reglaje arc compound

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
reglaje arc compound

Post by otonel » 05 Apr 2015, 16:16

Nu ma consider chiar incepator in folosirea arcurilor compound, dar am cumparat recent un arc cu scripeti EZ archery de la Decathlon , dupa ce l-am desfacut acasa am gasit o hartiuta cu desene care oricum nu mi-a fost de mare folos, i-am montat tija pe care culiseaza ghidajul corzilor si aparatul de ochire.
Acuma ce nu stiu este cum se ocheste cu aparatul ala de ochire ca nu are vizor pe coarda,cum sa reglez suportul de sageata ca sa si stea sageata pe el (oricum pare foarte prost) si sa fie sageata pe centru.
De asemenea puterea arcului am citit ca este maxim 45 livre,coarda este fixata pe came in pozita de mijloc si ca sa ii schimb fixarea corzii si puterea care ar fi procedura, am vazut doua gauri in came daca il incord si bag 2 imbusuri in gaurile alea pot schimba fixarea corzii fara presa oare.
Am nevoie de un pic de ajutor ca sa il fac un arc compound cum trebuie, acuma la pretul ala intradevar nu pot avea mari pretentii dar parca as vrea sa-mi bag un pic manautele in el ca ii un arc practic si cred ca poate fi imbunatatit dupa ce o sa-l reglez intai
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: reglaje arc compound

Post by Mugurbb » 06 Apr 2015, 08:38

Salut si felicitari pentru achizitie!

Aici: http://archeryhistory.com/archerytalk/T ... rchery.pdf gasesti foarte multe informatii utile despre ceea ce te intereseaza. Doar rabdare sa ai.

Despre arcul tau nu stiu sigur, dar s-ar putea sa iti trebuiasca o presa.

Daca totusi nu te descurci, incearca sa iei legatura cu userul "Deceneus" de pe forum.

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: reglaje arc compound

Post by deceneus » 07 Apr 2015, 20:02

Puterea se regleaza din cele doua suruburi care tin bratele. Ca sa o scazi desfaci acelasi numar de ture si de la bratul de sus si la cel de jos. Puterea scade cam 2.5 lbs pe tura. In general la arcurile astea care folosesc tehnologie de acum 30 de ani, nu desfaci mai mult de 4 ture de la pozitia de strans total.A ar trebui sa ai niste indicatii in cartulia lui despre asta. Asa ca daca arcul este specificat ca are 45 de livre ,o sa-l poti da in jos aprox. 10 livre. La tipul asta de came ,daca schimbi pozitia corzii pe cama, o sa-ti modifice let-off-ul, lungimea de tragere (cu aproximativ 1/2 inchi in sus sau in jos fata de 28" cat are specificat si care lungime este acum asa cum il ai in pozitia de mijloc), si putin puterea.
Atat sprijinul de sageata cat si sight-ul cu care este dotat arcul sunt modele tot de acum 30 de ani cand pe compound se foloseau aceleasi accesorii ca si pe recurve.
Singurele reglaje pe care le ai pentru sprijinul de sageata sunt stanga-dreapta si arculetul lateral mai sus sau mai jos.
Cu sight-ul acela si fara peep pe coarda va trebui sa ochesti ca si recurve-ul olimpic,sa ai un anchor point foarte stabil si sa aliniezi coarda cu pin-ul si cu tinta. Dar ar fi mai usor sa-ti cumperi un peep cu tub de cauciuc si sa-l instalezi pe coarda ca sa-ti fie mai usor sa ochesti, costa maxim 25 de lei.
Din cate observ nu ai nici release ( nu ai d-loop instalat pe coarda ),si inteleg ca o sa tragi cu degetele. Ca sa ai un punct de ancorare constant arcul ar trebui sa fie reglat perfect pentru lungimea ta de tragere.
Si da,ai dreptate, la banii pe care i-ai dat pe arcul asta nu poti sa ai pretentii, dar gresesti cand spui ca e un arc practic si ca poate fi imbunatatit. Avem o vorba " nu poti face din rahat bici sa si pocneasca ". Nu te supara ca sunt asa direct ,sunt sigur ca acum esti extrem de incantat de achizitie si nu as fi vrut sa te dezamagesc,dar iti spun parerea mea despre arcul asta si altele facute in Taiwan,bazata pe experienta mea in materie de arcuri compound.Arcurile compound,spre deosebire de alte arcuri, nu se cumpara ca la piata pentru ca arunci banii in vant. Daca iti place sa tragi cu arcul iti spun de pe acum ca mai mult de trei luni nu o sa-l tii, o sa-ti doresti un arc. Asa ca experienta si sa inveti ABC-ul compound-ului taiwanezul e foarte bun. O sa te invete ce sa eviti daca o sa-ti cumperi vreodata alt arc compound. Si bucuria ce ti-o aduce el este dubla....acum ca l-ai cumparat si cand o sa reusesti sa-l vinzi :)
Iar daca iti faci timp ,urmeaza sfatul lui Mugur si citeste lucrarea lui Allan, Nuts&Bolts of Archery o sa inveti foarte multe despre cum functioneaza si cum se regleaza un compound , tehnica corecta de tragere , sageti si multe altele.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: reglaje arc compound

Post by otonel » 09 Apr 2015, 00:45

Multumesc de raspunsuri, am citit cartea si este foarte utila.
Deceneus ai dreptate , deocamdata sunt la faza de incantat si sper sa ma tina cat mai mult ca bani sa-l schimb cu unul mai performant nu o sa am curand.
Ca sa o scazi desfaci acelasi numar de ture si de la bratul de sus si la cel de jos. Puterea scade cam 2.5 lbs pe tura. In general la arcurile astea care folosesc tehnologie de acum 30 de ani, nu desfaci mai mult de 4 ture de la pozitia de strans total.A ar trebui sa ai niste indicatii in cartulia lui despre asta. Asa ca daca arcul este specificat ca are 45 de livre ,o sa-l poti da in jos aprox. 10 livre. La tipul asta de came ,daca schimbi pozitia corzii pe cama, o sa-ti modifice let-off-ul, lungimea de tragere (cu aproximativ 1/2 inchi in sus sau in jos fata de 28" cat are specificat si care lungime este acum asa cum il ai in pozitia de mijloc), si putin puterea.
Dar eu nu vreau sa-i scad puterea ci sa io cresc, deci daca mut coarda in santul din exterior al camei imi creste un pic puterea si se schimba si lungimea de intindere nu , am vazut ca il pot bloca cu ajutorul gaurilor din cama, cred ca merge si batul de la sageata bagat acolo
Suportul ala de sageata din plastic nu-mi place de nici un fel si vreau sa-l schimb cu unul facut de mine deocamdata si ma atrage mult modelul asta cu arc http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... B4QMygAMAA
Am inteles ca daca eliberez coarda cu degetele suportul de sageata trebui sa fie mai in afara decat la tragerea cu declansator.
Cu sight-ul acela si fara peep pe coarda va trebui sa ochesti ca si recurve-ul olimpic,sa ai un anchor point foarte stabil si sa aliniezi coarda cu pin-ul si cu tinta.
mai bine ochesc instinctiv decat asa iar peep am vrut sa-mi fac eu unul numai ca dupa aia o sa am nevoie si de d loop si release si am gasit ceva pe net care mi-se pare mai practic si rapid http://www.extremeop.com/products.eliminatorpro.php http://peepeliminator.com/ acuma nu stiu care ar fi parerea unui cunoscator legat de sistemul ala ca la pusca
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: reglaje arc compound

Post by deceneus » 09 Apr 2015, 23:01

Suportul acela de sageata este si el mai mult pentru arcuri recurve. Daca o sa tragi in continuare cu degetele ti-ar fi bun un whisker biscuit. Cel mai bun sistem de ochire pentru compound ramane tot cel cu sight si peep. Sunt pe piata mai multe sisteme cu "peep eliminator" ,functioneaza, dar nu se ridica la precizia sistemului clasic.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: reglaje arc compound

Post by otonel » 24 Apr 2015, 22:27

Am facut un suport improvizat pentru sageata dintr-o periuta de dinti care a functionat mai bine decat m-am asteptat, un matisaj pentru nock si unul pe post de peep sight, am iesit cu el la iarba verde si am tras pana m-au durut degetele din cauza unghiului ascutit al corzii.
Am vrut sa-mi cumpar un suport de sageata whisker biscuit dar am ramas dezamagit de preturi, in opinia mea nu merita 200 lei un suport din ala asa ca am comandat doar partea cu periile cu 30 lei si un peep sight cu 10 lei.
Acuma problema mea este unde gasesc un surub de 8 mm cu pasul de 1 ca sa fixez suportul care sustine mai departe partea cu periile de la whisker biscuit ca nu gasesc pas asa marunt iar surubul arcului este din plastic
Peep sight-ul are interiorul de 3 mm si nu ma multumeste deloc adica cu varianta matisata loveam lejer tinta la 40 m pe cand cu peep sight nu am asa precizie, am ales gresit diametrul interior al acestuia, ce diametru imi trebuie pentru precizie buna la distanta.
Mai am nevoie si de un release si am gandesc daca ar face treaba unul simplu ca acesta https://www.youtube.com/watch?v=5-s4eMU84fA sau sa fac unul mai complicat ca acesta https://www.youtube.com/watch?v=C9KYfBVECyU
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

adydeac
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:27 May 2013, 09:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Floresti
judet:Cluj
Location:Floresti, Cluj
Contact:

Re: reglaje arc compound

Post by adydeac » 26 Apr 2015, 12:45

Salut!

Foarte... "indraznet" proiectul tau! Vad ca iti place sa manufacturezi, dar din pacate nu ti-ai ales foarte bine domeniul, in special componentele de compound.
Trebuie sa ai in vedere ca ARCUL NU ESTE O JUCARIE, in special un arc cu scripeti!!! Sunt ARME! Si, prin definitie, armele sunt folosite pentru a ranii, a produce leziuni (si chiar moarte). Nu e de joaca cu asa ceva! Iar periuta aia de dinti prinsa cu sarma de sprijinul ala de sageata este un adevarat pericol, atat pentru tine cat si pentru cei din jur!!! Cu atat mai mult ca nu tragi cu el intr-un perimetru controlat, cum ar fi un poligon sau o curte privata, unde poti sa eviti orice accidentare a celor care sunt preajma ta.
Suportul acela whisker biscuit pe care l-ai luat este de fapt partea consumabila de la suportul de sageata. Iti mai lipseste o componenta care se prinde de arc. Si nu, nu e 200RON (probabil ca iti place sa exagerezi ca sa iti motivezi mania de a face totul cu manuta ta), ci in jur la 80 RON cu tot cu partea aceea ce ai cumparat-o tu:
http://www.arcuri-sageti.ro/cumpara/spr ... iscuit-205

Arcurile compound imprima o viteza si o forta sagetii (ca sa nu mai vorbim de trepidatiile din arc) incat toate accesoriile trebuie sa fie de foarte buna calitate! Ceea ce vrei tu sa faci cu el se cheama CARPEALA, iar la o arma (fie ea si neletala) este un pericol categoric! ASA NU!

Eu personal daca te-as vedea ca tragi cu asa ceva intr-un spatiu public, chiar si la un concurs, as cere organizatorilor sa nu te mai lase sa tragi sau as chema Politia pe loc, sincer!

Daca tot vrei sa te apuci de manufacturi, iti recomand arcurile clasice (recurve, flatbow, long bow, horse bow, etc). Chiar daca nu sunt atat de "fancy" precum recurve-ul tau luat din Decathlon, sunt mult mai sigure in manuire si vei cheltui mult mai putini bani pe accesorii. Arcurile compound, fiind o categorie pe care multi o numesc "ARCURI DE VANATOARE", este cam de 2-3 ori mai scumpa decat orice alta categorie de arcuri - nu incerca sa faci rabat la calitate cu improvizatii pentru ca o sa iti para rau, iar un dosar penal nu cred ca iti va prinde bine!

Succes!

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: reglaje arc compound

Post by otonel » 26 Apr 2015, 14:33

Din punctul de vedere al tau ai dreptate dar exagerezi (dosar penal pt ce) daca pun pe cineva in pericol sunt doar eu , suportul ala de sageta improvizat a fost doar temporar si ce se putea intampla era doar sa se rasuceasca de acolo in fine acuma nu mai este montat am facut partea cealalta de suport din aluminiu si surub de 8 mm cu pas mic am gasit unul de la o planetara de camion.
Oricum nu asta este directia in care vreau sa o ia discutia am inteles ce ai spus referitor la siguranta utilizarii arcului si ce vreau sa fac este sa il modific in stil diy in sensul de a completa elementele care ii lipsesc ca sa am un compound complet cu aparate ochire, release si alte maruntisuri.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

adydeac
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:27 May 2013, 09:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Floresti
judet:Cluj
Location:Floresti, Cluj
Contact:

Re: reglaje arc compound

Post by adydeac » 27 Apr 2015, 02:02

Din nou iti spun: NU TI-AI ALES DELOC BINE ARCUL PE CARE SA FACI DIY!!! Nu te juca cu asa ceva pt ca o vei pati si tu si cei din jur! Gandeste-te un pic ce se va intampla daca respectivul suport de sageata pe care il aveai sau pe care l-ai mesterit acum s-ar fi rupt sau se va rupe - sageata va avea o traiectorie total aiurea, viteza va avea destula, se prea poate sa lovesti pe cineva care se afla in fata ta, dar la un unghi relativ safe (in ideea ca tragi drept) sau daca ricoseaza din pamant sau vreun obstacol intalnit.
Acelasi lucru se intampla si cu un release facut de tine - se prea poate sa iti scape coarda cand te astepti mai putin si risti sa ranesti pe cineva din preajma ta si aproape sigur pe tine!
Am facut si eu greseala sa las incepatori sa traga cu un compound asemanator cu al tau (varianta de 65#, dar setat la 40#) indoor. A tras drept in perete, iar sageata a ricosat fix pe langa urechea lui si a spart un geam in spate!
Din nou, NU TE JUCA CU ASA CEVA!!! Strange bani si ia-ti echipamentul corespunzator pentru el!

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: reglaje arc compound

Post by otonel » 27 Mar 2016, 23:00

Am revenit la postare nu neaparat in ideea de a-i arata lui Adi ca nu are dreptate ci de a prezenta arcul dupa aproape un an de folosinta , suportul de sageata se afla inca la locul lui iar peep sight-ul nu a stat cum am vrut si l-am inlocuit cu niste sfoara matisata pe care o folosesc ca si reper de ochire si cu care am tras binisor si la 40 m.In afara de suportul de sageata si peep sight nu prea ai ce sa-i faci la arc, am schimbat pozitia corzii pe cama dar nu am obtinut cine stie ce crestere a puterii , iar release am zis ca nu merita sa ma chinui sa fac unul cand unul pe aliexpress ii 16 dolari(pe care il astept de o luna sa ajunga), unde am comandat si fibra de sticla ca sa o folosesc la aparatele de ochire
Dupa un an de la ultima discutie pot spune ca am tras cu arcul fara incidente, la inceput ma incantat acuma ce-i drept as vrea ceva mai puternic , iar eu din principiu daca nu-mi convine ceva il modific cum vreau eu fie el arc, arma sau masina
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply