Ajutor !

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Un Om
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:16
Joined:31 Mar 2016, 16:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Pitesti
judet:Arges
Varsta:25
Ajutor !

Post by Un Om » 09 Nov 2016, 12:46

Ziua buna ! Am cumparat un Toth Hungarian Horseback, dar din pacate fostul proprietar nu stie prea multe despre el, aveti idee cum aflu ce putere are si de unde cumpar o coarda potrivita ( pentru ca ii lipseste) ca lungime si material ? Are 137 cm lungime
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Ajutor !

Post by Sharpshooter » 10 Nov 2016, 09:11

Este simplu cauti pe net spacificatii despre arc . Daca nu gasesti faci un mail la producator . Ai luat ce a fost mai ieftin adica un fel de prastie din fibra de sticla turnata imbracata in piele . Vezi ca arcuri asemanatoare erau la vanzare pe niste site-uri romanesti . Daca nu gasesti pe site-urile unguresti si te ajuti de google translate .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Un Om
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:16
Joined:31 Mar 2016, 16:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Pitesti
judet:Arges
Varsta:25

Re: Ajutor !

Post by Un Om » 14 Nov 2016, 16:09

Arcul a fost cumparat cu 100 lei, din experienta mea mica in domeniu, cred ca a fost un pret irezistibil. Am inteles ca la arcurile recurve sfoara trebuie sa fie cu 4 cm mai mica decat lungimea arcului. si la cele longbow cu 3 cm. Al meu fiind recurve cu 4 cm deci, daca informatiile sunt corecte. dar sunt curios din ce material ?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Ajutor !

Post by Sharpshooter » 14 Nov 2016, 16:56

Iti trebuie o coarda speciala datorita formelor capetelor arcului. Regula asta nu se aplica la tipul asta de arcuri gen "prastie " . Nu ai nici o sansa sa faci tu o coarda trebuie sa-ti cumperi . Corzile se fac dintr-un material special care nu se intinde este o fibra sintetica speciala pentru arcuri .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Un Om
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:16
Joined:31 Mar 2016, 16:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Pitesti
judet:Arges
Varsta:25

Re: Ajutor !

Post by Un Om » 14 Nov 2016, 17:20

Am inteles, deci am luat teapa cu arcul, Nu ma gandeam sa mi fac una, nu ma pricep, ma poti indruma de unde sa cumpar ? sau un model mai concret, multumesc

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ajutor !

Post by florinarnaut » 17 Nov 2016, 09:29

Salut,
ar fi bine sa inveti sa-ti confectionezi singur o coarda, sunt o gramada de modalitati pe You Tube.
Materialul pentru coarda difera in functie de calitate/pret,cel mai ieftin este Dacron B50 - 1/4lbs (cca.50.00 roni mosorul- 100m),se poate comanda pe site-uri specializate.
In cazul in care procuri o coarda trebuie sa ai mare grije cand strunesti arcul, daca torsionezi capetele arcul este compromis, asta in cel mai bun caz pentru ca se poate fisura si distruge complet.
Bafta.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply