Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Anunturi de tot felul....
Post Reply
User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:
Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by tiktak » 17 Mar 2015, 18:06

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o chestie.
Astazi ca si in zilele trecute am mers cu Sergiu sa ne antrenam intr-o zona necirculata, pe un spatiu verde in santuri, in fata zid de peste 10m, repet, nici un om nu trece pe acolo ca nu e zona de circulat.
Buon, dupa ce ajungem din spate ne ajung 2 nene de la politia locala si ma intreaba daca am autorizatie pentru TRASUL CU TIRUL, mi-a venit sa rad dar am zis ca ma abtin, sa vad ce vor, si am intrebat: "Ce autorizatie pentru trasul cu arcul am nevoie?" si imi raspund: " De la primarie, cum ca tragi cu arcul"
Si mi-au zis ca orice activitate as face de orice fel am nevoie de autorizatie.
La intrebarile urmatoare mi s-a raspuns asa:
1. De cand am nevoie de asa ceva? - De curand, de mult.
2. Am nevoie de autorizatie numai eu sau si Sergiu? - Daca ai tu este destul
3. Am nevoie de autorizatie doar pentru locul asta sau oriunde as trage? - Ai nevoie de autorizatie ( Inainte mi-au spus ca am nevoie pentru ca vreau sa vin sa trag aici)
4. Si datile trecute atat aici cat si in alte locuri cand au mai veniti de la politie ca voi de ce nu mi-au cerut nimic? - :-??

Tin sa mentionez ca niciunul dintre ei nu s-au prezentat, si fetzele lor nu imi prea inspirau a treaba buna, plus ca nu au venit unul langa altul, ne-au inconjurat asa, unu dintr-o parte mai de sus si altul pe unde am venit noi.

Deci prin urmare trebuie sa merg la primarie sa cer autorizatie sa ma antrenez pe spatiul public si sa platesc taxa sau nu?
Lăudată fie truda care caleşte.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by domide » 17 Mar 2015, 22:44

Este vorba de Cetate in Alba, nu? Daca este asa, posibil sa va trebuiasca o "autorizatie locala". Luati legatura cu cineva din administratie si poate rezolvati ceva . Neii erau de la politie sau comunitara? Este important... . Ca sa fiti siguri tipariti paragraful din legea armelor referitor la arcuri, si il prezentati daca este cazul.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by tiktak » 17 Mar 2015, 23:03

Erau comunitari deastia blegi. ca nu stiau sa vorbeasca cu mine. Maine merg si pana la primarie sa vad ce-mi zic oamenii de pe acolo.
Lăudată fie truda care caleşte.

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by tiktak » 18 Mar 2015, 12:13

Pan' la urma am fost pana la primarie sa vad ce-mi zic oamenii de acolo, surprinzator de placuti, nu m-au enervat deloc, am explicat acelasi lucru la 4 oameni de la 2 birouri diferite si toti mi-au spus ca daca taxez, sau nu lucrez cu bani nu am nevoie de nimic.
Lăudată fie truda care caleşte.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by florinarnaut » 18 Mar 2015, 22:38

tiktak wrote: si toti mi-au spus ca daca taxez, sau nu lucrez cu bani nu am nevoie de nimic.
Salut,
scuze dar nu inteleg...poti explica care a fost rezolvarea unei asfel de situatii?
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by Mugurbb » 18 Mar 2015, 23:08

Salut!

Din proprie experienta: Pe un teren public, am obtinut o permisiune scrisa de la administratorul terenului (in cazul nostru o societate de stat). A fost obtinuta pe baza de cerere, in care ATTOAN isi asuma responsabilitatea posibilelor accidente si se angaja sa ia masuri de protejare a celor care trec prin zona.
Am fost vizitai de politie si pe baza acestui act am fost lasati sa ne desfasuram activitatea de tir cu arcul.

Ma gandesc ca ar fi bine sa obtineti un astfel de act ca sa nu mai aveti discutii.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by tiktak » 19 Mar 2015, 01:06

Greseala mea.
Daca NU taxez, sau daca nu lucrez cu bani, adica daca facem doar ceea ce facem noi, nu avem nevoie de nimic.
Probabil se referea la cei ce percep o taxa pentru a trage cu arcu, si a facut referire la Arpi, ce-l care isi instala in cetate poligon de Tir cu arcul pentru public, contra cost.
Doar cum a spus Mugur, e bine o autorizatie de genul, insa nu stiu daca se elibereaza si pe Persoana fizica, si nici nu am club.
Deocamdata nu imi iau nimic si ii mai astept, astazi nu au venit, poate data viitoare.
Lăudată fie truda care caleşte.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by domide » 19 Mar 2015, 01:27

Eu zic sa intrebi la administratia cetatii -daca este asa ceva-sa fi sigur ca ai permisiunea lor. Poti si sa faci pe niznaiul, probabil ai treaba cu "comerciantii". Dar o copie dupa paragrafele din lege nu strica
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
doki
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:48
Joined:09 Apr 2013, 09:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:44

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by doki » 17 Apr 2015, 08:12

Alex, nu mai bine iei tu legatura cu Gabi Todor de la herghelia de la Drumul Dragostei ? De 2-3 ori pe saptamana iesim dupamasa dupa ora 5 si tragem sub acoperis (in manej) . Are Gabi 2 stoppere de 1m, baloti de paie, nu te ploua nu te bate vantul dar mai ales nu are nimeni treaba cu nici o autorizatie ...
Cand trag in cetate si pe mine ma mai intreaba cate un comunitar nou venit in bransa care nu stie despre contractul meu cu primaria ... dar la mine e alta poveste, deci contract obligatoriu mai ales partea cu asumarea tuturor responsabilitatilor.

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Autorizatie pentru trasu' cu "tiru"

Post by tiktak » 17 Apr 2015, 09:29

mie nu imi place sa depind sau sa incurc pe altii. de aceea prefer sa ies langa mine cand pot sau cand vreau.
Nu au mai venit domnii deloc. si-au dat seama ca un e nevoie de nimic.
Lăudată fie truda care caleşte.

Post Reply