Asimetrie takedown

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33
Asimetrie takedown

Post by Lenroc » 05 Jul 2015, 15:05

Salutare, am achizitionat un arc nou, Bearpaw takedown recurve Field Star 32lbs @28". Ideea este ca sunt atat de incepator incat am o intrebare probabil banala pentru cei cu experienta, sper sa nu radeti prea tare. Am observat o asimetrie dupa ce am montat coarda. Am facut poze si se pare ca si cand nu are coarda pusa tot asimetric este. As dori sa stiu daca este normal, sau este cumva un defect de fabricatie. Multumesc.

http://grab.by/IzQS
http://grab.by/IzQU

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Asimetrie takedown

Post by Mugurbb » 07 Jul 2015, 10:20

Salut!

Cred ca ar trebui sa intrebi vanzatorul si/sau producatorul ca sa te lamuresti. Si mie mi se pare ciudat...
Silence is golden and Duct Tape is silver.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Asimetrie takedown

Post by obe22 » 08 Jul 2015, 08:35

Pozele astea cu “grid” is relativ relevante, dar ocazional pot si sa fure ochiu’ daca arcul nu e aliniat perfect. Asimetric inseamna cu bratele de lungimi diferite si/sau cu tiller dezechilibrat. Compara lungimea bratelor si cu arcul strunit masoara distanta de la coarda la brat (perpendicular pe coarda) din loc in loc, sus si jos la distanta egala de nockuri.
Daca bratele sunt egale, teoretic arcul nu e asimetric.
Daca distantele de la coarda la arc nu sunt egale la ambele brate atunci e un tiller neechilibrat. Aici se poate lucra putin din suruburi, slabind bratul mai tare (cu distanta mai mica pana la coarda).
Daca nicicum nu iasa, atunci probabil e un defect.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Asimetrie takedown

Post by Sharpshooter » 08 Jul 2015, 12:54

Verifica daca cele 2 brate au aceeasi lungime . Arcul asta pana la o putere are un tip de brate si mai departe la o putere mai mare are alt tip . De asemenea paraca sunt si 2 manere de lungimi diferite la Field Star poate au dat un brat mai lung si unul mai scurt din greseala .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33

Re: Asimetrie takedown

Post by Lenroc » 08 Jul 2015, 18:12

Va multumesc pentru raspunsuri, au fost de mare ajutor.
@Mugurbb, am sunat la vanzator si mi-a spus ca nu este o problema cu arcul. Daca trage bine e ok.
@Sharpshooter, am masurat bratele si au aceeasi lungime. Sunt identice. Au si aceeasi serie stantata pe cantul bratului.
@obe22, am masurat doua distante si una era cu 5mm mai mare. Asa ca am slabit putin surubul si am pus coarda la loc. Acum este totul ok.
Intrebarea mea acum este: acum cu un surub mai slabit, se poate desface mai mult in timp ce trag? Sau e ok asa?

Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33

Re: Asimetrie takedown

Post by Lenroc » 08 Jul 2015, 20:09

Va multumesc pentru raspunsuri, au fost de mare ajutor.
@Mugurbb, am sunat la vanzator si mi-a spus ca nu este o problema cu arcul. Daca trage bine e ok.
@Sharpshooter, am masurat bratele si au aceeasi lungime. Sunt identice. Au si aceeasi serie stantata pe cantul bratului.
@obe22, am masurat doua distante si una era cu 5mm mai mare. Asa ca am slabit putin surubul si am pus coarda la loc. Acum este totul ok.
Intrebarea mea acum este: acum cu un surub mai slabit, se poate desface mai mult in timp ce trag? Sau e ok asa?

Arpad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:03 Aug 2013, 11:41
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:sibiu
Varsta:40

Re: Asimetrie takedown

Post by Arpad » 08 Jul 2015, 21:39

Nu trebuie sa existe asimetrie. Am avut. Pune bratele invers si vezi daca asimetria se muta odatata cu bratul. Daca da atunci este din brate, probabil de puteri diferite. Daca nu atunci este manerul. Nu ar fi primul. Aceste arcuri "low cost" sunt facute sub brand Bearpaw, probabil de Ragim.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Asimetrie takedown

Post by obe22 » 10 Jul 2015, 11:57

Bratele firmelor comerciale sunt produse si tilerite in serie. Oricat s-ar respecta reteta si constanta in productie, prea multele variabile incontrolabile duc la mici diferente. Se intampla si la case mai mari, nu doar la cele ieftine, dar e adevarat ca standardele ctc sunt mai slabe. Cum spunea Arpad, e posibil ca bratele sa fie ok, dar manerul sa aiba unghiurile de prindere a bratelor usooor diferite sus-jos.
Reglarea tillerului din suruburi e unul dintre primele lucruri care sa face la reglarea-tunarea arcurilor care permit asta. Chiar daca bratele sunt perfect identice si prinse la exact acelasi unghi, sunt arcasi care isi modifica tillerul din suruburi conform stilului personal ( locul prizei pe coarda). Desi ideal ar fi ca ambele suruburi sa fie bine stranse, solutia asta e cat se poate de ok, de acceptata si de practicata.
Grija la cat slabesti, surubul trebuie sa fie infiletat un numar de ture sa asigure totusi o fixare puternica. Slabeste surubul doar atat cat sa fi convins ca nu sare dupa 1000 de trageri. Nu stiu sa spun la surubul ala cate ture maxim sa-l slabesti, dar si astea sunt facute sa reziste la arcuri de 2-3 ori mai puternice, deci nu-i motiv sa te ingrijorezi, doar sa nu exagerezi cu desfiletatu’.
Surubul nu prea se desface singur in timpul tragerii, fiind presat de bratul incordat. Oricum, dupa ceva sute de sageti verifica din nou distantele respective. Daca sunt inegale, inseamna ca s-a desfiletat ( ma indoiesc, dar e posibil sa se intample). Fiind incepator, o sa-ti spun si ca probabil vor scadea ambele, dar asta din cauza intinderii/dezrasucirii corzii. Alta metoda de verificare: surubul de obicei se strange initial la maxim, dupa care se desfileteaza un nr de ture x. Dupa sutele de sageti trase, strange-l iar la maxim. Daca pentru asta trebuie x ture si inca ceva, din nou inseamna ca s-a desfiletat. In cazul asta poti sa mai intepenesti filetul. Locktite-ul e prea puternic si greu de desfacut, Mugur m-o invatat cu ceva ceara de albine sau prenadez ( cred ca mai bine ceara ca mai impiedica rugina, la mine a functionat la varfurile de sageti unde desfiletarea in tinta e mult mai puternica). Pur si simplu saturezi filetul cu ceara de albine solida.
Singura problema e ca apar vibratii si zgomote daca bratul nu e bine strans. Care nu e neaparat o problema, decat daca te deranjeaza ( pe mine personal la maxim, pe altii deloc). O bucata de piele sau de cauciuc din camera de bicicleta intre maner si brat le mai atenueaza.
Oricum, cred ca ce ai tu e un arc cat se poate de ok fara vreo problema majora, trage cu el pana-i sar shoroafele (doar la figurat) !

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Asimetrie takedown

Post by Sharpshooter » 10 Jul 2015, 21:09

Obe are dreptate nu ai problema daca surubul de la brat nu e strans la maxim poti trage linistit cu el asa mult si bine . Cand pui coarda pe arc se rigiidizeaza tot ansamblul nu se va desface . Ar fi bine de stiut daca schimbi bratele intre ele daca se mentine asimetria . E adevarat arcul e low cost facut de Bearpaw in Italia la fabrica Ragim . Coarda se va intinde mult si bine ar trebui schimbata dar asta mai tarziu . E un arc ok sa incepi cu el asa cum zice si Obe da-i si trage cat poti e mult abuzeaza-l ca nu va pati nimic .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33

Re: Asimetrie takedown

Post by Lenroc » 17 Jul 2015, 01:10

Merci obe22 pentru timpul alocat problemei mele, cu raspunsul asta m-am lamurit complet.
Sharpshooter am schimbat bratele intre ele, si am observat ca asimetria se mentine dar in loc de 10mm scade la 5mm.
Acum am strans subururile la max, dupa care la bratul de jos am desfiletat 1 tura si un sfert surubul, acum distantele sunt egale. Am urmat sfatul lui obe22 si am pus ceara pe filetul suruburilor (ceara pe care am luat-o pentru coarda). Pana sa pun ceara, suruburile aveau un joc pana le infiletam la maxim, de cand am pus ceara totul este ok. Deja se simte ca sunt mai stabile si nu au cum sa se desfileteze singure (bine, asta doar in capul meu, cred ca ceara are efect Placebo :) ).
Acum am sa il folosesc in continuare pana le sar fulgii la sageti. Abia astept sa treaca ceva timp sa ma lamuresc eu cum e treaba cu trasu' asta, ca am inceput de jos ca sa zic asa 5m ... 10m ... 15m ... Dupa ce ma plictisesc de arcul asta si simt ca imi trebuie ceva mai tare, cred ca deja am pus ochii pe vreo doua arcuri. Unul este Blackidow-ul lui Sharpshooter :d, cred ca este un super arc, cam scumpicel dar cred ca merita. Al doilea este Bear 48" Super Mag, dar ma ingrijoreaza cateva comment-uri despre proasta lui constructie, bine acum nu stiu daca erau comment-uri rautacioase sau chiar asa este...
Anyway hai ca am deviat spre offtopic, multumesc inca o data pentru ajutor la toata lumea.

Post Reply