lung pentru tir clasic. Mb03 are mici probleme de fiabilitate si compatibilitate in caz de upgrade. Bar-10 ramane cea mai buna optiune daca vrei replica pe arc. Totusi recomandarea mea ramane pt un electric. Uita-te pe forumul de airsoft este de vanzare un AUG la 300lei. Are teava interna lunga si un gearbox destul de fiabil. Am avut ff multe replici pe arc. Singura care se preteaza tirului asa cum este la cutie este Tokyo Marui VSR.

http://www.airsoftromania.com/forum/vie ... &hilit=aug

Slyder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:08 Oct 2014, 14:49
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:40

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by Slyder » 18 Nov 2014, 21:21

Avantul wrote: ai grija ca legea zice ca nu e voie peste 220m/s, treci de la o incadrare la alta
Salut. Sant nou pe forum si nu vreau sa deranjez pe nimeni cu ce spun, dar limitarea aia de 220 m/s este la armele din categoria C (arme neletale supuse autorizarii) punctul 23 (armele scurte sau lungi cu aer comprimat, care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forţa de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient şi care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s). Armele de airsoft nu trag cu proiectile metalice si mai ales sant incadrate la categoria E - Alte categorii de arme şi dispozitive neletale (unde sant incadrate si arcurile). Daca insa continua tendinta detinatorilor de arme airsoft de a trage cu bile cat mai grele (am vazut de sticla, am auzit ca sant si de metal) si cu o viteza tot mai mare, exista posibilitatea ca pe viitor sa fie supuse notificarii sau autorizarii si a acestor arme. Ca doar atat ii duce mintea pe alesii nostrii.

Avantul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2013, 19:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:33

Re: Avem printre noi si cunoscatori in air-soft?

Post by Avantul » 01 Dec 2014, 21:21

Slyder wrote:
Avantul wrote: ai grija ca legea zice ca nu e voie peste 220m/s, treci de la o incadrare la alta
Salut. Sant nou pe forum si nu vreau sa deranjez pe nimeni cu ce spun, dar limitarea aia de 220 m/s este la armele din categoria C (arme neletale supuse autorizarii) punctul 23 (armele scurte sau lungi cu aer comprimat, care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forţa de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient şi care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s). Armele de airsoft nu trag cu proiectile metalice si mai ales sant incadrate la categoria E - Alte categorii de arme şi dispozitive neletale (unde sant incadrate si arcurile). Daca insa continua tendinta detinatorilor de arme airsoft de a trage cu bile cat mai grele (am vazut de sticla, am auzit ca sant si de metal) si cu o viteza tot mai mare, exista posibilitatea ca pe viitor sa fie supuse notificarii sau autorizarii si a acestor arme. Ca doar atat ii duce mintea pe alesii nostrii.
Problema se pune ca ele pot fi modificate sau unele vin tari din fabrica....
Cum nu suntem egali in fata celor ce aplica legea, mai bine previi decat sa tratezi.

Post Reply