Nelamurire tragere arbaleta

Mediteraneana, asiatica....
Post Reply
Dulgherul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:7
Joined:22 Apr 2015, 23:47
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::cisnadie
judet:sibiu
Varsta:31
Nelamurire tragere arbaleta

Post by Dulgherul » 06 Feb 2017, 21:23

Se da arbaleta Desert Hawk putere 225 lbs,recurve,zic ei 330fps.
La tragere cu varf de tir 125grains loveste ok,in cercul de 10cm
La tragere cu varf broadhead,patru lame fixe,125grains a fugit foarte mult in stanga cam 50 cm estimez eu......sa dus in tufe si dusa a fost......
Distanta de tragere 50 de pasi deci aprx 50 m.
Sageata a fost cea venita in set sageata carbon...
Ce sa schimb sageata,luneta sau varful?
Intre varful de tir si broadhead nu am umblat deloc la luneta.
Cei drept am obs ca nu prea au consistenta la punctul atins in tinta,sagetile....dar am zis ca poate e experienta mea de vina
Ce ziceti?gresesc eu ceva sau trebuie sa schimb ceva?
Eu ma gandeam sa schimb sagetile cu unele mai bune calitativ si eventual sa o iau din 15 in 15 m..
Multumesc anticipat pt raspunsuri.

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by porolissum » 09 Feb 2017, 09:28

In primul rand cam mare distanta de a incepe sa tragi cu arbaleta. Ia-o mai incet, de pe la 10-15m si mareste distanta treptat, in functie de evolutia ta. Apoi, arbaleta nu e arc. Sagetile sunt mai scurte ( si probabil si mai grele), armarea arbaletei e mai scurta, deci nici distante de tragere nu poti obtine la fel de mari si de constante ca la arc, traiectoria de zbor a sagetii e diferita. Si nu in ultimul rand depinde si cu ce luneta ai echipat-o. Presupun ca nu-i ceva de top. Iti trebuie o luneta de calitate, care sa isi pastreze reglajele la hand-shock-ul mare pe care il are arbaleta. O luneta de calitate proasta se deregleaza de la o sageata la alta. Si toate astea, presupunand ca stii sa tragi prin luneta. Crede-ma, tirul prin luneta, ala simplu (de vanatoare sau agrement) necesita mult antrenament si un minimum de cunostinte de optica. De sniper-ii militati sa nu mai vorbim ca e matematica si fizica pura. Cu siguranta o sa primesti observatiile si sfaturile de rigoare si de la alti colegi de forum.

Dulgherul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:7
Joined:22 Apr 2015, 23:47
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::cisnadie
judet:sibiu
Varsta:31

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by Dulgherul » 09 Feb 2017, 20:35

Pai nu am inceput direct cu 50m.....
pana la 30 m am luat-o treptat si nu am ratat tinta niciodata.Tinta are 40 de cm.
Luneta este cea venita in set,ca si sageata.cei drept e proasta rau,daca vreau sa reglez magnificarea efectiv vad cum se misca crucea stanga dreapta.......
Nu zic ca am multa experienta......mai am inca multe de invatat.....
Astept acum sa vina 6 buc Easton blodline si mai incerc...cand mai am ceva buget voi schimba si luneta

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by porolissum » 10 Feb 2017, 08:14

In acest caz mai mult ca sigur ca luneta e problema. Si cele de pe armele de foc se deregleaza des daca nu sunt de calitate sau sunt manevrate neglijent, darmite in cazul asta? Pana iti iei una buna mai bine exerseaza fara luneta ca numa' iti faci nervi cand vezi ca tragi mai prost decat cu ochiul liber.

Dulgherul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:7
Joined:22 Apr 2015, 23:47
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::cisnadie
judet:sibiu
Varsta:31

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by Dulgherul » 13 Feb 2017, 16:58

Multumesc de sfat.Din ce stiu eu,in principiu o sageata are voie sa cada doar,nu si sa fuga stanga-dreapta,nu?asta binenteles daca penele,shaft-ul sunt bune....

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by porolissum » 14 Feb 2017, 08:42

Pai...daca merge lateral dar drept e din ochire, dar daca vobleaza in zbor e din sageata sau arc. La arbaleta nu stiu. Vezi ca pe forumul asta nu prea iti da nimeni sugestii legate de arbaleta pentru ca e forum al arcasilor, iar noi nu prea agreem tirul cu arbaleta. Eu unul il consider nesportiv. Ti-am raspuns la postare in privinta lunetei, cu ceva experienta in domeniu (militara si de vanatoare). Dar atat. Lamuriri despre tirul cu arbaleta cauta mai bine in alta parte.

Dulgherul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:7
Joined:22 Apr 2015, 23:47
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::cisnadie
judet:sibiu
Varsta:31

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by Dulgherul » 14 Feb 2017, 19:31

Ok multumesc.

Arpad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:03 Aug 2013, 11:41
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:sibiu
Varsta:40

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by Arpad » 16 Feb 2017, 14:16

Zborul sagetii este diferit cu varf de tir fata de cel cu varf de vanatoare. Lamele se comporta ca niste pene de directionare schimband complect punctul de impact.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Nelamurire tragere arbaleta

Post by obe22 » 19 Mar 2017, 18:03

Incep prin a (re)atrage atentia asupra regimului juridic al arbaletei si a braconajului cu sageti (arc, arbaleta). Orice folosire improprie a echipamentului face rau comunitatii. Broadheadurile se folosesc exclusiv la vanatoare, si exclusiv in alta tara.
Cum spunea si Arpad, broadheadurile cu lame fixe au "planare" si traiectoria e deviata. Pentru reducerea acestei planari, multe lame fixe sunt decupate. Traiectoriile cu varf de tir sau de vanatoare au fost tot timpul diferite. Te antrenezi cu ce tragi. Daca tragi cu varf de vanatoare, reglezi luneta corespunzator, eventual pene mai mari(lungi) pentru stabilizare suplimentara. Chiar daca schimbi broadheadurile cu altele diferite ( forma, greutate) trebuie sa refaci reglajele. Problemele de planare a broadheadurilor fixe sunt in mare masura eliminate de cele mecanice. Poti sa le incerci pe alea. Chiar daca exista devieri fata de varfuri de tir, sunt mai mici.

Post Reply