Longbow din lemn de tisa

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
Tabula Rasa
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:11 Jan 2015, 12:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Franta
judet:Var
Varsta:34
Longbow din lemn de tisa

Post by Tabula Rasa » 18 Jan 2015, 17:21

Salut,

Ma numesc Bogdan si sunt pasionat de arcuri de ceva timp, am facut deja un flatbow pe care l-am daruit unui prieten in momentul in care am pus mana pe o bucata de lemn de tisa. Lemnul are 64 inch si destul de drept, am si inceput transformarea lui intr-un lonbow, doar ca, lemnul s-a crapat putin langa maner.

Aveti niste poze aici :
Image
Image
Image

Aici sunt pozele cu crapatura :

Image
Image

Tinand cont ca nu sunt prea experimentat in a face arcuri, acesta este al doilea arc pe care incerc sa-l termin.
Voi ce ati face in continuare?
Last edited by cipm66 on 19 Jan 2015, 12:21, edited 1 time in total.
Reason: inserare imagini

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by florinarnaut » 19 Jan 2015, 20:29

Salut,
daca e posibil sa maresti foarte putin aceasta fisura,introducand o pana adecvata situatiei,incalzesti lemnul cu un pistol de aer cald(cca 45-55 gr C) uniform, timp de 5-10 min. apoi injectezi rasina epoxidica,astepti 2 - 3 min , timp in care pozitionezi lemnul astfel in cat gravitatia sa-si faca treaba(rasina sa ajunga si unde locul este mai ingust), apoi presezi folosind strangatori de tamplarie sau infasori cu un garou elastic. Il ti la cald 3 - 4 zile dupa care continui....
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Tabula Rasa
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:11 Jan 2015, 12:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Franta
judet:Var
Varsta:34

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by Tabula Rasa » 19 Jan 2015, 20:46

Salut,
Mersi mult pentru ajutor, maine ma apuc de treaba, o sa pun poze, sper sa nu fac vreo prostie.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by domide » 19 Jan 2015, 21:44

Salut,

poti incerca varianta cu lipirea. Din cate am vazut, sper sa ma fi inselat, cred ca ai luat prea mult din "albul" lemnului. Initial era o creanga sau din lemn crapat? Nu mai lua din alb, lucreaza doar din laterale si burta, bratele sa fie fusiforme pentru longbow.

Din pacate nu te ajuta prea mult piesa de lemn (cam scurt la 64"), daca nu este prea ingust acum, poate reconsideri si faci tot un flat. Astfel, nu soliciti prea tare manerul cu probleme.

Succes si spor la lucru!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Tabula Rasa
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:11 Jan 2015, 12:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Franta
judet:Var
Varsta:34

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by Tabula Rasa » 20 Jan 2015, 00:25

Salut,
Nu am luat deloc din alb, iar lemnul era o creanga putin indoita, fisura a aparut in prima noapte dupa ce am terminat de lucrat la el in ziua respectiva, nu am pus grasime deloc sau ulei pe lemn, nu m-am gandit ca se va fisura si l-am lasat asa, a doua zi surpriza a si aparut. La inceput m-am gandit sa il tai pe lungime si sa ii pun alta burta tot din lemn de tisa, dar am zis sa cer parerea vostra ca sunteti mai experimentati ca mine in a face arcuri, nu ma gandisem sa incerc sa lipesc fisura, acum am mai multe variante poate o sa iau in considerare si varianta de a face din el un flatbow sau cel putin o tentativa, lateralele au cam 2,5 cm inspre capatul lemnului la 3,5 spre mijloc. Stiu ca lemnul nu are dimensiunile necesare pentru un longbow, dar am zis ca e lemn de tisa si l-am si asociat cu un longbow.
Ce credeti ca este mai bine: sa continui cu un longbow sa sa incerc un flatbow?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by domide » 21 Jan 2015, 22:28

la dimensiunile acestea poti face un flatbow.

este greu de lucrat cu crengile. partea alba da rezistenta lemnului de tisa, de aceea se prefera un bustean crapat, are alb mai mult, inele mai dense si se lucreaza usor. Varianta cu lipirea fisurii este buna, dar nu cred ca este nevoie de 3-4 zile de asteptare. Daca lasi la uscat piesa intr-o camera incalzita normal 20-21grd, poti lasa si 48 ore, si este suficient. rasina, poti sa o incalzesti usor sub o lampa, pana devine translucida si mai fluida, astfel poti sa o injectezi mai usor.

spor!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by florinarnaut » 23 Jan 2015, 01:04

domide wrote:. Varianta cu lipirea fisurii este buna, dar nu cred ca este nevoie de 3-4 zile de asteptare.!
Cele mai bune rezultate in lipirea cu rasina epoxidica se obtin atunci cand cantitatea de adeziv preparata este mai mare, 150g - 250g ,se obtine o omogenizare a amestecului mult mai buna; in situatia actuala necesarul e mic,un amestec de doua picaturi e suficient.Timpul de cristalizare la aceasta cantitate este greu de estimat, asa ca 3- 4 zile de asteptare poate rezolva aceasta problema.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Tabula Rasa
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:11 Jan 2015, 12:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Franta
judet:Var
Varsta:34

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by Tabula Rasa » 23 Jan 2015, 01:25

Salut,

Multumesc pentru sfaturi, am lipit lemnul si am inceput sa-l lucrez din nou, nu stiu cat de bine este, dar fisura a inceput sa dispara, nu prea era adanca si mai am de lucrat. Lucrez doar cu raspila, nu vreau sa risc sa iau prea mult. O sa pun poze maine sau poimaine. Mersi mult de tot pentru sfaturi, va tin la curent.

Tabula Rasa
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:11 Jan 2015, 12:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Franta
judet:Var
Varsta:34

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by Tabula Rasa » 11 Aug 2015, 23:49

Imi cer scuze ca nu am mai scris de mult, nu pot spune ca am fost prea ocupat, pur si simplu nu am mai intrat pe forum.
Revenind la arc, cu parere de rau pot spune ca arcul s-a fisurat si mai rau si l-am abandonat.

Cred ca trebuie mutat la arcuri nereusite.

Partea buna este ca lucrez la un short bow din lemn de ienupar.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din lemn de tisa

Post by domide » 12 Aug 2015, 00:01

Pacat de material si munca. Tisa, desi un superlemn, este si pacatoasa...

Succes in continuare
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply