cutter pentru snur de piele

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara
cutter pentru snur de piele

Post by obe22 » 18 Dec 2014, 11:51

Ideea probabil ca exista, mie doar acum mi-a venit, am fost impresionat si m-am gandit sa impartasesc. Pentru snururi mai scurte( limitate la lungimea materialului) si taiate bine, nu se facea sa apelez din nou :') la omu’cu scula de taiere spiralata, si am injgebat asta:
IMG127.jpg
Ai dracu’ de magneti minusculi au o priza puternica, daca pun vreo 3-4 lamele nu se deplaseaza deloc cand sunt si presate cu degetul. Fara maner, ca folosesc extrem de rar si nu se merita o scula dedicata, doar o rapida improvizatie functionala. Pot sa tai cam 1cm latime deodata, ca atata-mi ajung jingasele-mi degetzele.
IMG126.jpg
IMG125.jpg
Sper ca-i de folos, spor
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: cutter pentru snur de piele

Post by cipm66 » 18 Dec 2014, 15:21

"Ascutita" idee!
Chiar la degetzele ma gandeam si eu cand am priviti imaginile...

Este adevarat ca daca nu lucrezi tot timpul cu snur... nu se merita sa faci dispozitve. Desi este fain sa te "aberezi" (cel putin mie imi place daca am timp)
Cu ceva vreme in urma am facut si eu un dispozitiv (http://www.cmuntean.ro/site/diy/leather ... aiere-snur) ... care nici nu stiu pe unde a ajuns.

In alta ordine de idei, de unde ai magnetii, de la hobber? Banuiesc ca sunt cu neodymium.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: cutter pentru snur de piele

Post by obe22 » 20 Dec 2014, 15:38

Cu degetzelele….. cam asa-i. Dupa mult taiat si aranjat de lame am scapat fara nici o taietura, dar la cate zgarieturi superficiale mi-am tras, ma gandeam daca a fost o idee buna sa postez ceva cu potential pericol pentru altcineva. Am facut si eu mai demult ceva lame mai fixate, dar am fost dezamagit de rezultat si mi-am dat seama ca si daca faceam una buna ar fi urmat la fel sa -o pierd sub kile de praf. Cat mi-am taiat acum cu lamele astea imi ajunge multi ani la cat folosesc. Poate uit ideea pana mai urmeaza s-o folosesc.
Despre magneti… numa’ de bine. I-am luat de pe ebay din china ca-s mai ieftini. Astia cica is n40 (mai puternici) si i-am luat initial pentru un "cuier" de sageti care nu-i gata veci. Chiar si unul mic de 2x2 tine o sageata care se balangane normal, dar cade daca-i scuturata tare, peste conditiile normale. Cei de 5x3 daca au spate feros, tin o sageata grea si la 17 Richter . In conditiile in care suprafata de contact e doar varful….varfului.
Oricum, magnetii astia is extrem de practici cu intrebuintari intr-o gramada de proiecte diy.
IMG129.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply