Intrebare - Alegere Arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Intrebare - Alegere Arc

Post by Andrei » 06 Jul 2011, 14:31

Bun,
Am fost infestat cu microbul trasului cu arcul de cativa prieteni impatimiti si ei de acest sport... totusi inainte de a ma mai inhaita cu ei la noi trageri as dori sa intreb si eu pe cei mai avizati, ce tip de arc imi recomanda sa achizitionez.

Sunt o persoana de inaltime 195cm, in copilarie am facut baschet, dar totusi nu am o constitutie fizica foarte solida, din cate am inteles are mare relevanta forta (medie a mea) si inaltimea (mare) la alegerea arcului. Asa dar doresc sa imi recomandati un arc. Am tras cu un arc foarte bun la un moment dat, Yamaha din materiale artificiale, totusi era un arc destul de scump, nu intentionez sa depasesc suma de 600RON la achizitia acestui arc, ce imi recomandati? Poate fi nou sau folosit, as prefera totusi un arc pt incepatori, usor de utilizat... :)

Cu respect,
Andrei

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by liviu » 06 Jul 2011, 22:07

Salut,

Iti trebuie un arc pe care sa-l poti intinde la 33 de inchi in siguranta (poate ca la inceput vei intinde mai putin, dar la inaltimea ta intinderea naturala ar putea fi de 33 de inchi sau chiar putin peste).

Legat de forta: din ce ai scris nu-mi dau seama prea bine cum stai la acest capitol: totusi, din descrierea ta si din faptul ca esti la inceput, as zice intre 20% - 22% din masa ta (daca, spre exemplu, ai 90 kg, ar insemna 18 - 20 kgf, adica intre 40 lbs si 44 lbs. Mai degraba un 44-45 lbs la intinderea de 33 de inchi, adica un 32-35 lbs masurati la intinderea standard, de 28 inchi (intindere la care producatorii dau puterea arcului)).

Nu iti voi recomanda o marca si un model anume, in primul rand fiindca nu stiu ce arcuri tolereaza bine si functioneaza bine la intinderea de 33 de inchi. (Aici sper ca alti arcasi sa iti poata propune niste variante bune.)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by Dediu00ro » 06 Jul 2011, 22:08

Pai la inaltimea ta probabil intinzi 30-32 de inch poate mai mult, depinde poti sa faci un test. http://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM
Ar trebuii sa iei in calcul ca puterea arcului se da la 28", si un arc la 28" care are 60 de livre poate avea chiar si 70-75# la intindere mai mare 30-31". Daca ai facut testul de ochi dominant (http://www.youtube.com/watch?v=sncwpYapswk) ramane doar sa alegi tipul arcului, recurve , longbow, traditional(fara fereastra), poate chiar compound dar la banii astia nu gasesti nimic calitativ.

Daca te duci pe un arc cu fereastra de tragere eu pot sa iti Recomand arcurile Samick destul de ieftene si rezistente si usor de utilizat si destul de perfomante pentru banii dati.
Cam cat de puternic era arcul cu care ai tras si cat de confortabil se simtea?, normal la inceput ar fi bine sa alegi un arc ceva mai slab ca sa poti sa iti dezvolti tehnica, iar dupa asta dupa vreo 2-3 luni de tras cu arcu poti sa iei un arc mai puternic sau un set de brate mai puternice (in caz ca alegi takedown) daca te pasioneaza arcurile mai tari.
Last edited by Anonymous on 06 Jul 2011, 22:10, edited 1 time in total.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by gabizi » 07 Jul 2011, 09:58

Hai la intalnire!
Vei avea ocazia sa tragi cu mai multe tipuri de arcuri (longbow traditional, lat, recuve, orientale mongol, maghiar, hun,etc... olimpice,compound) si de diferite puteri.

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by Shirak » 07 Jul 2011, 12:37

gabizi wrote:Hai la intalnire!
Vei avea ocazia sa tragi cu mai multe tipuri de arcuri (longbow traditional, lat, recuve, orientale mongol, maghiar, hun,etc... olimpice,compound) si de diferite puteri.
E cea mai buna recomandare. Sa incercei mai multe tipuri, modele, puteri...sa nu vorbim de sfaturi utile ce poti primi de la cei care au tras cateva duzine de sageti.
Pentru incept, eu ti-as recomanda sa nu te duci spre extremitati cu pret, putere, design...ceva de genul ce zicea si Dediu00ro, un arc cu fereastra, de putere mijlocie(pentru tine).
succes! :)

Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by Andrei » 07 Jul 2011, 15:05

Multumesc pt promtitudine si pentru multitudinea de sfaturi... arcul cum care am tras eu era de putere medie... nu era un arc foarte tare. Intalnirea imi suna interesant, unde se va petrecea ea, in Timisoara si cand? Sau in zona.


Andrei

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by florinarnaut » 07 Jul 2011, 19:28

Salut!
Nu este ceva rau in a incerca diverse arcuri ca model , forta,....numai ca ne avand experienta nu vei reusii sa sesizezi diferentele intre modele, doar forta va fi evidenta.
Modelul nu conteaza f. mult iar ca forta ..tre sa poti sa-l ti lejer la fulldraw cca. 5 secunde, fara tremurari - intinderea arcului nu trebuie sa-ti afecteze concentrarea,nu esti halterofil, principala preocupare tre sa fie tehnica corecta si..centrul tintei :)
Se recomanda sa nu tragi de unul singur, daca tragi alaturi de arcasi cu ceva experienta vei afla multe lucruri noi despre arcuri dar si despre tehnica tirului cu arcul si nu numai..

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by Shirak » 07 Jul 2011, 23:06

eu am inceput cu un reflex cu toate ca visul meu era un arc maghiar sau hun.
poate pentru un incepator ar merge mai bine un arc cu maner de pistol, cel putin mie mi-a dat o oarecare siguranta nestiind nici tehnica.
doar parerea mea... :)

livium1966
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:06 Feb 2016, 20:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Suceava
judet:Suceava
Varsta:49

Re: Intrebare - Alegere Arc

Post by livium1966 » 06 Feb 2016, 20:45

Buna seara,
Astazi am intrat in posesia arcului comandat si sper sa intru si in randul arcasilor. Din pacate in zona mea de domiciliu nu exista un club de arcasi si nu cunosc pe nimeni care sa aiba asa ceva si sa fi putut incerca diferite tipuri de arcuri (ca si tarie). Mi-am cumparat un recurv Sebastien Flute Optimo + cu crosa de 24" si brate de 70"/40#, eu avand 1,83 m inaltime si 87 kg greutate. Teoretic cred ca ar trebui sa fie bun, dar astazi cand am pus mana pe el prima data mi s-a parut foarte greu de tras. Aproape ca nu pot sa-l intind la elongatia maxima. Credeti ca ar trebui sa schimb bratele, sau exersand mai mult o sa ma obisnuiesc si o sa mi se para OK. Dumneavoastra ce putere de arc mi-ati recomanda. Multumesc.

Post Reply